Identificare Trandafiri

carmenushka

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Exista cumva vreo varietate de trandafir care se apropie ca nuanta de cea a trandafirilor din avatarul meu?
Nicoleta, varietatea Bibi de la Floraval se apropie...e portocaliu cu margine fina rosie, am intre butasii comandati 2 asa, unul are lastar cu floare, o sa incerc sa-i fac o poza maine
 

Rose

Active Member
Ce bine! Multumesc! Pacat ca nu am stiut, nu e in lista mea de achizitii... Daca poti posta poze cu ce ai primit ar fi super!
 

Rose

Active Member

claude

Well-Known Member
Moderator
RAmane de vazut cum e interiorul petalelor :? Eu am unul care arata cam ca al tau cand e boboc, cand se deschide interiorul petalelor e roz iar exteriorul alb-roziu. Habar n-am cum il cheama, l-a adus tata acum cativa ani
 

carmenushka

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Cu ce frumuşaţă m-am întors azi de la florărie>>> http://i1103.photobucket.com/albums/g46 ... C10625.jpg
http://i1103.photobucket.com/albums/g46 ... C10624.jpg
Desigur, l-am luat cu un muguraş bine crescut, am executat jumătate din tijă şi direcţia grădina de la ţară, mai precis un drăguţel de pet sub care să stea şi să prindă rădăcini. Este alb-crem cu marginea petalelor roz-ciclam. Există vreo varietate asemănătoare între thea sau floribunda?
Cred ca este Bella Vita
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Trandafirul luat din florarie n-are nici o treaba cu soiurile de theahibrizi pe care le stim noi...eu zic ca e un soi de malibu sau aqua.
Chiar ma intrebam de ce trandafirii pe care-i comanzi ca florar din Olanda sau din Columbia nu au denumirile pe care le stim noi de la theahibrizi...
 

ghia_don

Active Member
Stie cineva cum se numeste ? E un urcator...

Nu stiu daca e parfumat, pentru ca florile erau prea sus ca sa-mi pot baga nasul in ele ...
E pe finalul infloririi si florile au fost afectate de ger, dar pozitia petalelor aduce a englezesc..parca :?
 

R@MONA

Active Member
Spuneti-mi ,va rog, cum se numeste acest trandafir?
A fost cumparat din comert, este altoit pe un trandafir galben, intrucat ,din aceeasi radacina a plecat o tulpina cu acest trandafir si o tulpina cu un trandafir galben.

edit:
oare este Osiria????
 

R@MONA

Active Member
claude a spus:
Si mie-mi parew Kronenbourg. Cum a inflorit portaltoiul, nu ai poza?
La portaltoi nu am facut poza, e un galben spre portocaliu din cate imi aduc aminte.Maine ma duc la tara si daca mai are flori, voi face mai multe poze.
Multumesc!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu vad prea bine ,dar nu e Westerland ? e cu flori semiduble si cind se deschid se vad staminele ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stai sa dau o fuga sa il vizionez iar ca azi s-a deschis si iti zic...... :).Sotul meu e inebuniut dupa el :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
uite la mine asa cind e deschis complet :D

sau asa parca la frunze seamana ,dar nu vad prea bine !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca e Westerland ,pe codita florilor trebuie sa aiba tepisori mici sau perisori nu stiu cum sa spun ,si are codita lunga :)
 
Sus