Identificare Trandafiri

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
teoretic ar trebuii sa fie cel roz ,ca asa apare pe site ,practic o sa vezi doar cand infloreste ce e:rolleyes:
 

alinab1982

New Member
teoretic ar trebuii sa fie cel roz ,ca asa apare pe site ,practic o sa vezi doar cand infloreste ce e:rolleyes:
Sunt inflorit si floarea seamana cu cea de pe eticheta. Dar nici pe site-ul celor de la Meilland nu l-am gasit, si ma gandesc sa nu fie vre-un alt trandafir caruia sa-i fi pus eticheta de Amalia.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
aha deci e inflorit !
nu stiu de ce nu e pe site-ul celor de la Meilland ,probil nu il mai inmultesc si atunci nici nu il promoveaza ,sunt soiuri care sunt lansati si nu prea au succes si peste cativa ani nu se mai inmultesc .
nu cunosc acest soi .
 

Aurora

Member
Si eu voiam sa-l cumpar, pentru nepotica mea "Amalia" :)
Asta am gasit eu pe net, despre el, sper sa-ti fie de ajutor ( in principiu, spune ca a fost creat pentru Hornbach si parintii nu sunt facut de cunoscut, acesta ramanand secretul amelioratorilor).
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
@Aurora, recomand evitarea copierii textelor si pozelor de pe net (din motive de drepturi de autor). Poti insa sa postezi linkuri catre paginile respective.
 

cristinaf

Well-Known Member
Culoarea seamana perfect cu Evelyn. La trandafirul asta am mai vazut persiciul acela translucid. La forma florilor ar fi oarecum de discutat, ar trebui sa aiba buton central bine conturat, dar la englezesti forma florilor poate varia considerabil in functie de conditiile climaterice.
Cine-l are in gradina pe Evelyn poate ar putea spune mai multe in legatura cu ghimpii, daca se aseamna cu ce reuseste sa se vada in poze.
 

Aurora

Member
Caramell, multumesc de sfat...am sters ce era copiat de pe net, nu m-am gandit la drepturile de autor, o sa fiu mai atenta pe viitor :hug:
 

MASCHA

Active Member
Am cumparat acest trandafir drept "julia child " nu este,dar ce poate fi?
Ce pot sa spun despre el ca parti bune: infloreste continu,tot timpul a avut macar o floare ,nu este afectat de soare sau ploaie si este foarte sanatos.
Ca minusuri as remarca lipsa parfumului si florile desi sunt in permanenta prezente,parca sunt cumva "dezlinate",adica nu dau aspectul de tufa inflorita si sunt mici


Stiti cum se cheama acest trandafir ?
 
Sus