Identificare cactusi

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna!
Ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine ca te-am pus sa citesti atata. :oops: :D
Ca incepator ce esti (experienta anterioara nu se ia in calcul datorita finalului :nu-mi_place: ) e bine sa distingi intre raspunsuri care pot fi luate in seama si "cele babesti". Nu tot ce gasesti pe net este documentat stiintific. :( Din acest motiv ti-am indicat sa citesti topicurile respective, sa-ti faci o parere proprie care sa fie pusa in practica in conditiile proprii. Identificarile au fost ale mele, dar nu sunt 100% sigura de ele si de aceea am pus si semnul intrebarii.
Nu e nevoie sa te revansezi in nici un fel. :rusine: De aceea suntem aici pe forum ca sa schimbam opinii pro sau contra, sa impartasim din experienta si sa invatam lucruri noi pentru binele plantelor noastre.
Nickname-ul meu spune din start ca iubesc teposii, dar nu spune si ca raspunsurile mele sunt cam intepatoare si ca fost cadru didactic nu ma pot abtine sa nu-i pun pe cei din jur la studiu. :roll: ;-)
Am inteles ca doresti sa folosesti cactusii "pe post de filtrare a energiilor si undelor daunatoare". Nu stiu exact cat e mit si cat adevar in asta, dar stiu cu siguranta ca daca-i asezi langa un ecran de monitor si nu sunt intr-un loc luminat nu e bine pentru ei.

Tinand cont ca ai mult Sempervivum in curte, merge de-un experiment. :whew:
Ultimul lucru din aceasta postare! :oops: Te rog nu mai da "quote" cand raspunzi.
O zi buna!
 

scorpyo982

New Member
Buna,
Nu aveam cum sa ma supar! Orice informatie si orice sfat sunt bine venite!
Cat despre amplasarea cactusilor,pot garanta ca nu sunt langa un monitor. Sunt langa usa de la balcon, o usa destul de maricica 3 m inaltime / 2 m latime :) . Probabil pozele par mai ciudate, dar e din cauza peretilor care au culoarea rosie :oops:
De la ultima mea vizita pe forum (care a fost cam de mult... din motive de IT... :x ) mi s-a mai marit "colectia". Am primit de cateva zile o Schlumbergera Truncata cu boboci. Din cate am citit, nu-i prea place sa-i schmbi locul si speram ca schimbarea de domiciliu sa nu-i afecteze bobocii, dar din fericire a supravietuit si a inceput sa infloreasca. :petrecere: http://scorpyo982.sunphoto.ro/Cactusi/83080836
Pe langa Schlumbergera, am cumparat chiar astazi un Echinocactus (asa scria pe eticheta). Nu am fost convins ca e Echinocactus :incapatanat: si dupa mai multe "sapaturi" m-am convins si chiar am incercat o identificare a lui, ca fiind Echinocactus Grusonii: http://scorpyo982.sunphoto.ro/Cactusi/83080464

Marea mea nelamurire ar fi: sa las cei 4 pui in acelasi vas sau sa-i separ? :gandit: Nu patesc nimic daca stau asa lipiti unul de celalalt? :nu stiu:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari pentru achizitii! :clap:
Schlumbergera nu e sensibila la mutarea propriu zisa ci din cauza ca bobocii nu au pediceli (codita), e necesar sa fie asezata in aceeasi pozitie fata de lumina.
Altfel spus "isi rup gatul" cautand soarele! :oops: :eek:
Echinocactus este denumirea corecta pentru ca este un hibrid. Banuiesc ca l-ai luat dintr-o florarie nu de la un colectionar. La plantele hibride se trece numai denumirea genului nu si specia, decat numai in cazul cand se stie exact ce incrucisari s-au facut. :gandit: :nu stiu:
In privinta separarii .... alta discutie. :)
Sunt apreciate coloniile de cactusi, cu cat mai mari cu atat mai bine. :roll:
Depinde de felul substratului, sa nu fie turba cum sunt cei din florariile din Romania. :mrgreen:
Daca e ok, lasa-i lipiti si in primavara ai sa vezi daca nu-s prea ingramaditi si-i schimbi. :nu stiu:
Asta-i parerea mea, tu faci cum vrei ca nu esti chiar incepator cum spui. ;-) :D
 

