Impatiens cu probleme

vciupa

Member
Va rog daca stie cineva ce se intampla, planta mea are pe frunze si lastari niste bobite parca ar fi cristale de zahar.
Ce se poate face?
Multumesc!
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca este ceva asemanator nectarului care iese pe florile de Hoya. Daca pui pe limba o sa vezi ca e dulce. Am remarcat si la passiflora :) .
 
A

Anonymous

Guest
La mine au aparut astefel de cristale albe pe toti crinii, pe lungimea intregii frunze. Ma duc sa vad ce solutie sa folosesc. Cred ca este d ela lipsa ventilatiei corespunzatoare pe caldurile astea.
 

roxy

Member
nu sunt oua. am si eu pe impatines aceleasi bobite si sigur nu sunt oua. la mine frunzele s-au strans si sunt patate, arata foarte rau toti. eu m-am gandit ca din cauza soarelui dar nu stau la soare. in schimb pe spatele frunzelor sunt niste insecte (sau oua) albicioase si subtiri. eu l-am stropit dar inca nimic.
 

vciupa

Member
Nu.
Sunt cristale, parca ar fi zahar.
la atingere e lipicios.
Frunzele nu par sa aiba nimic deocamdata.
 

Gabriela

Member
am reusit sa imi imbogatesc albumul cu poze.acesta este impatiensul primt cadou(e luat din florarie)
http://good-times.webshots.com/photo/20 ... good-times
in afara de faptul ca de cand a pierdut florile cu care a fost cumparat altele nu a mai facut, bobocii pe care ii avea s-au uscat...iar acum frunzele au capatat intai o tenta albicioasa ca si cum ar fi prafuite apoi s-au facut maronii si casante....parca e hartie arsa..
 

angela draganoiu

Active Member
ai grija Gubby caci impatiens e foarte sensibil la paianjenii rosii din cauza aerului uscat, si dupa cum povestesti asta pare sa fie. eu am pierdut 2 din cauza asta vezi ce tratament trebuie si nu mai astepta ca il pierzi. unul din cei pierduti a fost asa ca al tau frunzele s-au incovoiat si s-au decolorat apoi au cazut una cite una pina a murit. paianjenii rosii nu se vad cu ochiul liber sint deosebit de mici dar se vede pe el ca o pinza foarte fina de paianjen.
de asemenea e foarte sensibil la umiditate mare pt ca face musculite albe de care nu scapi asa usor. iti spun din experienta cu ei.
 

Gabriela

Member
deci trebuie sa le asigur umiditate ca sa scap de paianjeni dar nu prea multa ca sa nu faca musculite....fragil echilibru
si zice lumea ca impatiensul e o floare nepretentioasa :D
multumesc pt raspunsuri ... are cineva si o explicatie si pt faptul ca doar astia pitici ca soi mi se imbolnavesc?pt ca cel mare e bine sanatos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate sunt mai sensibili la boli. Sau poate au fost mai mult expusi la conditiile propice paianjenilor. Nu e niciodata sigur.
 

angela draganoiu

Active Member
da Gubby e nepretentioasa insa daca are apa prea multa risca sa faca musculitele alea nesuferite iar daca aerul e prea uscat apar paianjenii rosii dar nu numai la el ci la toate plantele, eu am avut si pe trandafiri iar musculite am avut chiar si pe un cactus pe care nu la-m mai putut salva. ai putea sa-i faci un dus pe frunze pt ca paianjenilor nu le place apa poate scapi asa in prima faza daca nu citeste ce se scrie ca trebuie sa faci.
 

Gabriela

Member
multumesc...cred ca ar trebui sa deschidem topic "problemele lui gubby" :D
de cand m-am mutat nu mai merge bine la nici o planta.asa ca o sa ma gasiti si prin alte topicuri :D
 

angela draganoiu

Active Member
Gubby adaptarea unei plante dupa ce a fost luata din mediul ei, in cazul tau vechea locuinta, dureaza si pina la o luna asa ca ai rabdare cu ele si incearca sa le gasesti locul ideal pt fiecare in parte si sa le muti cit mai putin pt ca tot mutindu-le prin casa in incercarea de a le gasi un loc bun se prelungeste timpul de acomodare.
 

Gabriela

Member
k! cred ca la capitolul rabdare stau cel mau prost.cred ca mutare+caldura=rezultate negative.
sper sa reusesc sa le scot din vara asa fierbinte cu bine.
multumesc pt sfaturi
 
Sus