Identificare Trandafiri

kerkyra

Well-Known Member
Nu sunt mare cunoscatoare de trandafiri, insa in drumurile din concediul de anul acesta am vazut asa ceva:

M-a dat gata, recunosc ca am furat un lastarel, nu prea a rezistat drumului insa. Stiti ce este?
 

kerkyra

Well-Known Member
Seamana, am cautat si eu acum. Era pitic, cu flori mici, buchetel si culoarea ceva intre roz si oranj. Forma florii mi s-a parut deosebita, apoi culoarea.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Am si eu 2 frumusei cataratori care au iesit cu totul altii decat cei de pe eticheta :)

* luat de la Molnar Ciumburd ca si Rosa Sachsengruss ( din cei 6 trandafiri luati de la ei, el e singurul care a iesit altceva decat pe eticheta); dupa port pare tot catarator, florile rezista foarte bine la ploi



* ambalat de Yurta si cumparat ca si New Dawn
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ei dracie, mpana acum cei de la Ciumbrud il vindeau pe Mme Isaac Pereire pe post de Sachsengruss, acum vad ca au schimbat si dupa poze pare sa fie cel de la Yurta Madama! :rofl:

Cel galben seamana cu Elfe, Daniela, uita-te putin pe HMF la poze si vei si tu.

Cel de la Yurta cred ca e Mme Isaac Pereire, floarea e putin atipica dar fiind in primul an nu e neobisnuit. Are parfum?
 

elianna

Well-Known Member
Am patit-o si eu cu cei de la Ciumbrud :( Am cumparat in toamna 2 Sachsengruss din care unul a inflorit corect, celalalt a crescut aproape la fel de mare - peste 1 m - dar n-a facut nici o floare. M-am tot uitat la frunze si la spini si par a fi identici :? Cred ca am sa-l scot anul viitor :(
 

elianna

Well-Known Member
Aoleu :eek:f: L-am primit pe ala care era in poza lor, adica roz intens nu roz pal :eek:
Nu m-am uitat pe HMF ca i-am crezut pe cuvant, nu stiam ca sunt si falsuri :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Pai eu zic ca esti mai castigata cu ce-ai primit decat cu adevaratul Sachsengrus, care e un banal RH roz, tu probabil ai primit Madame Isaac Pereire care e o frumusete de trandafir ;-)
 

aleynad

Active Member
Moderator
Claude, multumesc pt promptitudine :*
amaratul ala de la Yurta il banuiesc si eu ca ar fi Madama :) a facut doar o floare pana acum, dar imi aduc aminte ca era parfumata :D
vel de la Ciumbrud am oarece rezerve, am dat search dupa Elfe, dar parca nu ar fi ... :?
 

dancoman

Member
aleynad a spus:
Claude, multumesc pt promptitudine :*
amaratul ala de la Yurta il banuiesc si eu ca ar fi Madama :) a facut doar o floare pana acum, dar imi aduc aminte ca era parfumata :D
vel de la Ciumbrud am oarece rezerve, am dat search dupa Elfe, dar parca nu ar fi ... :?

Cyrano de Bergerac
 

aleynad

Active Member
Moderator
Wow! Dan, s-ar putea sa ai dreptate, chiar seamana extraordinar de mult cu Cyrano de Bergerac , am citit si descrierea si se potriveste!
Multumesc de ajutor! :rose:
 

elianna

Well-Known Member
claude a spus:
:rofl: Pai eu zic ca esti mai castigata cu ce-ai primit decat cu adevaratul Sachsengrus, care e un banal RH roz, tu probabil ai primit Madame Isaac Pereire care e o frumusete de trandafir ;-)
E frumos intradevar dar... Stiam ca 4Garden vinde madama ca si Sachsengrus dar credeam ca denumirea difera nu si trandafirul si n-am verificat. Deh! voi sunteti experimentate, recunoasteti trandafirii dupa orice detaliu.
Mai e problema ca, comanzi ceva, plantezi unde crezi ca merge si iese altceva si trebuie mutat. Intra la categoria d'ale furnizorilor :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
Da, Gabi, asa infloreste si al meu, poza postata de mine este cu florile pe trecute! :D Multumesc !
 

bradut

Well-Known Member
Un trandafir primit de la olandez drept Buff Beauty, dar nu este el:







Si in loc de Golden Wings am primit urmatorul trandafir:



Poate ii recunoaste cineva. :?
 

cristinaf

Well-Known Member
bradut a spus:
Un trandafir primit de la olandez drept Buff Beauty, dar nu este el:





E acelasi trandafir pe care-l am si eu de la olandez, primit tot in contul lui Buff Beauty. Nu stiu nici pana acum ce este, dar vad ca e consecvent olandezul.
 

dancoman

Member
Cristina unde gasesc cateva poze cu acest trandafir neidentificat al vostru?In imaginile acestea nu pot vedea mare lucru. :?
 
Sus