Identificare Trandafiri

aleynad

Active Member
Moderator
Cumva Caramel Antique? ( inca nu s-a deschis complet )


si asta ar semana cu Angela, dar nu ma lamuresc daca e tufa sau catarator , important e ca se umple mereu de flori :)

 

adrianam

Well-Known Member
Caramell, arat splendid Leonardo Da Vinci! :clap:

Vin si eu cu un catarator rosu- grena. Cred ca eticheta era Blaze Superior. Dar m-am uitat pe HMF si nu prea seamana pozele.
Al meu arata asa:
, , , ,

Este foarte parfumat si nu-l afecteaza ploaia deloc. Floarea este de un ciclam inchis, dar marginile petalelor exterioare au o tenta mai inchisa si creand impresia ca este grena cand il privesti de la distanta.
Florile sunt lasate, nu-mi dau seama daca de la ploaie sau asa este el de obicei. Nu mai stiu daca este remontant, ca anul trecut era pe sub scara si a facut cateva flori chinuite. Iar anul acesta, ratusca cea urata a devenit o frumusete!
 

adrianam

Well-Known Member
Elianna, este splendid Blaze Superior!
Este parfumat?

Dar nu prea seamana cu ce am eu! Cred ca nu este el, poate doar daca se hotaraste sa infloreasca in buchete.
 

gabrielais

Active Member
ghia_don a spus:
N-o fi ca al Iuliei? De la Grifferaie parca ii zice ...seamana bine la floare.
Al tau e remontant?
pare sa semene...il mai las sa mai infloreasca sa vad daca se deschide asa la culoare...de remontant nu stiu...eu l-am luat butas de la cineva acum 2 ani...anul trecut era o chestie anemica care anul acesta s-a lungit de numa'...la persoana de la care l-am luat are cam 4 metri cred....multumesc oricum Doina...mai studiem la el :)
 

gabrielais

Active Member
asa m-am gandit si eu initial, Alfa...ma duc sa masor florile :)
dar pare sa semene si cu La Grifferaie si cu Excelsa... :nu stiu:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Super Excelsa are florile foarte mici, asa cum zice si Kinga, 2-3 cm in diametru. Nu pare sa fie el
 
Sus