Identificare Hoya

Tina

Active Member
Rog pe cunoscatorii in ale hoyelor sa ma ajute si pe mine cu niste identificari..
Ea are un peduncul floral si, din cite am vazut eu, floarea pare alba

A doua, care are frunze lucioase, mai deschise la culoare

A treia:

Si ultima.. are frunzele mai pufoase.. si mai mici..


Multumesc.
 

carmenn

Member
1. pare a fi lacunosa, dar o poza mai de departe ar fi mai concludenta
2. sp.sulawesi
3. burtoniae, dar tot asa nu e chiar clara poza, noua denumire e DS70
4. serpens - toata ziua...
foarte frumoase, sa le stapanesti sanatoasa :D
 

carmenn

Member
lacunosa o poti compara cu a mea, ,
serpens-ul e clar ,
sulawesi - cam 80 % -
la burtoniae am dubii pana vad o alta poza :D
 

Tina

Active Member
Multumim, Carmen, si tu la fel.. daca nu te deranjeaza sa te mai intreb, revin cu poze.. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hai la treaba Tina. Ca vin si eu din urma. Pana nu bibilesc nitel puiutii nu-i scot pe strasse. :rofl:
 

Tina

Active Member
Multumim, Marean.. :D
Carmen, daca nu te superi ca te pisez, am revenit cu poze mai clare (le-am inlocuit pe cele neclare) si cu 2 necunoscute..
 

carmenn

Member
la poza a 3-a din primul tau post, depinde cat de mici sunt frunzele, daca sunt mititele , cam cat serpensul de mici, o idee mai mari, doar un pic ascutite, atunci e Hoya picta ( face flori galbene ), culoarea in poza asta e un verde mai deschis, - la burtoniae, e un verde mai inchis, dosul frunzei e cu nuante de visiniu, la linia frunzei...

In ultimele 2 necunoascute :
- prima pare a fi cumingiana ( e din cercul densifolia, galamcoiana, cumingiana - toate niste frumuseti ).
- a doua pare a fi stoneana, desi vad niste perisori care ma induc in eroare - dc la pipait fata frunzei pare lucioasa si verso pufoasa, e stoneana ( stoneana e o verisoara a lui Hoya thompsonii - are floarea asemanatoare doar ca e galbuie , nu alba ca la thompsonii ).
Metoda comparatiei e mereu cea mai buna :
cumingiana mea :

stoneana :


p.s.- Prin Baumax se gasesc in prezent vreo 8 specii de Hoya :) plante mari, dintre care si cele pe care le ai tu, cu exceptia ultimelor 2. 8)
 

Tina

Active Member
Multumesc mult, Carmen.. poza a 3 cred ca e burtoniae, ca picta am si parca nu seamana.. ma duc diseara, oricum, sa le compar.. :)
Seamana cu cumingiana ta, ai dreptate.. diseara verific.
Eu pe a doua necunoscuta am primit-o ca thompsonii, deci e mai mult ca posibil sa fie stoneana.. o mai pipai acasa.. :)
Pai.. de unde crezi ca m-am "inspirat" cu sulawesi, serpens si restul.. ? Pacat ca Baumax nu exista in Bucuresti si ca, totusi, sunt cam scumpe ca sa le iei pe toate 8 odata... :twisted: :twisted:
 

carmenn

Member
O varianta ar fi thompsonii, depinde ce iese la pipaiala :rofl:
Dupa ce stabilesti de care Hoya e, Tina, cea care a ramas din joc iti trimit eu lastar... Ca sa ai ambele specii, deci ori stoneana, ori thompsonii :D
 

carmenn

Member
:D ce frumusele ai acolo :
1. carnosa spotted leaf ( cred )
2. carnosa variegata / albomarginata / argenta ( denumirea exacta n-o stiu, dar se regaseste sub numele astea )
3. carnosa
4. ???
5. linearis
6. DS 70 - pare
7. serpens
8.carnosa tricolor...
sa-ti creasca mari...

p.s. ai primit plicul de la mine ?? :?
 

albela

Active Member
Cea pe care am postat-o eu mai sus e cu peri si frunza e e cam la fel de mare ca la carnosa.
 

carmenn

Member
cu placere, sper sa am dreptate, dar tija pe care o are si frunzele cu peri un pic patate, duc spre thomsonii...
 
Sus