Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

Maranta

Member
Buna seara ,

locul prezentat de tine este ok , lumina multa ,spatiu mare :D problema este sa nu fie temperaturi negative iarna si umiditate(condens mult pe geamuri)iar daca ai posibilitatea de aerisire este si mai bine !
Vezi daca ai posibilitatea de a obtine pe timpul iernii temperaturi intre 7-12 grade (un 10 grade si umiditate scazuta ar fi ideal :) ) nu mai uzi plantele de la 25 septembrie(eu asa fac cu plantele mele cactusi si suculente) astfel pana la venirea frigului substratul este perfect uscat si nu risti sa inghete radacinile plantelor...iar de udat in functie de vreme din martie-aprilie...
 

cory_helen

Active Member
uite, sigrid, aici...
spune maranta ca din 25 septembrie nu se mai uda cactusii... dar suculentele...?

dl. gino... help us... please... 8) :wink: :D
 

Maranta

Member
Salut ,

eu asa fac...acum nu luati exact ca data ziua de 25 septembrie :wink: dar intre 25 si 1 octombrie fac ultima udare la cactusi .
Suculentele mai prind cate o mica mica mica udare odata pe luna , in functie de genurile detinute sau de cum le "simte" fiecare ...aici mai este si o chestie de obisnuinta, de cunoastere a plantelor , in timp incepi sa la simti nevoile fiecarei plante .
 

andre

Member
Blitz, locul prezentat pare ideal pentru iernare. Asa cum au spus si Tzep, au lumina si nu cred ca temperatura sa ajunga pana la inghet, chiar daca tie ti se pare frig. Iti iei un termometru, ca macar sa stii pentru la anul ce temperaturi sunt acolo.
In balconul respectiv, se ajunge printr-o usa. In caz de temperaturi scazute, dai drumul la usa si vine caldura din casa.
Eu am ajut plantele, cactusii si suculentele, pe un balcon ( de fapt o logie ca avea doar un geam in contact cu exteriorul ) inchis cu cornier si un rand de geam intre care mai existau si spatii dar pe care le-am infundat cu carpe. Iar temperaturile nu au fost mai scazute de 8 grade, ziua, cand ma duceam acolo, iar afara erau -15. Iar in respectivul balcon nici nu bate soarele, pentru ca este pe nord si este inconjurat de blocuri mai inalte.

Daca ai loc pe hol, si colo crezi ca este suficient de rece, chiar daca este mai intunecat, poate fi bine si acolo, doar ca iti va lua ceva mai mult ca sa-i adaptezi la lumina. Ia alt termometru si pentru acolo ca sa vezi ce diferente sunt si sa tragi o concluzie pentru la anul.
Ce este important: sa nu-i uzi iarna, chiar daca ti se par stafiditi. Dupa prima udare ii vei vedea cum se umfla, fenomen cel mai vizibil la Gymno, iar dupa urmatoarele udari isi vor reveni la forma initiala.
 

anne`mary

Member
fetele am si eu o intrebare legata de iernarea cactusilor. Ai mei or sa stea in iarna asta pe balconul orientat spre S_E, neincalzit, inchis in termopan. Am refacut recensamantul, am notat temperaturile minime suportate de fiecare Cactus si suclenta in parte din lista postata de Gino, i-am impartit in 3 grupe (multe suporta pana la -2 grade; unele ce suporta pana la -8 grade si a 3-a cu C&S ce suporta pana la -10 grade) si am pus termomentre in balcon si in dormitorul ce da in balcon care este neincalzit si unde or sa ajunga atunci cand scade prea tare temperatura in balcon; Am sa-i pun in 3 ladite (idee prelauata de la Andreea) si daca scade pana la -5 grade stiu sa scot ladita cu cele ce suporta pana la -2 grade. Ma gandeam eu ca suplimentar as putea sa ii protejez de frig punand de jur imprejurul lor (in ladite) rumegus, sau sa pun ghivecele mici in ghivece mai mari si intre ghivece sa pun rumegus. Ma gandesc eu ca lemnul izoleaza termic si as putea deci sa-mi ajut plantutele.
intrebarea este: Ma complic?
 

cory_helen

Active Member
eu pe ai mei m-am gandit sa-i un in camara... cu aerisire la exterior... dl gino mi-a spus ca trebuie sa aiba cam 7-8 grd. temperatura...

o sa pun si termometru in camara, dar nu cred sa coboare... ce spui tu sunt temperaturi minime...

am sa las afara doar stapelia de anul trecut, iar pe cea mica - tot de la dl gino, o voi pune tot in camara...

e bine ca nu am f multi cactusi, cel mult zece bucati... cu tot cu suculente...
cred ca e bine asa si ca vor ierna bine... o sa-i mai verific din cand in cand...

dar nu cred ca vor fi probleme... :D
 

anne`mary

Member
da cory, mi-ar fi placut sa pot sa-i tin la o temperatura constanta de 7-8 grade dar imi e imposibil. Am 4 camere unde ii pot tine: in 2 este cald iar in 2 este rece. Din cele 2 reci unul e balconul unde e lumina si temperaturile cele mai sczute si unul e dormitorul unde temperaturile sunt mai ridicate un pic dar nu e atat de multa lumina. Am sa stau cu ochii pe termometru toata iarna.
Dar ma gandesc eu ca ideea cu talajul indesat de jur imprejurul ghivecelor ar putea fi buna, ca sa-i mai protejez un pic. Voi ce ziceti? Ma complic mai mult decat este cazul?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca e cazul de talaj, Anne'mary. Daca o sa fi cu ochii pe Prognoza meteo si pe termometru cred ca e suficient. Oricum nu se va raci brusc si-n cazul asta iei laditele si le muti!
 

