1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Identificare specie palmier

Discuție în 'Arbori si arbusti exotici si indigeni' creată de Denisa, 30 Iul 2016.

1. Denisa

Denisa New Member

image.jpg Buna seara. Am plantat anul trecut niste semințe de palmier pe care le-am primit din ITalia. Au reusit sa iasă patru plantate însă nu stiu din ce specie sunt si evident cum sa le îngrijesc. Unele frunzulițe au început sa se usuce la vârf. Va rog sa ma ajutați sa identific specia. Va multumesc frumos.

2. lelia

lelia Well-Known Member

Localizare:
    craiova
    Buna Denisa,nu îmi dau seama ce specie este ,Am impresia că toți palmierii puiuti ,arată la fel ,pare a fi curmal ,ideea e ca ceva nu-i place ,cred ca substratul retine prea multă apă sau este expus în plin soare si sunt afectate frunzele tinere. Palmierii sunt specii rezistente ,cu răbdare și minima îngrijire vei avea un palmier frumos.

3. Denisa

Denisa New Member

Multumesc frumos! Într-adevăr i- am ținut afara dar o sa îndrept greșeala asta .

4. lelia

lelia Well-Known Member

Localizare:
    craiova
    E bine să stea afara ,dar ferit de soare direct si atenție la apa ,substrat umed nu udat în exces.

Denisa apreciază asta.
  5. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    Buna ziua. Eu la ai mei le tin pământul mai mult uscat decât umed...apa se scurge repejor ii las o zi.doua cu pământul uscat bine si apoi reudat in tavita. Iubeste apa la rădăcini in partea de jos! Iată.i! In august au un an. Si ghiveciul e de 7-8cm. Si iubeste si soarele direct doar trebuie invatata planta... O scoti treptat la soare direct...azi 5 min mâine mai mult si tot asa. Ai meu au in jur de 5 ore de soare direct. De la 10-pana la 3;3jum..

Fișiere atașate:

6. Denisa

Denisa New Member

Multumesc , sint foarte frumoși, vad ca sint exact ca ai mei, doar ca ai mei sunt mult mai mici :). Dar stii cumva din ce specie sunt?

7. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    Curmalul apartine speciei Phoenix. Mai exact Phoenix dactylifera. Daca asta ai vrut sa stii

8. Denisa

Denisa New Member

Muprimesc frumos! O sa tin cont de sfaturi si sper ca o sa fac niste plantate frumoase!

9. AnDu

AnDu Active Member

Localizare:
    Bacau
    Si sa nu.l muti cativa ani....ii place ghiveciul cat mai mic.

Distribuie pagina asta