Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

xcore

Member
Mary, temperatura minima se refera la o excepte. Adica planta, daca se intampla sa scada temperatura pana acolo, nu va pati nimic. Insa o expunere indelungata la o asemenea temperatura va face ravagii cu siguranta.
Temperatura optima pentru iernare a cactusilor este undeva de la 5 pana la 15 grade, exceptie facand plantele hardy care duc mult sub 0
Atentie deci, o expunere indelungata la sub 0 grade a unei plante care are un minim de -2 va face ravagii cu siguranta.
 

cory_helen

Active Member
mersi, alex... am sa o pun la iernat odata cu cactusii... dar trebuie sa o ud si mai ales are nevoie de lumina sau nu?

cactusii vor sta in debara pe intuneric... :oops:
 

xcore

Member
Poate sa ierneze impreuna cu cactusii dar, atentie in primavara, trebuie sa obisnuiesti plantele cu lumina si dupa o iarna de intuneric e foarte greu.
Procesul trebuie sa fie treptat si cu multa rabdare. Arsurile pe cactusi/suculente arata foarte urat
:D
 

cory_helen

Active Member
nu e f umed. are o rasuflatoare... e primul an cand incerc asa ceva...
poate am sa-i scot pe scara blocului, insa mi-e cam teama sa nu mi-i fure cineva...

o sa-i verific din cand in cand... mersi frumos...
 

anne`mary

Member
xcore a spus:
Cory, sa ai mare grija cu umiditatea in debara. Mare detot
legat de umiditate am si eu o intrebare (numai intrebari pe capul meu :) ). In balconul unde intentionez sa las cactusii la iernat am sa agat rufele la uscat. Iarna le tin pe sarma cam 2-3 zile caci se usuca mai greu. Stau cu geamurile deschise dar nu pot sa nu ma gandesc daca nu o sa le dauneze grav sanatatii. Poate totusi imi dati unde verde in situatia asta pentru ca in caz contrar o sa fiu intr-o mare mare dificultate.
Poate totusi a mai fost cineva in situatia asta si nu au patit nimic plantutele.
 

cory_helen

Active Member
anul trecut nu am avut cactusi... am avut o stapelie care a rezistat toata iarna... si o hoya carnosa care iar a rezistat cu brio si la gerurile mari...

eu cred ca rezista daca nu e f frig... la mine in balcon au fost si -5 grade si stapelia a rezistat... si hoya la fel...

acum, fiecare cu riscul propriu... :D
 

anne`mary

Member
nu de temperaturi scazute imi este mie teama acum caci am sa stau cu ochii pe termometru si in mom. in care o sa scada f mult, le mut in alta camera neincalzita dar fara lumina multa. AM inteles de la tzep ca un cactus care intrat in repaus nu are nevoie de atat de multa lumina...dar cu conditia sa nu fie in stare de vegetatie. Deci planul este: balcon prima etapa, frig, stop vegetatie si daca e f frig le bag in camera neincalzita. Deci nu mai am nici un stres legat de temperaturile din iarna asta.
Problema mea acum este umiditatea din aer care le dauneaza grav sanatatii si care apare datorita hainelor puse la uscat. De aerisit am sa aerisesc dar nu stiu daca e suficient. Cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi pare rau ca am atati de multi caci m-ar durea sufletul sa-i omor cu ignoranta de care am dat dovada cand i-am cumparat. :(
 

cory_helen

Active Member
si eu am tot luat cactusi anul asta... si suculente... dar nu o pierdem plantele... trebuie monitorizate... macar la o saptamana... din obisnuinta sambata am sa ma uit la ei... daca nu le va placea in debara, ii scot pe scara...
 

xcore

Member
Nu cu rufe langa ele si geam deschis iarna ca ramai fara cactusi.
Rufe la uscat = umiditate, geam deschis = In prima instanta umiditate si mai mare(condens), ulterior soc termic si, cele doua coroborate = plante inghetate.
Cel mai bine, sub pat in lazi pana la primavara.
Plantele nu doar ca nu au nevoie de multa lumina, ele stau si culumina 0. Considerand ca sunt in repaos si nu cresc, nu au nevoie de procesul de fotosinteza. Ca atare, lumina poate sa lipseasca.
Repet insa, mare grija cu trecerea la lumina in primavara. Aceasta se va face teptata si cu rabdare.
Cory, rasuflatoarea, iarna, creeaza condens (aerul de afara e rece cel din interior mai cald.Ca atare umiditate mare) deci nu e buna de nimic. Solutia ar fi un dezumidificator.
 

