Identificare Trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Nu stiu cine e, dar as vrea! :rofl:
Nu e parfumat :( , dar ce mai contaza! :nu-i nimic:
No bine c-ai zis ca nu-i parfumat :rofl: Ba conteaza, asta-i alta 'mumie' neparfumata, ca si antipaticul ala de Red Leonardo :tavalit:
 

miki70

Active Member
Bre, daca nu-l vreti pe Red Leonardo in gradinile voastre trimiteti-mi-l mie :rofl: Il strig pe toate posturile :rofl:

Doina e superb trandafirul tau ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
No bine c-ai zis ca nu-i parfumat :rofl: Ba conteaza, asta-i alta 'mumie' neparfumata, ca si antipaticul ala de Red Leonardo :tavalit:
Stai fata mea, asteapta sa-l ai in gradina ca nu e chiar complet inodor ;-) ... ca China Girl de exemplu care e un trandafir monumental dar nu miroase ... practic deloc :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Am vazut de vanzare trandafiri taiati cu floricele multe, mai mici, in dungi, cate 2 culori: roz cu alb si rosu cu alb, erau la 15 lei firul, tulpina foarte lunga, de 60-70cm. De asemenea, mai sunt unii tot acelasi stil, dar intr-o singura culare, un roz deschis. Cum se numesc aceste 3 soiri puteti sa-mi spuneti, ca nu prea as vrea sa dau 15 lei pe un fir si sa nu se prinda, mai bine ii caut si-i cumpar direct inradacinati. Multumesc foarte mult
 

IULIA

Active Member
ajutor. am vazut saptamina trecuta, inflorit intr-o gradina, un teah cred, pentru ca are o inaltime de 1 - 1,2 metri, tije lungi, aproape lipsite de spini, un trandafir superb.
culoare - roz serbet spre mov, miros puternic, ca al trandafirului bunicii grena cu petalele catifelate, dar asta pe care il caut nu are petale catifelate. boboc tare, expozitie a petalelor conica, intoarse la margini la deschidere. diametrul florii peste 12 cm spre 15cm la deschidere completa. nu foarte multe petale, dar la deschidere completa doamna a spus ca nu se vede mijlocul niciodata.
nu mai pot sa fac poze cu tel, am memoria full.
ma puteti ajuta cu inflormatii?
 

IULIA

Active Member
va rugasem anul trecut sa identificati ceva urcator.
Adica asta. Anul acesta au inflorit spectaculos, 1 singura data in mai-iunie. Ce o fi o fi, dar sint superbi.


Poate aceasta poza este mai relevanta.
 

helen

Member
Buna tuturor,
Am un trandafir care nu stiu cum se numeste (este al unei doamne-fericita posesoare, de fapt si cea care mi-a dat si pozele). Stiu ca pe forum sunt o multime de pasionati de roze si mai ales de cunoscatori, care ma pot ajuta sa identific trandafirul. Are floare mare, usor parfumata....si cam atat.
Incerc sa postez pozele, sper sa si reusesc

screen capture tool

how to print screen on pc

screenshot program

Nu stiu de ce au aparut spatiile...sau cum se elimina :aoleu:
 

miki70

Active Member
Pe pagina anterioara am intrebat cine e acest necunoscut al meu http://mikishor.sunphoto.ro/00_trandafir_necunoscut
Majoritatea de aici au spus ca e Guy Savoy dar pe Sunphoto au spus ca e Henry Matise . Eu imi doresc sa fie Guy Savoy dar nu mi se pare sa aiba petalele foarte odulate . Azi l-am mutat si l-am tuns, va rog spuneti-mi daca Guy Savoy are tepii asa:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
M-ai facut sa umblu prin boscheti cu lanterna ca sa verific ghimpii la Guy Savoy...si mai si ploua :tavalit:

Da, asa are ghimpii! Si vad ca al tau are frunzele cu 7 foliole, da? Asa are si al meu ;-)
 

miki70

Active Member
Of Claudia, te pup :hug: . Ma bucur ca am un Guy Savoy :indragostit: , sunt fericita. Are 7 frunze dar primele 2 sunt mai mici.
Sper sa nu-mi spuna cineva ca Henry Matisse are la fel ghimpii :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Esti nebuna :rofl: Mai, la 2 m ajunge in vara, cand lastareste dupa ce termina prima inflorire. Eu primavara il tai cam la 30-35 cm, infloreste si pe urma tranteste lastarii aia de zici ca vrea sa ajunga la cer :evil:
 

miki70

Active Member
Aoleu !!! Si ce ma mai chinuii sa-i fac o groapa pana in China, dadui peste moloz, bucati de caramizi .... Il pusai in pamant bun si acum sa-l scot?
Hai mai Claudia ca nu se face asa repede mare, la mine nu a trecut de genunchi anul trecut :)
 

miki70

Active Member
:( Chiar nu mai am unde sa pun un urcator. Il las un an acolo unde l-am pus, poate se comporta civilizat :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai fata, stai calma ca nu e urcator! Si al meu a suportat 3 mutari, ca tata l-a cumparat cu eticheta de urcator, l-a pus unde i-a venit lui bine, in anul urmator l-am mutat eu la o pergola, unde a stat 2 ani si nu a depasit metrul :rofl: Cand am priceput in sfarsit ca nu e urcator l-am mutat in stratul cu TH si brusc a inceput sa lanseze lastarii aia lungi, de intrasem in criza, parca-si batea joc de mine :tavalit: Pe urma m-am calmat, asa face el, dupa prima inflorire da lastari mai lungi, unii infloresc altii nu, primavara il scurtez, el n-are nimic impotriva si...gata :)
 
Sus