Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

xcore

Member
ATENTIE!
Nu ma intelegeti gresit. Iernarea in intuneric nu este o solutie pentu fiecare an. Pe termen lung aceasta nu prinde bine.
Desi am auzit de un mare colectionar care face lucrul acesta anual cu plantele din gradina, ideal pentru cactusi este sa primeasca o insolatie cat mai puternica pe timpul iernii.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anne'mary ai sa vezi ca iarna asta o sa fie mai greu ca e prima. Apoi incepi sa inveti ... obisnuiesti. Dar cu intrebari (tu) si raspunsuri (forumistii) "ai sa castigi"! :wink:
@ xcore, pai si oamenii mai ies de la puscarie, daramite bietele plante! :rofl: Asa cum am spus si mai sus, cred ca dupa prima iarna incepem sa capatam incredere, experienta si numai in cazuri de forta majora apelam la tratamente deosebite si destul de radicale. :gandit: :nu stiu:
 

cory_helen

Active Member
as vrea si eu sa le fac un adapost. am luat niste folie cu bule de la serviciu... mai groasa...

si am o cutie de carton unde ar incapea toti... 23 C&S ... as pune cutia pe balcon, acoperita cu folie, sa aiba si lumina...

acum, nu stiu... oare sa pun si ziare printre ei? majoritatea sunt pui mici... am doar 3 mai mari...

asa m-am gandit... dar o sa-i monitorizez sa vedem... deocamdata stau in balcon pe un raft superior si au lumina buna...

sa vedem ce temperaturi vor fi ... deocamdata este ok... gino mi-a spus ca temp optima ptr ei este de 7-8 grade...



:D
 

Edelweiss

Active Member
Blitz :oops:
Stii ce caut eu? Un cactus din Anzi. E un pic ciudat :) Se misca :rofl:
Creste la inaltimi de 3000-5000 metri si miscarea lui e cam asta: vara, creste, iesind din pamant. Cand vine iarna, se retrage sub pamant unde se umfla acolo. Da drumul treptat la apa si devine atat de mic, incat intra in sol unde se dezvolta in substrat. Cand vine primavara, da drumul apei si iese la suprafata :rofl:
 

Maranta

Member
Salut ,

Xcore are dreptate , trebuia sa-i mai lasi putin afara , inca nu este atat de frig noaptea , au exact cat trebuie 8-10 grade , iar ziua 20-22 este ideal . Daca sunt feriti de ploile reci de toamna poti sa-i lasi afara ,au am toti cactusii si suculentele inca afara singura diferenta acum fata de vara este ca acum sunt protejati de ploaile reci .
Saptamana asta le aplic tratamentele cu Mospilan si Nissorun , o ultima udare si gata sunt pregatiti pentru iernat dar ....atunci cand este momentul , deocamdata ii mai las sa se bucure de acele raze de soare ale toamnei !
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna ziua!
Maranta, te rog daca vrei, sa detaliezi subiectul "tratamentelor cu Mospilan si Nissorun".
Multumesc!
 

Maranta

Member
Salut ,

inainte de a baga plantele in casa (...sera , pivnita , balcon , dulap :) ) ud + stropesc plantele preventiv prima data cu Mospilan in concentratie de 1 plic de 1.5 gr la 3 L de apa (folosesc un pulverizator de mana ) apoi la 4-5 zile de la aceasta , stropesc puternic plantele cu Nissorun (insecticid-acaricid cu efect ovocid,larvicid si ovarian ) impotriva paianjenului rosu in special ., in concentratie 1 plic de 5 gr 6 L de apa .
Si plantele sunt acum gata de iernare !
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna din nou!
Multumesc! Exact asta doream, simplu si concis!
O zi buna!
 

Maranta

Member
Salut ,

cu placere , si altadata ...eu nu dau sfaturi eu doar spun ceea ce fac cu plantele mele si credeti-ma ca tin la ele cum numai eu stiu ! :D
 

Blitz

Active Member
Multzumesc pentru sfaturi, dar problema mea este: deja sunt cactusii in hol -unde nu este cald nicium- (eu voi lipsi aproape o saptamana de acasa si nu stiu cum va fi "meteo"). O fi grav ca nu i-am stropit cu nimic?

