Identificari plante suculente

Maranta

Member
Buna seara ,

este o suculenta nu un cactus, face parte din familia Euphorbiaceae, atentie la udare ; cele doua plante ale mele le am pe un substrat prepondrent mineral( nisip granulatie 0.5-2 mm) caramida sfaramata , roci diverse sfaramate , pamant de musuroi ) spre deosebire de celelalte Euphorbii care au un substrat format din 50 % pamant de musuroi , 30 % nisip , 20 % pamant de frunze .
 

vivi23ro

Member
mersi de sfat, ceva cactusi mai am, dar suculente nu prea, oricum forma asta mie imi sugereaza cactus de asta m am mirat :D
 

anne`mary

Member
buna. Atata timp cat nu o sa reusesc sa ma abtin sa cumpar flori, tot am sa apelez la voi. Am cumparat o plantuta simpatica foc dar nu stiu cum se numeste si nici nu am baterii la aparat sa o fotografiez. Am cautat in albumele voastre dar nu am gasit una la fel. Incerc sa o descriu cat pot de bine: are aspect de copacel, are o tulpina si 5 ramificatii, tulpina este brun-rosie, frunzele sunt grupate in 2-3 frunzulite mici, rotunde si de culoare verde deschis cu margini albe (ma duce cu gandul la frunza de ficus benjamin dar mult mult mai micute, rotunde si carnoase). ACum puteti arunca cu pietre :pumni:
 

anne`mary

Member
cred ca ce am eu are frunzele mai deschise si nu sunt grupata in forma de rozeta. Floarea ta, care este absolut superba, pare a fi un ghemotoc de echeverii. Dar pare sa fie din aceasi "clasa"....cred ca cel mai bine este sa-mi aduc aminte sa-mi cumpar baterii si sa-i fac o poza.
Merci violeta
 

anne`mary

Member
este crassula ovata? Ce fain. Au socrii la tzara o crassula foarte mare si foarte frumoasa dar e varianta cu frunza verde inchis.
Merci frumos :rose:
 

IZA

Active Member
:clap: :clap:
Aveam eu ceva dubii si am asteptat si parerea voastra de cunoscatori. Am cautat si eu dar n-am gasit decat asemanatoare. Am si eu un butas dar cu fz verzi.Sper sa se prinda. Acum am aflat si eu datorita voua denumirea pl mele. Multumesc frumos si scuze ca am gresit denumirea :oops:
Oare de ce nu se gasesc in florarii mai multe suculente?....... pt ca nu au cerere? :D
 

anne`mary

Member
merci gino.
Iza nu situ la tine, dar in Buzau suculentele sunt o raritate... acum am gasit la praktiker si am cumparat dar momentele astea sunt foarte rare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vã rog tare mult, ajutaþi-mã sã identific suculenta aceasta:
Mi s-a spus cã atunci când înfloreºte formeazã o inflorescenþã-umbelã cu flori portocalii.

De ºtiþi, spuneþi-mi ºi mie ce varietate de 1) echeveria, respectiv 2) aloe e fiecare:
1)

2)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adina, in prima poza cred ca este Crassula falcata, iar in cea de-a II-a Graptopetalum paraguayense. E adevarat ca seamana cu o Echeverie. Or sa mai fie pareri si atunci ma voi corecta!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, tzep! Am zis şi eu ce mi s-a zis: că ar fi echeveria, dar nu insist. N-am mai avut aşa ceva, aşa că nu o (re)cunosc. Aştept cu interes şi alte confirmări.
 

VreauSaStiu

Member
Aveţi idee cum se numesc ?

Am "furg?sit" prin balconul na??-mii ni?te "suculente" ?i de o s?pt?mân?, caut în zadar s? le identific singur? :nu-i nimic:
Dumneaei, cred c?-i neam de Agav? ... are frunze rigide ?i tepoase, rabd? stoic de sete ?i lips? de spa?iu (erau peste 20 de pui într-un ghiveci de cca 20 cm diametru). Încercând s?-i scot, am rupt câ?iva, dar pu?i în ap? au f?cut r?d?cini în doar 5 zile ! :eek: Problema este c? na?a-mi spunea c? face flori roz-mov, iar pe google, am g?sit la AGAVA numai flori albe ?i g?lbui :nu stiu:
Dumnealui, pare-a fi neam de cactus, îngem?nat cu Euforbia. Are lungi tulpini tubulare, cu ?epi nesemnificativi, iar in varfurile tulpinilor niste "mo?uri" suculente.
Urm?torul este puiul unei mame (de peste 2 m), are tulpina rectangular? asem?n?toare stapeliilor ?i ici colo mici frunzulite sub?iri. Din spusele na?ei, nu înflore?te ?i ditamai matahala, se mul?umeste cu un ghiveci minuscul de cca 2 l
?i în fine, (pu?in off topic), ultima plant?
cic? ar fi bambus, dar mie nu'mi prea seam?n?... :nu stiu:
 

Kati

Active Member
Prima este o bromelie numita Billbergia si ma mir ca a facut radacini in apa :?
A doua este Austrocylindropuntia (subulata daca nu ma insel), a treia este Euphorbia trigona, iar a patra probabil a fost candva un "bambus norocos" tinut in apa, care de fapt este o specie de Dracaena. Si daca o pui in pamant traieste mai departe vesel :D
 
Sus