Ilex

albela

Active Member
Uite ce am gasit eu ca ar depinde de specie:
- Ilex aquifolium este termofil, sensibil la ger in iernile aspre.
- Ilex crenata este rezistent la ger. Daca este o iarna geroasa trebuie protejeata planta; in niciun caz nu se tine in casa.
 

Danuta

New Member
Bun, asta am citit si eu, intrebarea era cum il protejez? Il invelesc? Daca da, cu ce? In sac sau cum altfel?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Danuta, nu-i faci nimic, il lasi in pace ca ilex-ul rezista bine mersi peste iarna. Doar daca temperatura scade sub -15 grade timp de mai multe zile ar trebui sa ajungi sa-l protejezi dar nu prea a fost cazul in ultimii ani si vom vedea daca e cazul si anul asta.
Teoretic, panza de sac ar fi ok...dar, inca o data, doar daca temperatura va scadea foarte mult
 

mirela06

Active Member
Ilexul este , de la mama natura, dotat sa-si poarte singur de grija. Asa ca nu va pati nimic . :) Al meu a prins, afara, temperaturi de sub minus 20 de grade.
Singurul lucru de protejat ,este atunci cind apar pete de rugina. Se vor stropi, dupa ce, in prealabil, se duce o frunza la fitosanitar :)
 

alfa

Active Member
Asta e veste buna Mirela, ca am si eu unul dragut cu margini albe la munte si ma cam rodea constiinta, ca nu l-am protejat in nici un fel, desi pe eticheta scria ca nu rezista la noi afara :( . Am mers la risc maxim. Acum mi-ai dat o speranta :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Este planta desemnata pe luna decembrie 2009,mergi la concursuri si e postata acolo.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am un puiut mic-mic de ilex si, dupa pozele vazute, pare sa fie ilex aquifolium. Si, spre durerea mea, tocmai am citit ca ar fi pentru USDA ZONE 7, nicidecum 5, cum e la mine :( Asa ca poate aveti careva prin gradina sa-mi spuneti cum a trecut iarna...Evident ca il pun sie eu, oricum, in gradina, dar macar vreau sa stiu daca sa-mi fac ceva sperante sau nu...
Acesta este:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa va spun ca ilex-ul meu din gradina nu a supravietuit iernii trecute???
Nu-mi vine sa cred...s-a uscat...Si este o planta matura, un copacel globulos cam de 1.5 m in diametru - si nu a rezistat :(
E drept ca nu am protejat-o...dar nu m-am gandit ca poate sa moara atat de usor :(
Daca va intrebati ce soi era, raspunsul e ilex argentea
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am revenit cu detalii - ilexul meu n-a murit de tot dar nici bine nu o duce; l-am taiat zdravan ca toate crengutele erau uscate dar are ceva muguri la baza. Nu stiu daca am facut bine :?
Si nu stiu ce sa-i fac in continuare...cum sa-l stimulez sa lastareasca??? Ceva ingrasaminte ajuta? Osmocote? sau poate niste Substral regenerator? am nevoie de sfaturi, va rog... :rugaciune:
 
Sus