Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

magda

Active Member
Moderator
Este cumparata de curand ? daca este asa, atunci are nevoie de mai multa apa pana se adapteaza. Eu ud suculentele in timpul iernii cam o data pe luna cu putina apa .
 

anne`mary

Member
e cumparata pe la inceputul verii si nu am avut probleme cu ea. S-a dezvoltat frumos, nu mi-a facut surprize cu daunatori dar acum e pleostita de mi se rupe sufletul cand o vad. I-am pulverizat apa pe pamant...asa un picut, dar mai departe nu fac nimic pana nu am acordul celor experimentati, caci ma gandesc ca poate asa patesc toate suculentele pe timpul iernii.
 

magda

Active Member
Moderator
Este deshidratata.Pune-i putina apa intr-o margine de ghiveci. Daca crezi ca nu poti aprecia corect cantitatea de apa, infige un pai in pamant si uda cu 10-15 ml de apa.
 

andre

Member
Intr-adevar este mult deshidratata. Poate ca atunci cand era mai cald afara ar fi trebuit sa-i mai pui putina apa. Daca sta in casa, la cald, parerea mea este sa o uzi atat cat sa umezesti pamantul de deasupra. Nu pulverizari si nici atat de putin cat a spus Tzep.
Am si eu o planta ca a ta, nu stiu ce fel de Echeverie este si isi pierde mereu frunzele bazale, de fapt asa fac cam toate Echeveriile. Trebuie sa se salveze cel putin varful, ca la primavara poti sa o tai cu putina tulpina, o pui la inradacinat si pe tulpina vor aparea noi plante, de la fiecare nod.
Daca o tii mai la frig, o uzi mai putin doar cu putina apa si in orice caz nu o uzi des, sa zicem o data la 3-4 saptamani, depinde si de temperaturi.
Daca o pierzi de tot iti dau eu alta.
Daca ai avut-o afara poate sa nu ii fi convenit schimbarea de mediu si atunci sa i se fi uscat frunzele bazale.
Oricum, nu cred ca este motiv de ingrijorare...
 

anne`mary

Member
uf ce bine. Nu a stat afara ca eu stau la bloc. A stat pana acu` 2 saptamani in balcon unde au fost temperaturi de 20-21 de grade ziua. Drept urmare am mai pufait apa deasupra pamantului pt ca mi s-a parut prea cald ca sa nu o ud deloc. Acu` 2 saptamani s-a racit si le-am mutat intr-un dormitor neincalzit si cu mai putina lumina cei drept. Cactusii arata toti foarte bine...chiar si suculentele arata bine dar Echeveria asta arata cel mai rau. Azi dimineata am udat-o ceva ceva mai bine si am lasat-o in balcon si acum tot dezhidratata este. Daca zici ca nu e nimic inneregula, atunci ma linistesc. Oricum stiam ca pe timpul iernii suculentele se dezhidrateaza, si banuiam ca nu e ceva foarte grav...dar stilul meu e sa ma panichez. merci pupici :rose:
 

xcore

Member
Buna ziua,
Va amintiti sper, de solutia de compromis pe care am propus-o undeva in toamna.
Ei bine, tin sa va anunt ca totul decurge bine. Asa, cu putina lumina, plantele o duc ok si arata surprinzator de bine. Am fost oarecum sceptic privitor la unele dintre practicile pe care le-am folosit dar se pare ca, pana acum cel putin, totul este in regula.
Am si eu mammillarii care au inflorit si arata splendid. Weekendul viitor ma mut la curte si voi pregati pentru anii urmatori o iernare mult mai adecvata.
Pana atunci, sa auzim de bine si asteptam primavara pentru cat mai multe flori.
Numai bine.
 

anne`mary

Member
buna.
Nu stiu la altii cum este, dar la Buzau este teribil de cald. Ieri in balconul meu, cu ambele geamuri deschise, erau 22 de grade. Cactusii nu par afectati, inca, dar suculentele sunt deshidratate asa ca le-am pulverizat un pic de apa. Cei de la meteo spun ca vremea e in continua crestere dar eu nu mai am incredere in prognoza lor. Ma bate gandul ca macar suculentele sa le scot la lumina si sa le scot din repaus dar daca vine frigul.... Voi ce faceti? Cum e vremea pe la voi?
 