xcore

Member
anne`mary a spus:
Problema mea acum este umiditatea din aer care le dauneaza grav sanatatii si care apare datorita hainelor puse la uscat.
Da dauneaza foarte grav.
Dar, intreb si eu, de ce nu le tii direct in camera neincalzita? Acolo ai putea sa controlezi mai bine situatia.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anne'mary cactusii intra in repaus numai daca nu-i mai uzi, deci in primul rand despre umiditate este vorba.....apoi restul. Nu cred ca e bine ca in locul unde sunt ei in timpul iernii sa fie si rufe la uscat!
Andre a spus pe aici ca se pot tine si impachetati in ziare , complet uscati, fara substrat.
Analizeaza avantajele si dezavantajele diferitelor sfaturi date de colectionarii adevarati, nu alde mine, amatori! :nu stiu:
 

kerkyra

Well-Known Member
Cam in situatia cu balcon in care usuc rufe si deschis geam sunt si eu. Camera neincalzita nu am, nici pivnita (stau la bloc). Ma gandeam sa-i pun intr-o cutie de carton, nu am multi, eventual intredeschisa, sa nu fie zero lumina, poate si putin feriti de umezeala si inghet. Desi balconul nu e in termopan, am tinut cu succes flori acolo iarna (hoya, cativa cactusi, chiar si un hibi) datorita orientarii, cum e putin soare se incalzeste.
 

anne`mary

Member
Rationamentul meu a fost urmatorul: sa le ia un pic frigul ca sa inceteze cu vegetatia pentru ca am inteles eu ca daca stau la cald nu intra in repaus. In camera neincalzita (un dormitor nefolosit) nu sunt temperaturile asa scazute si mi-e teama ca nu o sa intre in repaus. Cum lumina este mult scazuta m-am gandit eu ca o sa se etioleze.
 

xcore

Member
Situatia mea.
Ieri, dupa o ultima udare "mare" am bagat plantele pe o masa in ccamera(stau la bloc). Le voi tine asa time de o luna, moment in care voi uda foarte usor toate sutele de ghivece. Ulterior, dupa alte 2 saptamani, dupa ce voi fi absolut sigur ca substratul este perfect uscat, voi introduce plantele pe un raft foarte mare intr-un dulap unde voi avea un mic ventilator pentru miscare aerului(de preferat sa evitati asezarea prafului pe plante).
Apoi voi inchide usile. Vor urma inspectii periodice la circa doua saptamani cand, in zilele insorite, plantele prea dezhidratate vor fi mutate in sufragerie(unde ma voi asigura ca este racoare) si vor fi extrem usor udate iar seara le voi muta la loc in intuneric.
Este simplu. fara geam deschis fara lumina.
Cam acelasi lucru pe care l-a spus tzep doar ca pastrez plantele in substrat. Singura situatie in care acestea ar trebui iernate fara substrat ar fi cand aduci plante de afara din gradina si vrei sa eviti schimbul de pamant(lucru neindicat inaintea iernarii).
 

xcore

Member
Cactusii intra in repaos prin rarirea si ulterior incetarea totala a udarilor. Care frig ? :eek:
Singura problema cu caldura in timpul iernii este ca plantele se dezhidrateaza puternic si pentru a le salva este nevoie de udare(scoaterea acestora din hibernare).
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:) Aamator! :wink:
Tine cont ca am vechime un an de cand ingrijesc C&S dupa sfaturi profesioniste! Numai Andre cate "epistole " a tot scris. :oops: :hug: :*
Forumul si netul a fost studiat cu ffff mare atentie si notite multiple.
Cam 20 de ani i-am ingrijit dupa ureche si "al VI-lea simt". :aoleu: Nu au prea murit pentru ca eu nu ma inghesui la udat florile, dar in rest a fost sansa! :secret:
 

anne`mary

Member
dar 20 de ani de ingrijit dupa ureche nu se compara cu 7 luni ale mele. Sa stii ca am devenit si eu zgarcita cu apa mai ales de cand am aflat ca o planta "uscata" o revitalizezi punandu-i apa, dar una "inecata" nu o mai salvezi. SI incurajata si de colectia ta care arata f bine asa zgarcita cum esti, am inceput sa le ud mai putin :rose:
 
Sus