Iernarea cactusilor, sfaturi si experiente proprii

FlorentinaS

Member
dalia
Apropo de cactusi ... ii vei lasa si la iarna in balcon? Eu nu prea am curaj (scade la greu temperatura, chiar daca e inchis ... nu in termopan); le-am gasit totusi un loc, unde peste iarna nu vor avea parte de caldura de la calorifer, dar vor beneficia de soarele de dimineata ... insa ma tem ca tot vor fi 13-15 grade, ceea ce e totusi mult. Greu cu cactusii astia ... insa tare dragi ii am!!
Cand am auzit ca ti-ai luat un cactus, iar mi s-a deschis "pofta" de ei, cu toate ca am "jurat" ca ma opresc...
 

FlorentinaS

Member
Cornelia
Inainte sa incep sa-mi iau plante care necesita pauza peste iarna, am urmarit anul trecut din noiembrie si pana in aprilie care sunt temperaturile minime, maxime, medii. Si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- temperatura maxima: 13 grade
- temparatura medie: 10 grade
- temperatura minima: 5-6 grade (foarte rar)
Nici balconul meu nu e inchis cu termopan si are si ceva probleme la izolare dar este in dreptul bucatariei unde se face cald, asa ca atmosfera se mai incalzeste un pic si in balcon. Am sa risc sa le las in balcon peste iarna pentru ca nu vreau sa mai am cactusi care sa nu-mi infloreasca sau si mai rau, sa-i pierd peste iarna din cauza umiditatii ridicate in colet.
 

FlorentinaS

Member
dalia
La Bucuresti se pare ca sunt ierni mai blande. La mine este foarte frig si chiar acum, in toamna, cand a venit primul val de brrr, temperatura s-a dus spre 5 grade in balcon (poate si din cauza faptului ca inclusiv partea de jos a balconului este din sticla si nu din beton)... la iarna cred ca va fi sub 0 ... cu exceptia cazului in care nu va fi o iarna mai blanduta (parca asa au zis cei de la meteo). Stiam si eu, de anul trecut, ca nu va tine (pt cactusii mei) faza cu balconul, dar am riscat sa achizitionez pt ca imi plac tare mult (chiar si fara flori as putea spune). Poate totusi vor fi multumiti de "repausul" oferit de mine si am sa va rasplatesc cu niste flori in perioada de vegetatie. Eu inca mai sper!
In balcon am lasat doar opuntiile. Din cate am citit, ceilalti pe care ii am (cu exceptia rebutiilor) au nevoie cam de vreo 10 grade ... super daca la tine temp. medie e atat!!
 

FlorentinaS

Member
mflorian
Cactusii pot fi tinuti peste iarna in pivnita sau in camara, impreuna cu castravetii murati (cu care si seamana). La 10 grade nu au nevoie de lumina. Primavara, in schimb, scoaterea la lumina trebuie sa fie treptata, pentru a nu-i arde.
Bobocii florali sint pierduti oricum in acest sezon, puii in schimb, vor ierna bine-mersi, nu sint mai sensibili decit planta mama.
Atentie la variatiile prea bruste de temperatura! Balconul inchis poate produce efect de sera in zilele senine de iarna si temperatura poate sa creasca pina la 20-30 de grade pentru scurt timp.
 

FlorentinaS

Member
dalia
Chiar ma gandeam si la chestia asta... Balconul meu e la vest, iar cand este soare, chiar si iarna, temp. creste foarte mult ceea ce determina o variatie de temp. extrem de mare intre zi si noapte. Mai este inca o pb. ... atunci cand deschid usa la balcon, geamurile se aburesc instantaneu si umiditatea creste exponential, lucru care nu cred ca le-ar face bine cactusilor (care tb sa fie mentinuti cat mai uscati).
In ceea ce priveste mutarea lor in pivnite sau camara sunt mai rezervata. Din cate stiu au nevoie de lumina si chiar soare in perioada de repaus. Ce-i drept am citit ca opuntiile (plantele mari) pot fi duse in beci, insa despre ceilalti nu cunosc ca ar putea suferi un astfel de tratament. Daca intr-adevar ar fi OK varianta ta, atunci pentru mine chiar ar fi o solutie fiindca dispun de un asemenea beci racoros si uscat!
 

FlorentinaS

Member
mflorian
In repaos vegetativ nu au nevoie de lumina. Sa nu fie cumva prea ridicata temperatura in beci. Idea este simpla: cu cit mai mare temperatura, cu atit mai multa lumina. La temeratura minima, lumina zero.
In schimb, repet, primavara trebuie scoase la lumina treptat, altfel se ard. Treptat inseamna vreo 2-3 saptamini.
 

