Identificare Trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
Mascha, mie mi se pare ca seamana foarte bine cu un englezesc al lui Austin pe nume Buttercup, a aterizat si la mine in gradina tot din greseala. Vezi un pic pozele de pe HMF, dar incepand de la pagina 2, pe pagina 1 sunt unele care nu prea seamana la culoare
 
Ultima editare:

MASCHA

Active Member
Sa sti ca ai dreptate,florile seamana perfect si se potrivesc si ca descriere, cu singura diferenta ca nu au parfum.
Multumesc Claude :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Cu placere!:)
Si eu cred ca e el... si florile seamana foarte bine, si crestere viguroasa trebuie sa aiba, iar faptul ca nu a mai inflorit, nu cred ca i se datoreaza.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Inca unul care nu e ceea ce trebuia sa fie - il recunoaste cineva??multumesc!
 
Ultima editare:

aleynad

Active Member
Moderator
Am luat butasi de la o prietena cu trandafiri superbi, din pacate nu stie cum se numesc!
Ma ajutati?
1.este thea hybrid/tufa...nu creste mai mare de 1 m



2. banuiesc ca este Eden rose 85, l-am vazut inflorit si asa pare, din pacate acum nu mai avea flori ca sa-l pozez


3. este catarator



4. este thea hybrid
 

aleynad

Active Member
Moderator
Multumesc, Geodezia!:*
Primul seamana intradevar cu Ferdinand prichard, cei de la Primarie de la mine din comuna l-au plantat din plin in rondurile de flori, cred ca l-au cumparat ca si thea hbrid sau tufa ... :rolleyes:
Oricum e superb si infloreste non-stop! Sper sa se prinda si la mine butasii "luati" ! :angel:


Nu inteleg la ce te referi la nr 3! Am cautat ambele denumiri pe Google si am gasit cu totul altceva!
Este un catarator cu petale galben- verzui, iar la maturitate floarea bate spre galben-lamai.
 

geodezia

Well-Known Member
http://geodezia.sunphoto.ro/iunie_2014/97861489
asta este elful meu
sigur si al tau ma uitai mai indeaproape la poze este Elf
vezi ca va creste mare este rambler la mien are deja 3-4 m si nu are decit vreo 4 ani acum l-am intins pe o pergola mica na mai ciumpavesc din el ca nu am ce face si se umple de flori e infloricios si acum toamna imi place ca e remontat
 

aleynad

Active Member
Moderator
Belisima, Geodezia, multumesc frumos! :hug:
Ma bagase in ceata denumirea de " elf ", trebuia de fapt sa caut pe Google "elfe" :D Acum l-am gasit!
Geodezia, ma bate gandul sa-l intind pe pergola, deci e perfect daca se face mare-mare ! ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hei, Dane, ma bucur sa te revad! :hi: - ce-ti mai fac trandafirii??
Multumesc de identificare, ar putea fi Emeraude ...sa mai caut cateva imagini sa vad daca petalele "zdrentuite" pe care am vazut ca le are Emeraude au aparut si la trandafirul meu
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Cristina, inclin sa cred ca Pullman e, comanda respectiva a avut doar trandafiri Meilland si ceva Kordes. Am verificat si petalele, nu sunt zdrentuite...
 

dancoman

Member
Are parfum?Pullman Orient Expres are un parfum inconfundabil si petalele nu sunt zdrentuite.
Mersi, Cristina, inclin sa cred ca Pullman e, comanda respectiva a avut doar trandafiri Meilland si ceva Kordes. Am verificat si petalele, nu sunt zdrentuite...

Am pus pe sunphoto cateva poze cu detalii la P.O.E...acesta are parfum ce aminteste de Tea,Emeraude d'Or nu are parfum iar petalele devin alb-murdar pe dos cand se trec,deasupra devin rosii ca la P.O.M prin fototropie.E.D'O.creste inalt,peste doi metri si are ghimpii impresionanti.

http://dancoman.sunphoto.ro/Pullman_Orient_Express
 
Sus