magda

Active Member
Moderator
Ieri in sera temperatura a ajuns la 35 gr. C. Am deschis usa si am udat putin suculentele. De fapt eu ud o data pe luna sucuentele in timpul iernii. Cactusii mei sunt ok, foarte putin deshidratati cu toate ca nu au mai vazut apa din octombrie. Vor fi udati putin in luna martie, iar in aprilie ii scot la soare. Abia astept primavara :D
 

FlorentinaS

Member
Eu ii tin in garaj, in dreptul geamului. Lumina au, dar temperatura nu prea trece de 4-5 grade, asa ca sunt inca in hibernare :)
Pana in martie acolo ii tin, dupa aia, in functie de vreme, decid daca ii scot pe terasa sau mai astept...
 

Blitz

Active Member
Se apropie toamna cu pasi repezi, tzeposhii mei sunt inca afara in curte. Pentru weekend se anunta ca se"strica" vremea. Ar fi timpul sa-i aduc la locul de iernat (intr-un hol neincalzit)? Rog sfat :oops:
 

Blitz

Active Member
Multzu, tzepishor, pentru sfat :hug:

Eu i-am udat ultima data acum vreo 10 zile, dar nu par uscati (dimineata avem 4-5 grade :| ). Vesnic am aceeasi problema cu mama care ma ajuta si uda cu multa placere petuniile si restul plantelor din jardiniere- mama intreaba: "Cactusilor ce le dai????????" Si raspunsul meu invariabil este " Le urez o seara buna" :wink:

Parerea mea este ca mai bine ii "culc" mai devreme decat prea tarziu :oops: - mai ales ca ma va ajuta si "stapanu'" sa facem rocada :D :D :D - nu vreau sa risc :oops: :oops: :oops:
 

FlorentinaS

Member
Eu ii mai tin afara, pe terasa, deocamdata. Au soare de dimineata si pana la pranz si la noi minima deocamdata a fost de 3 grade. Ii ud cam la 10 zile.
Mi-e groaza sa ii bag la iernat ca nu am un loc bun pentru ei :|
 

Blitz

Active Member
Nici mie nu-mi place ideea cu iernatul- dar am decis ca mai bine ii aduc mai repede in hol din timp (este din lem si sticla, neizolat, poate sa fie si sub 0 grade acolo :| uneori) decat sa pierd pe vreunul :oops:

Sper sa nu fac vreo prostie :wink: ca tare m-au intzepat la suflet :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E bine daca e asa holul. Spor la mutat! :D
Florentina, eu nu i-as mai uda de acum. :idea: In restul anilor cand ii bagam la iernat erau de ceva timp neudati.
Eu inca nu-i bag ca aici e cald si-i ud cam la trei saptamani. La noapte se anunta 11 grade, dar ei sunt la adapost, nu vant, nu ploaie nimic.
 

Blitz

Active Member
tzep a spus:
La noapte se anunta 11 grade, dar ei sunt la adapost, nu vant, nu ploaie nimic.
Pai da, la tine este "meteo-promotie" :rofl: :rofl: :rofl:

Nu stiu cu ce spray voi da pe langa piaranthus germinatus v. phoetidus, azi are 8 flori deschise si mirosul corespunzator :rofl: :rofl: :rofl:

Oricum, in week-end cel tarziu incepe "Marea Iernare" :rofl: :rofl: :rofl:

Sotul meu, care este mare iubitor de cactusi si vine acasa in weekend, deja stie ca trebuie sa ajute si este de acord :rofl: :rofl: :rofl:
 

FlorentinaS

Member
Nici eu nu ii mai ud de acum, am vrut sa zic ca in ultimul timp au fost udati cam la 10 zile, de cand s-a facut racoare noaptea si dimineata. Inainte de asta ii udam mai des, ca am plante tinere, cu ghivece mici.
 

Blitz

Active Member
Gata, ieri dupa masa am mutat trupa de C+S, beloperone, mandevilla, solanum-ul la "hibernare". Camera neincalzita in care ierneaza Dieff-urile si orhideaa acum a devenit gazda si pentru o parte din suculente, Beloperone si Mandevila. Iar holul este pliiiin ochi de tzeposhi :D
 
Sus