FlorentinaS

Member
dalia
Ce-i drept nu am o idee despre temp din beciul meu, insa am sa analizez temp de acolo pe parcusul iernii acesteia. Beciul are o aerisire afara prin intermediul unei mici ferestre care nu are geam, ci numai un gratar, ceea ce face ca iarna sa fie destul de frig. Ar fi minunat sa-i cazez acolo ... mai studiez pb ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine poate sa-mi spuna ce s-a putut intimpla cu cactusii mei ,de trei dintre ei au murit?Pur si simplu s-au uscat!!!Sunt ingrozitor de nefericita!! :cry: Toti stau in acelasi loc racoros.Eu nu le stiu denumirea la fiecare dar pe toti ii iubesc la fel de mult. :D
 

Kati

Active Member
Uneori se mai intampla ca iarna cactusii sa moara fara vreun motiv anume. Cel putin eu pana acum nu mi-am dat seama de ce se usuca brusc unele plante, cu toate ca sunt tinute la un loc cu celelalte, in aceleasi conditii.
Nu stiu daca tu le uzi si iarna, eu nu-i ud deloc, si se intampla din ce in ce mai rar sa-mi moara vreunul.
Probabil in timpul verii, sau toamna cactusul "colectioneaza" vreo boala (ciuperci), care se instaleaza bine mersi pe coletul plantei, sau mai degraba in planta. Uneori ajunge chiar si o rana mica, ca ciuperca sa atace planta. Cel putin asa tin minte din cele citite mai demult despre bolile cactusilor.
 

FlorentinaS

Member
Kati are dreptate. Partea mai dificila la cactusi este ca la ei nu se vede imediat cand "achizioneaza" vreo boala/fung/virus. La alte plante se vede repede ca se pleostesc, le cad frunzele etc.
La cactusi nu-i asa. Unii "se tin pe picioare" si cateva luni dupa ce au fost atacati si nu se vede... decat cand e prea tarziu.
Asa ca foarte probabil cactusii tai, Gabiuta, nu au murit din cauza conditiilor in care i-ai tinut in ultimul timp (mai ales ca acum trebuie sa fie in repaos vegetativ) ci din alte cauze...
Poti incerca sa verifici radacinile altor teposi care au stat alaturi de cei decedati, sa vezi daca nu exista vreo invazie de paduchi. Studiaza bine si coletul plantei, poate vezi ceva. Si sectioneaza si plantele decedate, sa vezi daca si de unde a aparut problema. Ca sa stii de ce sa te feresti data viitoare. Si sa ne spui si noua :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Banuiesc numai care ar fi cauza.Unii(cei decedati) i-am bagat in casa la racoare cu pamintul usor umed.Am pus eu pe deasupra pamint uscat si putin nisip dar se pare ca nu au rezistat.
I-am si sectionat.Erau negri in interior ca un fel de carbune.Intuitiv m-am uitat si la radacini si la pamint deci singura cauza a fost....neatentia mea.Poate daca-i scoteam atunci si le schimbam pamintul.......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A venit toamna nu ca nu ati stii chestia asta ca doar o simtiti din greu :rofl: dar ati bagat deja cactusii si suculentele in casa?

Eu inca nu si as vrea sa stiu voi ce ati facut???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Curand curand bag si eu cactusii la repaus. Nu mai am asa multi din cauza ca e greu cu conditiile de repaus.
 

Kati

Active Member
Ohooo... la noi a venit frigul demult Gabiuta! Eu i-am bagat in casa deja in septembrie. Cum au mai fost zile calduroase si insorite, le-am mai udat cate putin pana acum 2 saptamani, dar atat. Pana la anul in martie nu vor mai vedea strop de apa cactusii mei. Doar acele suculente, care au nevoie, adica cele care se stafidesc vazand cu ochii. Ele nu ar rezista fara apa toata iarna - cel putin asa cred.
 

daisy111

Active Member
Fetelor sunt fericita,am fost la tara si am gasit cactusul inflorit pe vremea asta si era si afara :wink:,insa eu azi am bagat tot ce mai era afara la locul lor ca a inceput sa se urateasca rau timpul :( Am sa pun si poze cu el,doar sa le descarc in seara asta.
 
D

dyayzh

Guest
E foarte frumos si am numarat si 4 flori :D Cam rar sa infloreasca la vrmea asta, e drept :wink: Sa o tina tot asa cu surprizele :D
 

daisy111

Active Member
Asa am zis si eu ca e cam rar un cactus sa infloreasca asa tarziu. :roll: Tinand cont ca si in vara a inflorit la fel,ambii au inflorit.Si dupa cum se vedeau ambii aveau floricele multe pe ei,doar ca nu mai au timp sa se deschida toate:(doar cele 4au fost mai viteze :wink: De cand ii am,nu mi-au mai inflorit si toamna tarziu :? :idea:
 

Sash

Active Member
Am un puiut de cactus - cat o unghie - si nu stiu ce sa-i fac - sa-l scot la racoare sau sa il las macar iarna asta la caldurica ca poate mai creste un pic pana la primavara?
 
D

dyayzh

Guest
Eu am 3 cactusei. Deocamdata ii las pe balcon. Si doi sunt mici...mici. Nu chiar cat o unghie, sa spunem cat o cireasa dolofana :wink: Cand vine frigul serios, o sa-i pun in casa dar tot intr-un loc mai racoros :wink:
 
Sus