Identificare Trandafiri

irina_81

Member
ce trandafiri ar putea fi acestia?




acesta ar puteafi "Ilse kohn superior"?

am cautat pe mai multe site-uri si nu am gasit nimic asemanator
va rog sa ma ajutati
 

miki70

Active Member
Rami11 al meu tot Angela o fi? L-am cumparat ca trandafir catarator, face tije lungi si in capat multe floricele in buchet dar in 3 ani de cand il am nu a crescut foarte mult. Am fost foarte dezamagita de floarea lui, trebuia sa fie altceva si l-am cam neglijat. Dc nu e catarator il mut in toamna.

 

gabrielais

Active Member
mikishor a spus:
Pe ai mei nu-i stie nimeni?
Inca 2 fotografii de aproape


mikishor a spus:
Am un trandafir alb prins din floare de buchet , e foarte frumos, florile tin foarte mult si nu se scutura. Cu trecerea timpului se face un alb-verzui. Il cunoaste cineva?



In 2008 (primul an de la plantare) arata asa

Ultima fotografie e facuta la 3-4 saptamani de la inflorire.
miki, seamana cu Virgo al meu; maine ii fac poza si-ti arat
 

miki70

Active Member
Gabriela :rose: seamana dar nu este el. Bobocii sunt mai grasi, florile se deschid foarte greu si nu se scutura niciodata. Albul florii cu trecerea timpului se face verzui.
 

bradut

Well-Known Member
Un trandafir urcator, cumparat acum vreo 3 ani (de la Metro, in cutie de carton), foarte parfumat si, trebe sa recunosc, foarte frumos (dar nu stiu cum se numeste):

 

bradut

Well-Known Member
Da, imi place si mie tare mult. Florile sunt multe, de sus si pana jos, sunt foarte mari, iar asa, ca ansmablu, trandafirul este unul robust.

csilla68, seamana cu Amaretto, cu toate ca din putinele poze pe care le-am vazut, nu as spune 100% ca el este. Asta al meu este foarte robust, nu are corzile moi asa cum mi se pare ca am vazut intr-o poza de pe helpmefind. Parca si floarea are mai multe petale la al meu... Dar aduce totusi cu Amaretto. Poate il are cineva de pe forum si pune niste poze mai detaliate. Multumesc pentru sugestie. :D
 

carla

Active Member
Am primit de curand un trandafir de la un prieten si nu stiu cum se numeste (nici el nu stia evident :) ) Sunt aproape sigura ca l-am mai vazut pe aici prin albumele voastre da' nu-mi mai aduc aminte pe unde si cum se numeste. Poate il recunoaste cineva, are petalele roz deschis cu margini roz inchis


Si mai am unul piersiciu, cumparat acum vreo 3 ani cand nu-mi bateam capul cu denumirile, e TH

Il recunoaste cineva??
 

bradut

Well-Known Member
Va multumesc pentru sugestii! Din cele 3 variante, cel mai bine aduce cu Amaretto (ceilalti au florile mai inchise la culoare).

Nu mai stiu exact daca este remontat sau nu. Anul trecut a fost destul de anemic fiindca nu l-am protejat peste iarna si a cam degerat. A facut flori putine. De-abia anul acesta pot sa-mi dau seama ce si cum. Oricum, este primul care infloreste la mine in gadina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carla, piersiciul tau e identic cu unul de-al meu cumparat sub numele de Casanova, dar nu prea cred ca e ala,
 

carla

Active Member
Acum ca ai zis de Casanova ma gandesc ca e posibil sa-l fi cumparat si eu cu numele asta. Al meu e luat de la Yurta si vad ca apare la ei in oferta, dar in poza si la descriere e galben deschis
Am mai sapat pe net si m-am confuzat si mai tare, pe helpmefind Casanova e light yellow, dar majoritatea pozelor sunt piersicii. Pe alte site-uri l-am gasit tot galben deschis sau galben pai. E posibil sa fie Versilia iar astia de la yurta sa-l vanda sub numele de Casanova :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-as prea crede ca-i Versilia, ala il vad prin poze de un piersiciu mult mai intens, mai spre portocaliu. Si parca nici forma bobocului nu corespunde. Imi place totusi de acest fals Casanova pentru ca mi se pare ca are o floare deosebita, petalele alea stanse bine si aranjate la perfectiune :D
 
Sus