identificare paraziti plante

sicora fabian

Active Member
Isi poate da cineva seama ce sunt?
Dupa marimea lor si a frunzei, imi par niste gargarite - parca au si cioc (rostru) . . .
 

MASCHA

Active Member
Unu coacaz este plin de aceste ganganii
Se afla pe dosul frunzelor din varf si ce am constatat este ca inainte coacazul era plin de pureci,azi am vazut ca nu mai sunt pureci,dar sunt aceste ganganii.Acum nu stiu daca purecii au disparut din cauza ganganiilor,sau din alta cauza,de aceea va intreb daca stiti despre ce este vorba.
Multumesc !
 

MASCHA

Active Member
Multumesc Dane !
Am facut bine ca nu am stropit cu insecticid ,ele fiind mai eficiente :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu placere , prin America insa sunt privite ca si mustele la noi , adica nu fac rau dar nici nu te simti in largul tau dupa ce iti invadeaza curtea :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Mai am pana sa devina invazive,deocamdata ma bucur de prezenta lor.
Acum doi ani am pierdut un nuc mare ,care era plin de afide de nu puteai sa mai stai sub el,atunci ar fi fost bune ;-)
 

MASCHA

Active Member
Ce este aceasta insecta
Mentionez ca asi schimba culoarea in functie de mediul inconjurator,daca sta pe frunza este verde,pe tulpina devine cafenie,cea din poza este movulie dupa floarea unei miltoni pe care sta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Este plosnita cerealelor, Acanthosoma haemorrhoidale. In afara de mirosul urat este cam inofensiva. Se combate cu un insecticid piretroid.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am vazut si eu gandaci din astia, de obicei erau verzi, ii stiu de cand eram mica, sunt frumusei, nu stiu cat de rai sunt pt plante...
 

MASCHA

Active Member
Multumesc pentru informatie !Daca este inofensiva ,nu am de ce sa o omor,dar nu stiu de ce a aparut in gradina,eu neavand cereale si nici in jur nu sint :think:
 

MASCHA

Active Member
Acum am pe plante aceasta "gargarita"? stau pe un fir de cimbru de era sa le toc in salata :blush:
Stie cineva ce sunt?
 
Sus