Identificare orhidee

sarselia

Active Member
Moderator
Mie imi par a fi ambele la fel adica Brassia.Insa se poate sa ma insel...
Se poate ca florile primei sa fie inflorite de mai mult timp si de aceea sa fie mai decolorate.Zic eu...
 

nely

Member
Da, si eu cred la fel,ca este aceeasi planta, brassia, le-am vazut si eu in acelasi magazin la voi, mi-a placut si mie mult berry oda de care ai luat dar nu era redus si deja imi luasem un papucel pt ca nu am rezistat si nu aveam... Sa-ti traiasca achizitiile si sa fie floriciose :D
 
Buna reducere !
La Constanta , la baumax papuceii sunt 85 ron , si eu fac ture -ture pentru a vedea daca le reduc astia , dar vad ca nu au nici un gand !
Mai astept , ce sa fac ! Imi pare un pret mult prea mare pt buzunarul meu !
 

nely

Member
Mascha, inseamna ca incep totusi sa reduca...numai sa ai noroc sa gasesti, sa nu se vanda pana reduc, la noi nu e magazinul asta. Bafta!
 

mikiduzza

Member
este o Beallara Peggy Ruth Carpenter "Morning Joy"
sa te bucuri de ea si de cat mai multe flori! e tare harnicuta :giggle:
 

MASCHA

Active Member
Am luat aceasta orhidee drept phalenopsis,dar nu prea seamana,are doua petale modificate,mie mi-a placut culoarea este un bordo inchis,iar mijlocul este foarte inchis aproape negru
 

nicolet

Member
Seara buna,cred ca am intrat unde trebuie,nu vreau ca cineva sa fie suparat daca am gresit :oops:
O am si eu pe ea, am luat-o in toamna de la o prietena care vroia s-o arunce,era aproape moarta si cu ghiveciul spart.Nestiind cum sa procedez cu orhideele am pastrat ce mai ramasese din ea si tot pamintul ce mai eta la radacinuta ei si am replantat-o intr-un ghiveci mai mare completind cu pamint florasol, mi-am spus sa incerc si uitati ce mi-a inflorithttp://s12.postimage.org/ytvdrh9ix/DSCN2922.jpg[/img ][/url]
ma ajutati sa stiu ce varietate este? [img]http://s12.postimage.org/ytvdrh9ix/DSCN2922.jpg
 

nicolet

Member
Buna Adite,abia dupa ce v-am gasit pe voi aici am invatat mai multe, acum stiu cum trebuie sa-mi ingrijesc orhideea si mai multe flori .Nu ma asteptam sa-mi traiasca si sa mai si infloreasca.Totusi am replantat cu tot ce avea ea in ghiveciul mic si probabil ca numai asa si-a revenit ca era doar ceva de nebagat in seama.
Imi poti spune te rog dupa ce trece floarea ei o pot planta din nou sa-i pot pune scoarta?
Cum ma sfatuiesti tu?
Nu vreau sa va zapacesc cu intrebarile mele
Multumesc
 

adite

Active Member
Este bine ca intrebi! Dupa ce se usuca florile, sa scoti phala cu grija din substrat si sa-i curati radacinile, sa nu mai ramana pamant pe ele. S-ar putea sa gasesti radacini putrede, pe care le vei taia. Mai bine intrebi din nou atunci. Intre timp cauta scoarta pentru orhidee. Atentie la udare sa nu pui prea multa apa si prea des.
Sa stii ca vad, de doi ani, cateva phale in vitrina unei firme, plantate in ghivece mari, cu pamant de flori. Spre surpriza mea, nu numai ca au rezistat si arata foarte bine, dar au flori aproape tot timpul. Mai sunt si exceptii.
 

nicolet

Member
Multumesc mult de raspuns si mai mult multumesc ca te mai pot deranja uneori sa te mai intreb cite ceva :D
Am gasit si eu in magazin scoarta si voi merge sa cumpar.
Adite ,a mea a ramas la radacina cu scoarta ce o avea ea si cu pamint am facut doar completare , cred ca este unul din motivele pentru care a trait, acum sint iesite la suprafata ghiveciului 4-5 radacinute intinse chiar pe margine, sa le las asa?sint sanatoase ,adica fragede si verzi
De udat o ud cam la 7-10 zile
 

lexa

Member
Imi puteti spune si mie ce orhidee este aceasta? Pentru ca sigur am facut ceva gresit in ingrijirea ei si cred ca o pierd :(

 
Sus