Identificare cactusi

gowriel

Member
Mi-a inflorit frumusetea asta:

Ce specie de cactus o fi?
Wow,sunt oarecum "socat",posibil sa fie si din cauza a celor 2,5 litri de bere bauti in ultimele 3 ore dar,totusi,CE FLORI!altii nici n-ar zice ca-s de "cactusi"...Al meu scump si MULT IUBIT opuntia s-a adaptat de minune la substratul "obisnuit",ba chiar a crescut vreo 3 cm in cateva luni!Oricum,eu ma declar extrem de fericit si multumit de cum s-a adaptat "micutul"/cam marele opuntia la noile conditii de viata!In prima luna a fost FOARTE flescait si mai ca am spus ca-l pierd ,avand in vedere cat de ofilit era LA PROPRIU...ARE totusi si alt cactus fix langa el a 0,5 cm,o specie ciudata care face "frunze"/ramificatii similare cu "scobitorile"doar ca ceva mai groase...DACA VAD FLORI DE LA VREUNUL DIN EI POSTEZ POZE HIGH DEFINITION ca-n 14 ani de zile N-AM VAZUT ASA CEVA DE LA CACTUSII ASTIA...Inca o data,foarte frumoase flori DE CACTUSI!
 

gowriel

Member
P.S. maine dimineata-i trag in poze sa vedeti si voi, cei cativa interesati de cactusi! :visator: ca fapt divers: SI ECHINACEELE AU FLORI SUPER "ZDRAVENE"!!!dar asta este alt subiect,bineinteles!
 

Octav

New Member
Din pacate nu a avut floare. L-am cumparat acuma 2-3 luni din Lidl, si nu avea trecuta specia (eticheta scria doar "cactus var").
 

Alyce

New Member
Buna!

De curand, am primit piticii acestia :) Imi puteti spune va rog cum se numesc?

P.S. Cand i-am primit, erau in vase foarte micute si i-am mutat imediat doar ca nu stiu daca am facut corect ''solul''. Am pus o parte pamant de flori si o parte nisip... Sa ii las asa momentan sau sa ii mut iar in altceva? Multumesc!








 

yo_man

Active Member
20151030_140955.jpg 20151030_141010.jpg Aveți idee cum îl cheama? Știu ca este greu de identificat fără floare, dar poate îl recunoaște cineva. S-ar putea sa fie Echinopsis peruviana, voi ce ziceți?
 

Calin

New Member
Buna! Am niste cactusi dar nu stiu cum se numesc. Daca ma puteti ajuta va voi fi recunoscator! As vrea sa stiu daca infloresc... Niciodata nu au inflorit.IMG_20151221_140902.jpg IMG_20151221_140809.jpg IMG_20151221_140837.jpg
 

geodezia

Well-Known Member
cauta pe net
ca sa infloreasca trebuie sa le asiguri acum iarna temperaturi scazute undeva la 5 grade pe urma se va umple ce flori vara
 
Sus