Imortele (Helichysum bracteatum)

melimeli

Active Member
am pus seminte in primavara pt. flori uscate
nu stiu cand trebuie taiate? (deja incep sa infloreasca)cum anume trebuie sa le pun la uscat?
va rog help my :D :D :D
acum ploua ,dar imediat ce se opreste ma duc in gradina si voi face poze sa vedeti si voi cam despre ce e vorba :wink:
 

mirela06

Active Member
Pai , mai e graba asa , ca sa poata lumea sa-ti dea sfaturile de care ai nevoie si cite o idee :wink: :)
 

melimeli

Active Member
gata !!!
am reusit sa fac poze :)
.......
si cam asa arata pe plicnu mai stiu cum se numesc ca acolo am rupt plicul :(
 

melimeli

Active Member
exact :)
acum ca ai spus mi-am adus aminte :D mersik
astept sugestii cum sa le usuc :? sa fac buchet de flori uscate :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Se culeg la amiaza se leaga in buchete si se usuca cu capul in jos,la umbra.
 

melimeli

Active Member
am mai incercat asa acum catva ani :) dar intr-un final erau asa blegiticodita nu nu se usca drapta ...teapana :rofl:
 

melimeli

Active Member
mama :eek: :eek: :eek: acum vad ce am scris mai sus :rofl: :rofl: :rofl:
da nici nu corectez :rofl:
deliram din lipsa de tutun,dar voi intelegeti ce voiam sa scriu :D
 

alfa

Active Member
meli meli. Florile de imortele se taie cand sunt dar pe jumatate inflorite. Adica exact in faza in care le-ai pozat tu. Asta pentru ca pana se ususca, ele se mai deschid. Daca le tai abia cand sunt inflorite, dupa usacare vor fi destul de uratele.
Eu te sfatuiesc sa nu ii tai cu codita.Deobicei ei au mai multi boboci unul langa altul. Deaceea cel mai bine rupi doar floricica cea mai dezoltata si lasi restul bobocilor sa se dezvolte. Florile le lasi la umbra la uscat.
Cand s-au uscat se trag pe sarma.
 

mirela06

Active Member
Multumim. Nu am stiut de treaba cu pusul pe sirma. Eu am avut, nu am stiut cind sa le tai si s-au facut urite. :D
 

alfa

Active Member
Foarte frumos se combina imortelele cu stafita (Goniolimon tataricum) si sarturica ( limonium sinuatum). Dar lista de flori uscate este foarte lunga. Se pot face nenumarate combinatii folosind si alte frunze si fructe uscate. Mie imi plac foarte mult buchetele, dar si mai mult coronitele de pus pe usi ( ca la nemti).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Saraturica daca este udata din belsug poate creste foarte inalta si poate fi pusa in evidenta mai bine daca se asaza in vaze mari,inalte.Parere proprie :wink:
Daaaaaaaaaa,se pot face combinatii extraordinare cu flori,fructe,etc......in coronite.
 

melimeli

Active Member
alfa a spus:
meli meli. Florile de imortele se taie cand sunt dar pe jumatate inflorite. Adica exact in faza in care le-ai pozat tu. Asta pentru ca pana se ususca, ele se mai deschid. Daca le tai abia cand sunt inflorite, dupa usacare vor fi destul de uratele.
Eu te sfatuiesc sa nu ii tai cu codita.Deobicei ei au mai multi boboci unul langa altul. Deaceea cel mai bine rupi doar floricica cea mai dezoltata si lasi restul bobocilor sa se dezvolte. Florile le lasi la umbra la uscat.
Cand s-au uscat se trag pe sarma.
mersik mult de tot pt. sfat :D
imediat ce ma ridic de la calculator ma duc sa tai floricelele cere sint un pic deschise
si mie imi plac aranjamentele din flori uscate :)
mai am un fel dar iar nu stiu cum ii zice eu ii zic coditza iepurelui
cat despre saraturica anul asta nika :( iese asa greu,anul trecut am avut trei fire :? poate nu pun bine semintele :?: l-am semanat intr-un ghiveci si deasupra am pus un strat subtire de nisip ca cica germineaza mai bine dar la mine fara succes :(
 

alfa

Active Member
Saraturica iese bine in rasadnita. Sau poti sa semani in casa la caldura. Doar si noi am patit ca au iesit doar cateva fire. Deaceea cumparam intotdeauna pliculetele de la diversi producatori. Plus ca exista diferite soiuri. La unele floarea se face lunga, luga, si floricelele nu stau strans un langa alta, ci sunt destul de rasfirate pe creanga. Soiul acesta se usuca foarte urat. Se paote recunoaste si dupa factul ca, pe creanga pricipala nu are " frunzele " acelea verticale, sau le are faorte mici.
 

melimeli

Active Member
:) oki,multumesc de sfat :*
vecina mea are un soi care (trei fire)nu ingheata de trei ani incoace tot aduce flori :? dar nu e asa frumos uscat florile sunt asa la distanta rarutze ,nu stiu cum sa iti zic''''''''ce pun eu pai dintr-un fir aproape ca ai buchetul perfect :D pacat ca nu am poza :|
 

melimeli

Active Member
iata si imortele :)
...
am vrut sa deschid un topic nou,dar pun aici o poza cu niste flori uscate poate stie cineva cum se nuneste(il am in vaza de vreo 3 ani si parca ere ceva de genu coada iepurelui :rofl: )
 

mimish

Active Member
Desi la noi a cazut grindina acum 2 saptamani, am cateva imortele deschise in gradina:
 
Sus