Identificare Trandafiri

belisima

Well-Known Member
acest trandafir este remontant si foarte parfumat, are foliajul deschis la culoare, port asemanator theahibrizilor-droz1.jpg roz 2.jpg e obicei o floare la tija. ramane destul de scund(dar e tuns in fiecare primavara jos).
floare ase deschide cupat, avand un aspect de bujor roz .
ma intreb ce este , imi pare unul din trandafirii vechi
 

RaluKa

Member
Doresc sa aflu ce soi este acest trandafir, il am din Bulgaria de la o batrana care mi-a zis ca este de dulceata, mentionez ca parfumul este cel regasit in dulceturi:
 

Atașamente

RaluKa

Member
Multumesc mult. Am gasit cativa oarecum asemanatori dar nu erau de dulceata. Mi se pare ciudat ca aroma este identica celor Damascus dar are acele nuante de mov. Anul acesta a fost prima inflorire. Am sa mai iau butasi sa mai prind ptr ca e mai frumusel decat cei roz deschis, si nu as vrea sa se piarda.
 

dancoman

Member
Doresc sa aflu ce soi este acest trandafir, il am din Bulgaria de la o batrana care mi-a zis ca este de dulceata, mentionez ca parfumul este cel regasit in dulceturi:
Am mai avut candva o discutie despre acest trandafir pe un alt site.Concluzia a fost ca seamana foarte bine cu Gipsy Boy
215 nu prea cred :(
Zigeunerknabe(Gipsy Boy)....este un trandafir raspandit la noi prin gradinile oamenilor si cimitire.Are o singura inflorire pe lemn vechi,parfum dupa parerea mea mai mult decat mediu(cum este dat pe HMF).Rezistent la patarea neagra a rozelor.
 

geodezia

Well-Known Member
da am gasit si eu pe la portile unor doamne mai in virsta din stoina un frumos care mi s-a si prins
este tot old miroase si l-am folosit la siropcu succes ala Gipsy merge de minune la siropuri pentru culoare da o culoare intensa la sirop ca si al meu
DSC05492.JPG DSC05493.JPG
 

geodezia

Well-Known Member
mai am unul care il suspecteza fi fie ws 200 fie Munstead wood
na aci pozat in lumina soarelui este un grena mai intens in realitate
DSC05491.JPG
 
Sus