Identificare Trandafiri

miki70

Active Member
Portaltoiul trebuie sa fie maces iar asta e un rambler. Seamana cu Hella. O sa-i fac anul asta poze din nou.
 

belisima

Well-Known Member
hella are flori maricele cu 2 randuri de petale,nu mai stiu daca e parfumat,are creci spinoase si rigide,si e remoontant-poate o fi boby james?
 

IULIA

Active Member
indraznesc sa iti spun ca este din portaltoi. eu am 6 roz batut, cu floare mica dar extrem de multe petale, parfumat si foarte rezistenti. nu sint remontanti in schimb. au rezultat dupa moartea celor 6 trandafiri pomisor pe care i-am avut. la ora actuala cei 6 rezultati au corzi groase cam de 1,5 - 2 cm in diametru, lungimi de peste 4 metri unii; pe toti i-am urcat pe niste bolti, spre gratar, sa tina umbra la meseriasu' care presteaza micii si fripturile. :D
 

adrianam

Well-Known Member
Miki, eu nu cred ca Hella este folosit ca portaltoi pentru nimica!
A fost creat pentru a fi vandut pentru frumusetea lui si in plus este si remontant.
 

miki70

Active Member
Iulia e f frumos :visator: .
Al meu nu e din portaltoi . Acesta e cumparat impreuna cu altul care trebuia sa fie roz catarator si s-a dovedit a fi Angela .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
IULIA a spus:
indraznesc sa iti spun ca este din portaltoi. eu am 6 roz batut, cu floare mica dar extrem de multe petale, parfumat si foarte rezistenti. nu sint remontanti in schimb. au rezultat dupa moartea celor 6 trandafiri pomisor pe care i-am avut. la ora actuala cei 6 rezultati au corzi groase cam de 1,5 - 2 cm in diametru, lungimi de peste 4 metri unii; pe toti i-am urcat pe niste bolti, spre gratar, sa tina umbra la meseriasu' care presteaza micii si fripturile. :D
Uita-te un pic pe HMF, la poze cu trandafirul de la Grifferaie, stiu ca se foloseste ca portaltoi la trandafirii pomisor,
 

belisima

Well-Known Member
clar cel alb nu e hella,hella are frunze mai inchise,craci rigide si pline de spini,plus ca floare e mai mare ,infloareste in buchete si cred ca are stamine inchise la culoare
 

Dea

Active Member
Iulia, am si eu un exemplar de portaltoi, rezultat de la un trandafir pomisor. Nu este remontat si e foarte rezistent, are o inflorire bogata, desi doar o sigura data pe an. E si parfumat!! Aroma de trandafir vechi!
L-am verificat si eu pe cel indicat de Claude, al meu corespunde intocmai cu de la Grifferaie. Multumes Claude pentru identificare :hug: :rose:
 

IULIA

Active Member
multumesc f mult pentru identificare. asta este. am tot vazut poze acum cu el, asa este, si are o culoare inchisa pentru ca e mai umbrita zona. ma bucur, pentru ca i-am urcat pe 2 bolti, au imbracat cadrul metalic. acum astept sa lastareasca lateralii, ca de lungime nu se plinge nimeni. este exact ce vroiam, e bine si cu o singura inflorire, dar care dureaza 1 luna. :D :clap:
 

IULIA

Active Member
aaa, si identica ca la Deea, e singurul trandafir din gradina plin de musculitza alba si din aia verzi, de trandafir. chiar si stropiti.
 

IULIA

Active Member
oameni, mi-au inflorit portaltoii. au urcat tare de tot pe bolti, le-au umplut(eu i-am legat super strins) si rezultatul vi-l arat miine, cind fac poze. cred ca au sute de flori.
 

ghia_don

Active Member
Am si eu un mic necunoscut,



La maturitate ar trebui sa fie asa



Infloreste o singura data si are un parfum suav.. In GB l-am gasit etichetat ca fiind Souvenir de la Malmaison ceea ce nu este.. poate doar vreun stramos de-al lui..
 
Sus