Identificare Trandafiri

geodezia

Well-Known Member
e frumos asa e ma hotarisem sa il iau in loc la little artist dar cum mi-a adus Maria little artist acum nu il mai iau
il au la unguri l-am vazut dar fara poza
 

adrianam

Well-Known Member
Red Meiland este acoperitor- ajunge pana la 2m latime si are macese portocalii decorative.
Miki trebuie sa observe daca are tendinte sa se intinda pe orizontala.
 

miki70

Active Member
Al meu are 1 an, a facut un lastar de 1,5 m .
Nu cred ca e Red Meiland, al meu are mai mult alb in mijloc si florile sunt extrem de mici.
 

Aledah

New Member
Sunt noua in ceea ce priveste ingrijirea....am niste trandafiri mici si rosii...as vrea sa stiu mai multe despre cum sa i ingrijesc si cum sa le fac viata mai usoara:).le am schimbat pamantul in ghiveci pt ca se uscasera florile lor si mi s a spus ca ceva nu e in regula cu ei...cred ca vor fi bine dar pe viitor vreau sa stiu mai multe despre eisi cum ii ingrijesc...de cate ori trebuie sa ii ud...etc...multumesc anticipat:)!o zi buna!nu reuesc sa imi pun poza cu trandafirii...poate ma ajutati si in problema asta:rofl:)....vroiam sa atasez o poza dar nu reusesc!
 

ghia_don

Active Member
Buna Aledah,
ca sa postezi poze poti folosi www.postimage.org.
Cit despre trandafiri, sa stii ca cel mai bine le merge afara in gradina, in casa la caldura nu le place deloc si sint atacati de paianjenul rosu , care le da lovitura de gratie.
Incearca sa-l tii in cel mai racoros loc din casa, sau intr-un balcon in care sa nu inghete, iar la primavara sa-l plantezi in gradina. Iti va multumi !! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce ziceti de acest " Nina Weibull" ? :)


l-am luat din Dedeman, erau o gramada, unii infloriti deja, dar mai niciunul nu era ca cel de pe eticheta :rofl: :rofl:

M-am tot invartit pe langa el, pana la urma i-a cazut sotului cu tronc , asa ca l-am adus acasa :)
Initial as fi zis ca e Guy Savoy, dar parca seamana mai mult cu Candyland
http://www.countrygardenroses.co.uk/pro ... =Candyland

Voi ce ziceti?
 

nick1971

Active Member
enervanta treaba asta... sa cumperi ceva si sa fie altceva :x
de-asta prefer comenzile de-afara, la Lottum am dat o gramada de bani, dar pana acum a fost ce trebuia
Guy Savoy e cu mai mult rosu
 

aleynad

Active Member
Moderator
Nicoleta, cand l-am cumparat era deja inflorit, altfel nici nu l-as fi luat :) nu ma interesa inca un trandafir rosu.
Am de la Claude un butas din Guy Savoy, sper ca va inflori anul acesta, asa ca voi putea sa-i compar...

Nu e cel indicat de tine pe HMF, acela are mai putin petale... :roll:

De fapt pe mine ma intereseaza sa fie catarator, asa ca ori e Guy Savoy ori e Candyland, ce o fi numai sa se catare, ca il plantez langa o bolta :)
 

carla

Active Member
Guy Savoy sigur nu e, ar trebui sa fie mai inchis la culoare, mai ondulat si cu contrast mai putin vizibil
Candy Land ar putea fi doar daca floarea e putin trecuta, pentru ca initial culorile sunt mai puternice si are si ceva galben


Trebuie sa-l urmaresti un timp sa vezi cum se comporta, pentru ca exista si multi Th si floribunde dungate. Oricum, la mine nici Guy Savoy nici Candy Land nu se comporta ca urcatori, ci mai degraba ca arbustivi
 

dancoman

Member

aleynad

Active Member
Moderator
Dane, m-ai bagat in ceata de tot cu Calypso :tavalit: Seamana foarte mult!
Nici mie nu mi se pare a fi Guy Savoy, iar floarea era un pic pe trecute, asa ca nu pot baga mana in foc ca ar fi Candyland, in concluzie voi astepta a doua inflorire ca sa pot urmari evolutia!
Daca ziceti ca e posibil sa nu fie urcator niciunul ... o sa ma risc sa-l combin cu o clematita montana, daca nu se catara trandafirul pe bolta, macar face umbra la radacina clematitei si se catara aceasta! :) Deci solutii sunt ...

Oricum va multumesc pentru ajutor :* :hug:
 

Rose

Active Member
De la ce firma este si la ce pret era? Am luat si eu ceva de la Yurta la ghiveci, sper sa n-o dau in bara.
 
Sus