Identificari de violete

cornelia

Fondator
Membru staff
Te-ai dus prea departe Oana cu cautarile. In primul rand ca pe site-ul gasit nu vezi o poza clara cu o violeta care sa semene cu ce avem noi. Ai gasit o denumire (da, wit inseamna alb). Dar nu e suficienta pentru o identificare.
 

shalymar

Member
Cornelia si ale mele sunt luate de la acelasi furnizor ca ale oanei_oana, dar nu pricep nimic din olandeza asta si ma enerveaza rau ca arata doar tiputi generale :suparat:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din fericire pe unele chiar le-am identificat corect. Mai sunt si altele confuze inca si una in mod sigur gresita. Ne mai straduim.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Toronto e posibil sa fie corecta. Pentru o buna identificare e nevoie de poze foarte clare asa incat sa se vada toate nuantele. Martinique Pink cred ca e ok, cu conditia sa nu fi gresit si eu - pe ambalajul plantei cumparate asa scria. Dar uite ca mai apar si surprize. In mod sigur ce ai zis ca e Buffalo Hunt nu este. Buffalo are margine dantelata si are o culoare mai inchisa. Banuiesc ca e Akira in cazul tau. Ce ai zis ca e Saphire am si eu, nu sunt sigura de identificare dar daca e olandeza nu are cum sa fie Saphire. Mai vad acolo o chimera mov/lila. E posibil sa fie Lianne.
 

shalymar

Member
De lianne asa ziceam si eu , am vazut mai apoi
La bufallo hunt as zice ca e o haga ca e mai inchisa cularea reala decat cea din poza facuta cu telul, mai incerc maine cu un aparat foto digital sa vedem ca da din el, oricum stiu ca acasa mai am un nagano sigur si o akira cu ai zis tu, cele puse pe album azi sunt la servici
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa fie si The Hague (City Line) - e un grena violet cu frunzele ascutite la varf si roscate pe verso. Akira (Spectra) e in doua nuante de grena roscat. La ambele petalele sunt simple. Mai e o varietate care se cheama Bordeaux pe care o vand tot olandezii si deci e posibil sa fie la noi pe piata. Mergem din aproape in aproape si-i gasim noi numele violetei tale.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si apropo de Nagano: afurisita e tare greu de pozat. Nu se vad corect cele doua nuante si lumea crede ca-i o banalitate. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
cornelia a spus:
E posibil sa fie si The Hague (City Line) - e un grena violet cu frunzele ascutite la varf si roscate pe verso. Akira (Spectra) e in doua nuante de grena roscat. La ambele petalele sunt simple. Mai e o varietate care se cheama Bordeaux pe care o vand tot olandezii si deci e posibil sa fie la noi pe piata. Mergem din aproape in aproape si-i gasim noi numele violetei tale.
o astfel de violeta am si eu. multumesc ca am putut s-o identific. are intr-adevar frunzele ascutite la virf sint roscate pe dos iar florile sint grena-violet. nu e mosfturoasa de loc, cu toate astea mi-a dat-o peste cap caldura excesiva din vara trecuta. ii fac poze si vi-o arat.
 

lore_dana

New Member
Multumesc mult pentru urari!

Din pacate primele 2 au suferit mult.. si pe moment am doar 2 pui din cea albastra.. sper sa semene cu mama lor si doar o frunza din cea violet. Am avut pui... dar erau arat de bolnavi ca nu au reusit sa traiasca...
 

erika76

Member
Re: O recunoaste cineva?

manuela a spus:
Iata si ultima inflorita...o recunoaste cineva?

Nu te inseli dorinas este hibrid Chimera Myrthe. Am si eu. Am pus o frunza de Chimera Myrthe si asa arata ce a iesit

Culorile cred ca difera din cauza luminii, eu am facut fara blitz poza.
 
Sus