Identificare daunatori

anca_22

Member
De ceva timp ma confrunt cu o problema la muscate, am observat la suprafata pamantului mici viemisori albi, cateva dintre plante deja s-au uscat. Mai demult am avut aceeasi problema cu o alta planta dar am schimbat ghiveciul si i-am spalat bine radacinile si nu s-au mai facut. Nu stiu cum se numeste acest daunator si ce as putea sa fac. Am gasit in cateva ghivece si mi-e frica ca vor trece la toate.
 

Dixisor

Member
Are cumva capul de culoare inchisa sau e tot alb? Sunt subtiri sau grosi? O poza? Frunzele sunt mancate sau ataca doar radacinile?
 

anca_22

Member
Sunt albi complet, foarte mici, de abia se vad, se misca numai cand ud planta, ii vad cum misuna la suprafata. Cred ca numai radacinile, ca pe frunze nu am vazut nimic.
 

Dixisor

Member
Poate sunt Protaphorura armata (cauta imagini pe google), cei mai mici pe care i-am gasit, dar am citit ca nu ar fi daunatori,din contra, participa in mod pozitiv la descompunerea resturilor vegetale. Poate e prea umed pamantul pt radacinile muscatelor sau poate ai un pamant care nu e inca matur si e plin de resturi vegetale care intretin colonia alba.
Bunica mea le uda foarte rar iarna chiar daca stau la fereastra si infloresc (o data la saptamana), lasa pamantul sa se zvante bine bine.
Ei sunt?
 

anca_22

Member
Parca astia ar fi, desi nu pot fi foarte sigura, ca la cat sunt de mici, nu-mi dau seama exact cum arata. Stiu doar ca sunt niste viermi albi si apar doar la suprafata pamantului. Am observat acum si in ghiveciul curmalului. Sa fie oare de la prea multa umezeala?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pune un strat de nisip amestecat cu scortisoara peste sol , va fi liniste in curand :D
 

elenafles

Active Member
danero2004 a spus:
pune un strat de nisip amestecat cu scortisoara peste sol , va fi liniste in curand :D
M-am confruntat si eu intr-un an cu indivizii astia prin ghivece dar n-am stiut metoda asta de a scapa de ei.Am notat.Multumesc. :D
 

Dixisor

Member
Intrebare.... dar daca am folosi pe post de inhibatori fungici mirodeniile de bucatarie cand facem rasaduri? Ma gandesc si la nucsoara, cuisoare, oare ar functiona? :fluierat:
 

Dixisor

Member
https://www.icmag.com/modules/Tutorials/PlantTrouble/1247.htm
Cred ca ei sunt pt ca mananca radacinile, tocmai am descoperit ca un bulb de amaryllis incepuse sa aiba varful frunzelor ca si putrezite, l-am scos repede si am gasit pe baza bulbului multe animale mici si albe care gaurisera si straturile bulbului. Si nu e de la umezeala, este pamantul netratat, purtator de oua. E prima data cand am asa ceva si sunt sigura ca i-am adus in casa impreuna cu bulbul de la lidl care a avut acelasi tragic sf.
Daca las bulbul in apa ,pt 5 ore sa zicem , am sanse sa-i inec? Sa pun scortisoara pe langa ceilalti bulbi?
 
Sus