Identificare Hoya

tzushuca

Member
carmenn a spus:
Hoya pubicalyx are frunzele mult mai lunguiete si mai inguste decat carnosa, care le are mai mici, aproape rotunde unele...
apoi carnosa nu e la fel de pistruiata ca si pubicalyx...
iar in final, florile sunt total diferite ca si culoare...in functie de specia de pubicalyx pe care o detii...
 

mimish

Active Member
mimish a spus:
Hoya obovata are frunza rotunda. Aceasta imi pare a semana foarte bine cu hoya carnosa.
sorina a spus:
Rog identificare






miha a spus:
1-linearis
2-bella
3-DS-70
4-serpens
5-carnosa tricolor
6-carnosa crimson queen
7-carnosa

luiza a spus:
Subscriu la ce a scris Miha :D .
miha a spus:
In ghiveciul cu DS70 se vede si un lastar de thompsonii daca nu ma insel... incepe sa ma lase vederea... :rofl:
Sash a spus:
h"]Eu eram ferm convinsa ca am o lacunosa mica insa am primit un alt lastar de lacunosa si... nu seamana frunzele :rofl:
Voi ce ziceti ca ar fi frumoasa asta mica?

si cu lastarul de lacunosa
cornelia a spus:
Seamana cu asta:
Sash a spus:
Da... si cu asta seamana bine... Mai seamana bine si cu incurvula sau brevialata.

edit: Ia uite ce-am gasit http://www.rareflora.com/hoyabre.html :rofl: 3 in 1 :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetele multumesc mult de identificare!
oare unde sa o tin mai la racoare sau la caldurica?
 

elaelena

Member
sarselia, ii oferi aceleasi conditii ca si carnosei:temp.moderata, substrat mai mult uscat( mai ales acum ca a venit frigul)
 

sarselia

Active Member
Moderator
elaelena a spus:
sarselia, ii oferi aceleasi conditii ca si carnosei:temp.moderata, substrat mai mult uscat( mai ales acum ca a venit frigul)
Multumesc mult de informatii.
E tare frumusica si as vrea sa o vad si eu mare. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Memoria este cel cu peduncul si cu frunze cu margini tari. Camphorifolia are frunze crude si moi la atingere.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bre , bre , bre , iaca m-am pricopsit cu doua maruntele dar simpatice foc plantute de hoya

D'apai una am reusit a o "idintifica" dar pe cialalta nicicum. :rofl:

Asa ca rogu-va de un ajutor poate stiti si cum se cheama surata ei

Cea din stanga e compacta cea din dreapta e necunoscuta



Autoarea pricopselii e prietena noastra Dya :rofl: :oops:
 
Sus