Blitz

Active Member
Intrebare: la noi peste noapte deja nu mai sunt decat 5-6 grade- ce fac, mai las cactusii si suculentele afara :?

Rog AJUTOOOR :oops:
 

anyny

Member
Sigrid eu mi-am adunat cactusii si i-am pus in balcon inchis cu termopan, dar neincalzit.Cred ca o sa ramana acolo peste iarna, asta in functie de ce temperaturi vor fi.Saptamana asta m-am decis sa fac ultima udare, apoi ii voi lasa la iernat. :) Sper sa nu am probleme :roll:
 

magda

Active Member
Moderator
Cactusii mei sunt tot in curte si am de gand sa-i mai las. Atata timp cat ziua sunt chiar peste 20 gr. C raman afara. Pana acum nu am bagat nimic in casa. Rezista toate cu brio si sunt infloriti :cactusi, suculente, jasminum, clivia, mustate,leandrii, passiflore si altele.
 

cory_helen

Active Member
cred ca in jur de 1 oct voi pune plantele la iernat... deocamdata, nu am nimic in interior... depinde si de temperaturi...

la 5-6 grd noaptea... e cam rece... daca nu sunt multi, i-as fatai de colo-colo...
:) :giggle: :giggle: :giggle:
 

Blitz

Active Member
Multumesc de sfat, dar pentru "fatait" zilnic nu prea am timp- ar insemna sa-i "zburatacesc" afara in fiecare dimineata pe la 7.00 si eu m-as scula si mai devreme de 6 :oops: Cred ca ii mai las vreo cateva zile si urmaresc meteo, daca nu se anunta nimic bun, ii aduc la iernat in weekend- ca atunci tre' sa eliberez holul, adica sa duc Dieff-urile in casa, etc.
 

cory_helen

Active Member
8) ok... dieffe ma gandeam si eu sa aduc in casa... si hiby... dar suculentele le mai las... in bucuresti temperaturile sunt de 12-14 grade noaptea...
 

andre

Member
La temperaturile astea inca rezista. Ziua e mai cald si nu sunt in pericol sa inghete. Nu-i mai uda decat foarte putin dimineata si rar. Si in functie de evolutia timpului, va trebui sa-i bagi la iernat. Mai devreme decat o vom face aici, la Bucuresti...
Eu ma gandesc serios sa ii las si in noiembrie, acoperiti daca ploua, dar le prinde bine o perioada de frig de toamna, ii face mai rezistenti, dar trebuie evitata cu orice pret umezeala, care le poate fi fatala.
In fond astea astea sunt temperaturile de iernare pe care le-am vrea iarna, nu?
 

Blitz

Active Member
Multumesc mult de sfat, tot nu ingheata inca- asa ca nu au decat sa se caleasca :wink: Si ziua este chiar f. bine, pe la 20-22 de grade, nu as vrea sa-i vitregesc de razele de soare de toamna :oops:

Asa ca mai raman pe baricade "tzeposii" :rofl:

Oricum, cu udatul ma abtin :oops:
 

Maranta

Member
Buna seara ,

cactusii si suculentele sunt afara inca , le-am udat chiar ieri si am sa mai fac cel putin o udare pana trec la iernat plus doua tratamente preventive antiacaricide...am in acest moment inflorite Mammillarii , Turbinicarpusi , Notocactusi , Melocactus , Gasteria , Haworthia , Stapelia asa ca or sa mai stea afara .
Plantele care sunt la sol in garden rock-ul de la tara mai raman la sol cel putin pana la 10 octombrie apoi o parte din ele (cele care nu sunt hardy ) au sa fie transferate in ghivece cu nisip si trecute la iernat . Problema mare va fi cu Agavele americana plantate la sol care si-au dublat diametrul si umarul de lastari care acum impanzesc zona din jurul lor dar sper sa pot efectua transferul...celelate Agave(attenuata , victoria-reginae, filiphera) au crescut superb plantate la sol !
 

anne`mary

Member
in tabelul cu temperaturi minime euphorbia apare la -2 grade si cred ca am sa o tin pe balcon pana in mom. in care o sa scada temperatura foarte mult (am si multe flori pe care am sa le tin in casa si nu stiu daca o sa am loc si pentru ea caci e foarte mare. Nu m-am apucat inca de aranjat florile pentru iernat dar daca ii gasesc un loc in casa, am sa o tin la caldura). De schimbat pamantul cu siguranta o sa il schimb pentru ca nu-mi place cum arata pamantul actual si am sa tin cont de ce mi-ai spus.
Azi dimineata in balconul meu termometrul arata 23 de grade. De aceea am udat C & S pentru ca mi s-a parut cald pentru ei. La voi e mai rece? ii mai udati?
 

cory_helen

Active Member
am si eu o intrebare: crassula ovata ce temperaturi minime suporta? si aloe?
ca am primit niste lantute si as vrea sa le asigur conditii optime... :D
 
Sus