Ideea mea este ca oricum sa ii las in pace pana la primavara :oops:

Nu am vrut sa risc o bruma neasteptata :oops: si de aceea am facut mutarea.
 

Maranta

Member
Salut ,

in prima iarna cu cactusi in casa nici eu nu am efectuat un tratament preventiv , au trecut cu bine iarna , dar am controlat plantele ori de cate ori am avut ocazia . Iarna este bine sa verificati cat mai des plantele pentru a putea actiona in cazuri neplacute (aparitia paianjenului rosu , al paduchilor lanosi ...)
In timp o sa incepi sa inveti plantele si semnele care dau "startul" spre iernare si spre alte actiuni asupra plantelor tale :D cu siguranta !
Ca o paranteza in prima iarna plantele au iernat intr-o logie inchisa cu geam normal , nu stiam multe despre plantele aflate in colectie (cumparam tot ce prindeam... :) ) , si am zis eu ca anumite plante au nevoie de mai multa caldura si atentie si le-am bagat in casa la 15-20 grade lasand . Problema a fost ca mai tarziu am aflat ca bagasem in casa exact plantele care suportau linistite 2-5 grade si lasasem in logie pe cele care cereau 7-10 grade :rofl:
Am avut noroc ....am pierdut doar o planta din cele aflate in logie....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din cauza vremii tot mai reci şi a ploilor repetate mi-am mutat cactuşii în interior, nu la locul de iernat ci într-un spaţiu unde vor mai avea soare şi lumină, dar unde vor fi feriţi de cantităţile de apă în exces. Din păcate în exterior nu pot ţine sub control udarea, neavând niciun loc ferit de ploaie şi însorit. Le-am şi administrat tratamentele preventive. Rămâne doar să reduc udarea şi să-i mut peste vreo lună la locul de iernare.

În locul tău Blitz, aş face tratamente cactuşilor chiar dacă au fost aduşi deja în interior. Ţi-o zic din experienţă. Nu i-am tratat anul trecut şi cu unii am avut probleme.
 

anne`mary

Member
In balconul meu, aseara, au fost 16 grade in conditiile in care afara au fost 6 grade. In continuare cactusii sunt pe balcon, la soare dar de udat nu i-am mai udat. Voi cand intuiti ca o sa-i udati pt ultima oara? Si dupa ce va orientati?
Maranta zicea de Mospilan, idee pe care o pot fura dar nu o pot aplica 100% pentru ca am cautat in multe magazine mari din Buzau, dar nu am gasit Mospilan. Ca insecticide am Super Plant si Perfect Plant. Pot sa-l inlocuiesc cu ce am eu? De folosit il folositi superficial sau cu simt de raspundere? pe prospect spune "eficacitate 3 saptamani" deci repetati tratamentul in timpul iernii?
 

celeste

Member
Anne`mary, nu pot spune ca am incercat insecticidele de care zici. Dar acum ceva ani am incercat niste insecticide universale, in celor celor propuse de tine luate din supermaket, si nu au folosit la nimic. Ce-i drept, nici nu au murit cactusii din cauza lor, dar nici nu au fost protejati si nici nu au distrus daunatorii.

Nissorun si Mospilan se gasesc doar in fitofarmacii, nu in magazine mari !
 

anne`mary

Member
revin cu o intrebare si rog sa nu aruncati cu pietre. Am dat o raita prin balcon unde mi-a cam inghetat....nasul :oops: decisa sa bag suculentele in camera unde intentionez sa le las pentru la iarna. Intrebarea mea este: las la semi-lumina si temperaturi scazute chiar si cactusii micuti micuti? Daca stau bine si ma uit, am mai multe plantute care nu au majoratul si nu i-as lasa in conditiile vitregite din camera pentru iernat. Voi ce ma sfatuiti?
 

anne`mary

Member
:rofl: :rofl: vai ce dura esti. Ai cautat temperaturile din buzau!! Esti o scumpa :hug: . Dar eu nu vreau plante noi in fiecare primavara. Ca daca as merge pe principiul asta nu m-as mai stresa atat sa am grija de ele...as zice "cine nu rezista o face pe raspunderea lui".Vreau sa le prinda si copii mei si nepotii mei (chiar ar fi intersant pt mine sa aflu daca ati transmis gena tzepoasa la copii) si sa ma uit la ele si sa spun "uite, el are 5 ani, el 10 ani".
 
Sus