Identificare Trandafiri

alfa

Active Member
Nu e un loc potrivit pentru un catarator acolo.... Si asa, din stratul de trandafiri va trebui musai sa-l scot pe tot al doilea, ca i-am pus prea aproape. Ma si doare capul cum voi face.... dar la toamna va trebui sa-mi iau inima in dinti si sa trec la treaba.
Obelisc... am incercat sa pun la Moonlight dar nu-mi place deloc cum arata. Poate nu e potrivit pentru acest trandafir... sau nu sti eu sa-l dirijez :eek:f:
Trebuie sa studiez cat de mare se face Ilse Kron.
 

Dea

Active Member
Geo draga, pe Chrysler Imperial il am si este diferit, nuanta florilor este aprinsa, formatul acestora e diferit. Nici cu Dame de Coeur nu seamana, floarea este mult mai compacta, petalele sunt in numar mai mare decat la aceasta, iar nuanta de rosu este una inchisa. Inima florii este, parca impartita in patru.
Daca iti aduci aminte denumirea cu Madama :) , eu am ajuns la pagina 15 de pe HMF, inca nimic ... :astept:
 

Dea

Active Member
M-am uitat acum pe HMF, la Papa Meilland. Draga mea, nici acesta nu e. Floarea e mult mai compacta, are o tinuta foarte buna, petalele nu sunt rasfirate si numarul acestora este destul de mare ( poate, reusesc sa le si numar ).

Geo draga, alea cu pagini fara poze sunt Madame sub acoperire :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
cristinaf a spus:
Poate Ingrid Bergman... am inteles ca e un TH rosu foarte frumos.
Sa stii ca el o fi!
Eu l-am cumparat sub numele de Grand Gala, dupa spusele lui Dan este Hommage a Barbara...dar nu tare mi se pare a fi. Cu Ingrid Bergman seamana cel mai bine :D
 

Dea

Active Member
In anumite poze de pe HMF seamana cu Ingrid Bergman, in altele nu se regaseste deloc.
Inclin sa cred ca ar putea fi luat in considerare si Ingrid Bergman, din tot cei presupusi pana acum, acesta pare a fi cel mai apropiat de al meu.
 

dancoman

Member
bebe Iris a spus:
cristinaf a spus:
Poate Ingrid Bergman... am inteles ca e un TH rosu foarte frumos.
Sa stii ca el o fi!
Eu l-am cumparat sub numele de Grand Gala, dupa spusele lui Dan este Hommage a Barbara...dar nu tare mi se pare a fi. Cu Ingrid Bergman seamana cel mai bine :D
M-am inselat,desi nu pare ,exact cum m-am inselat ani la rand taind Ilse Krohn Superior ca pe un Th simplu,asa m-am inselat si in privinta lui,,Grand Gala,, crezand ca este Hommage a Barbara O prietena din intamplare mi-a atras atentia ca floarea seamana foarte bine cu a lui Don Juan si studiind mai atent bobocul,ghimpii si frunza am ajuns la concluzia ca este Don Juan Il voi lasa sa creasca ca sa vad daca asa este,oricum numele cu care l-am cumparat era Grand Gala ca si la al tau.Te rog cauta pe HMF Don Juan sa imi spui ce crezi.
 

bebe Iris

Active Member
Dane, il am si pe Don Juan...dar el in doi ani a ajuns la 2m inaltime. Astalalt nu da semne de urcator, nu cred ca-i acelasi trandafir, cel putin deocamdata, dar mai astept :D
 

dancoman

Member
bebe Iris a spus:
Dane, il am si pe Don Juan...dar el in doi ani a ajuns la 2m inaltime. Astalalt nu da semne de urcator, nu cred ca-i acelasi trandafir, cel putin deocamdata, dar mai astept :D
stai ca m-am zapacit de tot,al cui este trandafirul,al tau sau al lui Dea??La mine nu a apucat sa cresaca caci mereu l-am taiat,la fel se intampla cu Ilse KS,nu crestea caci era taiat,acum a inceput sa dea semne de urcator
 

Dea

Active Member
Dane, de Grand Gala zicea Bebe_Iris ca l-a cumparat sub acest nume pe al ei, care crede ca ar semana cu al meu si atat al meu, cat si al ei, ar fi cel mai asemanatori cu Ingrid Bergman.

Vezi ca sunt doua postari ale mele anterioare, cu multe poze cu acest misterios trandafir, presupus a fi Ingrid Bergman.
Sigur nu e Don Juan, nu seamana deloc cu acesta si nici urcator nu este, desi are deja vreo 4 ani.
 
Sus