Iedera uscata ofilita

Madalina maxim

New Member
Buna ziua, am intentionat sa imi fac un gard viu din iedera, asa ca prin noiembrie am achizitionat plante de aprox 1-1.5m (ce fusesera crescute in ghiveci, dar livrate cu balot pamant) si le-am plantat conform indicatiilor (cu pamant de flori cumparat, cu ceva ingrasamant in apa de udare initiala, agatate de gard, etc). Acum toate plantele sunt uscate, -1sau 2fire au ceva frunze verzi la baza, in rest toate frunzele uscate. E vb de multe plante, am pus de jur imprejur, nu am animale, nu am ierbicidat, vecini diferiti, deci nu au ei vreo vina... Posibile cauze, a durat destul de mult de la scoaterea din ghiveci pana la plantare (o sapt, dar cu balot cu pamant), lunile martie si aprilie nu am fost sa le ud, cu toata izolarea. De abia din mai a inceput udarea..gradina e plina de buruieni mari, doar iedera uscata...
 

crysty

Active Member
Buna ziua, poate daca ati fi plantat imediat ce ati cumparat ati fi avut o sansa in plus . Am inradacinat cativa butasi de iedera pentru comercializare si am si plantat cativa butasi cumparati de cineva la gradina la el acum 1 an si pot sa spun ca la fel nu i s-au prins toti . Iedera prinde mustati relativ usor in sticla cu apa dar cand vine vorba de plantat in gradina cam are mofturi , asa e felul ei sau poate din cauza ca provine din sere si nu rezista bine afara.
Zgariati tulpinile cat mai aproape de sol cu unghia sa vedeti daca sunt verzi sub coaja. Daca nu , atunci le puteti scoate ce e uscat si le inlocuiti cand va permiteti. Cele care totusi au o frunza sau 2 verzi, le smulgeti buruiana de pe langa ele ca sa aiba spatiu sa creasca .
Daca aveti vreo iedera lunga care este prinsa si creste normal, faceti marcotaj . Daca nu stiti ce inseamna marcotaj, adica sa culcati crenga la pamant pe lungimea ei si din loc in loc trageti pamant peste ea. ca sa isi trezeasca radacinile care dau din crengi .
Sau cum se da liber acum la plimbat, daca mergeti la cimitir sa faceti curat si poate un vecin are niste iedera, rupeti cateva crengi si le puneti intr-un pet de plastic taiat sa stea in apa. Dar sa nu aiba frunze sub apa ca alea se strica. Si schimbati periodic apa.
Sau ar trebui sa se gaseasca la dedeman cu siguranta, ultima oara cand vazusem acum un an erau cam 12 lei , 4 fire in ghiveci patrat si erau inalte cam de 50 cm .
In gradina daca firele de iedera sunt uscate si sub coaja nu se mai simte verde atunci degeaba, nimic nu le mai salveaza.
 
Sus