Identificare Trandafiri

yo_man

Active Member
Aveti idee ce trandafir este? a inflorit abia acum in toamna, a fost plantat in primavara. Ar fi tb sa fie mr lincoln, dar floarea este mica si miroase foarte slab... aproape ca nici nu se simte..




 

cristinaf

Well-Known Member
Nimeni nu se hazardeaza sa identifice un trandafir dupa o singura floare. In special rosu, cand se stie ca nici aparatele foto nu pot reda exact culoarea. Si in plus e una destul de comuna, mai ales in cazul tea hybrizilor, dupa cum pare a fi dupa rasucirea petalelor.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am cumparat doi Mr.Lincoln, din care unul dintr-o sursa serioasa, si amandoi au floarea mica si slab parfumata!
 

adrianam

Well-Known Member
Deja au 2-3 ani, si tot floare mica au. Si nici nu par sa aiba vigoare, fac cate 1-2 tije florale, se trec, le tai si apoi mai apar iar 1-2 tije care cresc si fac cate o floare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

cum il chema pe dumnealui?Stie cineva?cand se umple de floricele e asa de dragalas....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La al meu florile sunt simple si nu duble cum am vazut ca sunt la acest trandafir pe HMF.Si nu cred ca e urcator Lucia.
 

lucia2002

Active Member
Atunci este Rouletti, un trandafir inrudit cu cel indicat initial .
De fapt si in prezent putini sunt cei care pot face demarcatia intre cei doi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lucia m-am uitat foarte bine la floricele.As zice ca sunt semiduble adica nu sunt nici simple dar nici pomponate cum apar in pozele de pe HMF.
Asa ceva am vazut si in gradina la Mogosoaia roz deschis.
 

lucia2002

Active Member
Inca inainte de a vedea fotografiile cu bobocii, eu ma incapatanez sa cred ca am dreptate. Frunzele alea cu forma alungita si atat de zimtate imi sunt atat de cunoscute! Sa stii ca Rouletti este un trandafir destul de versatil, clasicul pompon care l-ai remarcat tu pe hmf este o imagine din primul val de inflorire, cand temparatura este mai rezonabila; odata vara instalata florile capata un aspect mai simplut.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine Rouletti nu are petale rotunde ci ascutite, ca si frunzele. Nu prea imi pare Rouletti.
 
Sus