Identificare Trandafiri

sarselia

Active Member
Moderator
E la prima inflorire la mine si din pacate nu mai stiu cum se numeste...
E luat in primavara...

https://picasaweb.google.com/sarselia/T ... 4544381538

Din pacate toate frunzele ii sunt mancate si nu mai stiu ce sa ma fac.Initial am crezut ca sunt melci insa nici vorba.
Acum nici nu stiu cum se numeste si nici nu stiu cui ii place de el atat de mult incat sa ii manance frunzele.
:cry: :cry: :cry: :cry:
 

carla

Active Member
Arselia, nu stiu cum se numeste trandafirul tau, dar cu frunzele mancate banuiesc ca e vorba de viespia croitor. Nu se vede prea bine din poza, dar daca frunzele sunt decupate in forma rotunda, ea este :D
Nu-i asa de periculoasa cum pare, probabil ai ceva lemn vechi prin curte care a atras-o. Si eu am observat că are preferinte, nu ataca toti trandafirii la gramada, ci doar unii alesi pe criterii de ea stiute.
 

mymo

Active Member
Daaaa,croitoarea e,anul asta vad ca inca nu a aparut la mine dar stiu ca-si face cuib cu frunzele decupate.....ai mei n-au patit nimic dupa ce i-a dentalat doar ca nu erau prea estetici.Trebuie si ea sa-si faca cuib,nu? :)
 

alfa

Active Member
alfa a spus:
Asta o fi Doamna in mov?


E TH, foarte parfumata, doar ca putin prea roza :?

Greseala mea, scuze! M-am uitat acum pe lista de cumparaturi de asta toamna, si ...... trandafirul acesta e Caprice de Meilland! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
initial am crezut ca e tea-hybrid, dar se comporta ca un catarator, face lastarii subtiri si lungi


iar dansul credeam in primavara ca e cataraor, dar acum in iulie, la a doua inflorire s-a comportat ca o tufa



recunoasteti pe vreunul? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Ce ziceti de trandafirul acesta?
Sa fie cataratorul New dawn? Lastarii sunt lungi si foarte flexibili, iar florile au nunata piersicii in interior, inainte de a se deschide



si detalii flori

 

carla

Active Member
Nicoleta, eu zic ca e Magma, daca te uiti pe helpmefind sunt si poze care seamana bine cu trandafirul tau
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l= ... &qn=1&qc=0
Cei de la Coral sunt reprezentanti Kordes si nu-si permit sa incurce soiurile de trandafiri. Eu am cumparat de 2 ori de la ei si toate soiurile au fost exact cele comandate. Nu am auzit nici la altii sa fi primit soiuri gresite, Coral e o firma serioasa in privinta asta
Singur problema la ei e ca au pe site niste poze foarte comerciale la unii trandafiri, asa ca realitatea e uneori dezamagitoare :) Dar asta nu inseamna ca e alt trandafir, ci doar ca trandafirul comandat are de obicei niste culori mai sterse decat cel de pe site
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Puteti intra pe Yahoo Images si sa dati o cautare cu numele trandafirului care va intereseaza.Veti avea imagini nesperant de relevante .Poze din n gradini diverse,pe ploaie,pe soare,cind este pe trecute de multe ori sau poze cu acel trandafir de pe forumuri unde se discuta despre respectiva roza si daca chiar sunteti interesati de el puteti citi diverse opinii.
Timp sa aveti !.
Asta in cazul in care pozele de pe siteturile de prezentare nu va satisfac.
E o sugestie numai.
 

presco

Active Member
aleynad a spus:
Ce ziceti de trandafirul acesta?
Sa fie cataratorul New dawn? Lastarii sunt lungi si foarte flexibili, iar florile au nunata piersicii in interior, inainte de a se deschide



si detalii flori

Eu nu cred ca e New Dawn. Eu am si nu arata asa.
 

Rose

Active Member
Eu ma asteptam la o combinatie de culori mult mai intensa. Oricum e foarte frumos, data viitoare stiu ce am de facut :roll:
 
Sus