Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De iernat, au iernat. La mine n-au fost pierderi la cactusi si suculente in acest an. Ba chiar i-am si adus mai la lumina si nitel soare. E vremea pentru inceput udarea, ce ziceti?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Astazi am udat si eu cactusii.
Fiind prima data e prea mult spus udat, a fost numai o picatureala sa-si aminteasca "cum e gustul apei". :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cred ca ma incumet si eu sa-i ud pe la sfarsitul saptamanii. Tot atunci voi scoate mai la lumina si suculentele.
 

Blitz

Active Member
Si eu am avut "tupeu" si le-am dac un picut de apa in 7 martie. Dar am tot timpul temperaturi peste 7-8 grade :D .
 

adite

Active Member
Stapeliile se uda in timpul iernii? Variegata mea este cam deshidratata, de multe ori si vara este cam tot asa. Grandiflora arata bine. Le-am udat rar cu putina apa.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adite incepe sa-i dai un pic de apa. Cateva picaturi la inceput sau o pulverizare usoara a solului. Daca sta intr-un mediu cald poti sa pulverizezi si pe planta.
 

Eliza

New Member
Buna ziua! Vad ca nu s-a mai comentat pe aici de mult, dar sper sa aveti rabdare cu o incepatoare!
Problema mea este ca stau la bloc, si pana acum am tinut cactusii si suculentele pe balcon, dar nu e incalzit si nici prea bine izolat, si nu stiu ce sa fac... in restul apartamentului e prea cald, pe balcon prea frig... am citit pe aici ca ar fi ok in pivnita, noi avem o boxa la subsol, nu stiu ce temperatura e acolo dar sigur e mai bine decat pe balcon (o sa verific), ce spuneti? Am mai gasit pe internet mini-sere (in poza e un exemplu), oare ar fi buna pe balcon? Ah, mai trebuie sa va spun ca majoritatea cactusilor si suculentelor sunt puiuti, luati in ultimul an, din suculente cel putin unele abia au prins radacini...la puiuti se aplica regula cu iernatul?
Multumesc mult de tot, astept sfaturile voastre! :)
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am la sufragerie ferestre duble de tip vechi. Acolo, intre ele, bag toti cactusii si suculentele, pe la sfarsitul lui noiembrie, cand se anunta temperaturi negative.
Nu ii mai ud decat dupa ce ii scot de acolo, prin februarie-martie, dupa ce temperaturile nocturne sunt pozitive.
De ani buni ii iernez acolo si nu am avut probleme pana acum.
In boxa ce temperatura ai?
Lumina ai acolo?
Ai posibilitatea sa-i tii cat mai aproape de fereastra, in cazul in care exista?
De obicei in boxa sunt temperaturi destul de ridicate, aprox 10 gr, si daca nu au lumina suficienta, este posibil sa se etioleze.
 

jasp15

Active Member
Din experienta mea ...
Cactusii eu ii iernez de 3 ani numai in beci, temperatura este undeva pana in 10 gr, iar lumina nu am deloc. Nu am avut niciodata pierdere la cactusi, doar anul trecut o agava, dar e din vina mea. Dar la tine situatie este un pic diferita pt ca zici ca majoritatea cactusilor sunt puiuti, cu toate ca eu am bagat la iernat inclusiv pe cei mici in beci si nu au patit nimic., cu mentiunea ca pamantul trebuie sa fie complet uscat. Suculentele in nici un caz in beci sau sera!Undeva la fereastra ar fi cel mai indicat, chiar daca este cald, le uzi/
 
Sus