Iernarea citricelor

geodezia

Well-Known Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

CE REPREZINTA LASTARI DE ORDINUL 4-5 ?
Nu l-am tuns niciodata
lumina are suficienta este pus la streasina bucatariei ..cam bate soarele in el
deci sa inteleg sa il mut la umbra
dar cum ramine cu tunsul ca nu stiu
unde pot citi despre taiere rog un site pentru mod taiere ceva serios
multumesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Cata nu e asa ca la un citric din seminte te poti chinui degeaba la lastari de 4-5 ca oricum nu ajunge la maturitate ?

Unui citric altoit sau din butas de planta matura i se aplica acest tratament pentru a avea ramuri de rod , la cel din seminte in 10 ani ajungi si la ramuri de grad 20 si tot nu ai fructe :D
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Eu am avut in mandarin obtinut din seminte care a facut 3 mandarine la varsta de 8 ani. Dar oricum nu are rost sa astepte nimeni ca un pom obtinut din seminte sa rodeasca, calitatea fructelor fiind cel mai probabil foarte slaba
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Corect Cornel , dar la fructe din gradina (par-piersic-cais-nectarin) am fost pe plus cu un fruct si mai bun. Nu stiu la citrice pentru ca nu am rabdarea asta dar ma gandesc ca asa s-au creat si soiurile bune :D
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Asa s-au creat, e adevarat, inclusiv la citrice care-s tot pomi fructiferi dar nu e cazul aici . Tre indeplinite mail multe conditii si chair si asa e chestie de noroc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

da , din parerile multora asa este desi este unul pe undeva cu citrice , am avut ocazia sa vb cu el pe mail , care polenizeaza si creste tot in speranta unor specii deosebite.... il apreciez dar imi dau si seama de efortul lui
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Da, e de apreciat. Am facut la facultate in curs de ameliorare si stiu ca e munca grea si trec ani de zile pana reusesti
crearea si omologarea unui soi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

sa tii un borcan cu miere langa tine pentru limonada in caz ca rodeste mai repede :dans:
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Peste 1 an o sa zici " nu mai astept. Ia sa gasesc pe cineva care sa il altoiasca" :D
 

geodezia

Well-Known Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

na nu ma prea deranjaza ca nu fac elegumele de rigoare pe mine ma maninca d enerv ca e cu un hibi in acelasi butoi si amindoi sunt mari asta e mai nasol cam de aceeasi virsta .. ca oricum lamii cumpar de la magazin
iar hibi face flori si lamiiul ba :rofl: :rofl:
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

pai atunci de ce nu incerci sa desparti hibi de lami ....ei is prieteni buni dar se stanjenesc reciproc si tre sa aiba fiecare terenul lui :D
 

geodezia

Well-Known Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

:suparat: :suparat: lipsa finantare interna pe fonduri de florticultura
 

Cornel

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Tre sa obtii fonduri pana la primavara, ii musai.
O sa se bata pana la urma si hibi o sa invinga :evil:
 

cataliny

Member
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

danero2004 a spus:
Cata nu e asa ca la un citric din seminte te poti chinui degeaba la lastari de 4-5 ca oricum nu ajunge la maturitate ?

Unui citric altoit sau din butas de planta matura i se aplica acest tratament pentru a avea ramuri de rod , la cel din seminte in 10 ani ajungi si la ramuri de grad 20 si tot nu ai fructe :D
Trebuie sa recunosc ca nu am avut niciodata rabdarea necesara ptr. asa ceva, insa prin carti asa scrie..... dar stiu eu pe cineva care incearca cu niste Meiwa :rofl: , cat despre cei altoiti, da, in umatorul an infloresc dar nu tin neaparat si fructele dar sigur ca stii deja asta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: CITRICE - PORTOCAL - IERNARE

Sa stii ca au 20 cm deja , dar ii mut separat abia la anul sau sa vad daca ma prinde cheful saptamana viitoare
 
Sus