Ierbicidare partiala

Claudiavis

Active Member
Hello,

In urma unei aventuri cu trifoi semanat pe post de gazon, trebuie sa ierbicidez portiunea semanata initial cu trifoi, urmind ca apoi sa plantez gazon adevarat. Problema e ca am zone (destul de bine delimitate) in care am plantat deja plante perene. Cum sa fac sa nu fie afectate de ierbicid?

Ierbicidul se absoarbe si din sol, sau doar prin frunze?

Multumesc mult!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai n-ai cum face decat sa protejezi plantele care nu doresti sa dispara. Din sol nu se absoarbe, erbicidul actioneaza pe partea de vegetatie, daca nu dai pe planta nu pateste nimic.
 

Claudiavis

Active Member
Am ierbicidat cu Roundup cu grija (am protejat plantele mari cu un pet de 5 litri taiat pe verticala, ca sa faca o masca). Intr-adevar, am rezolvat problema si am ramas cu toate plantele intregi. Daca s-a nimerit sa ajunga ierbicidul pe vreuna, am imbaiat-o abundent imediat si asta a fost. Sint toate ok. Multumesc!
 

elianna

Well-Known Member
Ai grija si nu semana imediat. Dupa ce scoti trifoiul uscat mai asteapta vreo doua saptamani in care sa si uzi portiunea respectica pentru ca s-ar putea sa-ti apara buruieni iesite din seminte aduse de vant sau chiar trifoi. Iti spune un patit :banghead:
 

elianna

Well-Known Member
Spun ca sa nu mai traga si altii ca mine. Stiu ca arata urat pamantul gol, mai ales daca si ploua, dar asta e.
 
Sus