Identificare orhidee

IULIA

Active Member
Cea mai usoara orhidee. Se inmulteste indiferent de pozitie, udare, etc...
Si culoarea este splendida.
Sa ma scuzi, ai achizitionat-o acum? Nu am mai vazut Epi in magazine de vreo 3 ani :(
 

IULIA

Active Member
METRO BV?
erau si alte culori?
crezi ca erau aduse demult? ai putea sa imi spui si pretul?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Da, din Brasov. A fost 32 de lei. Nu am mai vazut atunci decat una de aceeasi culoare dar parca avea unele frunze palite, nu m-am uitat bine la ea... Daca vrei ma mai uit dupa ea. Nu stiu cum au aterizat astea acolo. De obicei la Metro au numai phale.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
IULIA a spus:
Cea mai usoara orhidee. Se inmulteste indiferent de pozitie, udare, etc...
Off, al meu nu vrea sa infloreasca si pace :). L-am tot mutat in timp de la o fereastra la alta, gandindu-ma ca poate prefera alte conditii. Nicaieri nu i-a convenit. Ii merge bine, dar nici gand sa infloreasca. Nu se compara cu dendrobium in privinta conditiilor de ingrijire. Ai mei dendrobiumi inforesc an de an, epidendrum nici macar o data. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
GOD!!!! Si de cand caut epidendrum!
Ma duc si eu azi la Metro sa vad daca au dar nu prea cred :(
 

adite

Active Member
Eu ma gandesc sa ma duc la sfarsitul saptamanii. S-ar putea sa mai aduca pentru 1 si 8 martie, dar cand?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am trecut ieri pe la acel Metro si nu am mai gasit-o :( A mea are 4 tije din care 3 inflorite si una care a inflorit mai de mult. Daca credeti ca acestea se mai inmultesc eu pot sa incerc sa le separ si sa va dau si voua daca vreti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Irina, daca cumva reusesti sa-l desparti dupa inflorire si iti ramane un pui dupa ce-i dai si Iuliei, mi-ai face o mare bucurie sa-mi dai si mie :oops:, multumesc.
 

IULIA

Active Member
multumesc Irina, imi pare rau ca nu ai gasit.Dar se inmultesc repede, vei vedea.
Ne auzim prin primavara pentru a vedea daca putem face schimb. eu iti pot da alb, cyclam sau rosu !
 

MASCHA

Active Member
As vrea sa stiu daca cele doua orhidee sunt acelasi soi prima sa zic ca ar avea si un usor parfum si are culoarea mai deschisa si mai spre vernil.
Pozele sunt facute in magazin.
 
Sus