scorpyo982

New Member
Multumesc de sfat! Nu o sa-i separ momentan. ;-) Cat despre provenienta Echinocactusului... Nu este de la un colectionar. Inca nu am avut ocazia sa intalnesc un colectionar aici in Italia. Cel putin nu pe langa noi. L-am luat dintr-un Lidl, la oferta (era chiar ultimul), cu 99 de centi :) . Substratul pare destul de nisipos, asa ca am rabdare pana la primavara si o sa vad cum se simt atunci "fratiorii".
 

magda

Active Member
Moderator
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Plantutele tale sunt : Peperomia ferreyrae Hapy Bean, iar cactusul este Cylindropuntia subulata. Bietul cactus are flori artificiale :x , sa ai grija cum le scoti . Nu imi dau seama cum sunt prinse - cu ace sau lipite :( Sa-ti traiasca !
 

daisy111

Active Member
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Par a fi prinse cu ace.Am lat si eu o data si m-am chinuit cu penseta cu multa grija ca s-a rupt acul la o floare si nu mai puteam scoate acul din cactus :x Iduce lumea in eroare cu aceste flori artificiale aplicate,zilele trecute am avut ceva discutii cu o doamna in Kauflad,la raionul de flori ca tot pretindea ca sunt adevarate si mama ce o mai sfatuia si pe prietena ei sa cumpere ca au niste flori superbe :x am lasat-o balta ca am vazut ca nu am cu cine sa ma inteleg,cand incercam sa le spun ca nu sunt adevarata se umfla toata ca o mint,ce eu sunt oarba? :x
 

Dea

Active Member
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Dragele mele, va multumesc pentru identificare!! :hug:
Dar sunt oripilata de faptul ca sunt flori artificiale la cactus ... :x , cred ca am ramas fara replica, pai cum sa puna astia flori artificiale in cactus??? Am scos si eu una cu penseta, dupa cum a zis Daisy, sunt furioasa rau ... :x
Saraca planta ... habar nu am avut!!! Acum imi pun realmente intrebarea daca toti ceilalti cactusi din Kaufland, de tipuri diferite, aveau si ei flori artificiale??? E o atrocitate sa faci asa ceva! :x E inselaciune din partea comerciantilor !!!
 

Kati

Active Member
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Dea a spus:
E o atrocitate sa faci asa ceva! :x E inselaciune din partea comerciantilor !!!
Inselaciunea asta merge "ca pe roate" inca din anii 90, de cand au inceput sa intre si la noi in tara plante din Olanda. Dupa o vreme iti vei da repede seama care este floarea cactusului cea adevarata si care este floare de paie. Ceea ce am vazut eu, erau flori de paie lipite cu silicon pe cactusi, prinse cu ace inca nu am vazut. Insa acele sunt mai riscante, planta putandu-se infecta in locul in care a fost intepata. Lipiciul din silicon se poate taia cu ceva ascutit, se duc si tepii cu el, dar macar planta cand incepe sa creasca isi va reveni cat de cat.
Mammillariile in general nu au flori de paie, in rest, am vazut si la Gymnocalicium, cactusi columnari etc.
Sau ochisori, care arata haios, dar strici aspectul plantei cand vrei sa-i indepartezi. :nu-mi_place:
 

Dea

Active Member
Re: Ce este ?va rog sa ma ajutati

Am admirat cactusii la altii, iar florile acestora, doar in poze. Nu am avut o predilectie pentru cactusi, prin urmare in momentul in care i-am vazut cu acele floricele pe ei, in intentia de a-l face cadou unei persoane care iubeste cactusii, l-am luat. Acum, evident, dupa ce i-am scos florile artificiale, nu-l mai pot face cadou si nici cu acele "artificialitati" nu-l puteam oferi, asadar, ramane la mine si sper ca acele intepaturi se vor vindeca.
Este, totusi, mai frumos asa, natural, fara alte artificii!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Camik a spus:
Ieri am primit o bucata de ( ...) are tepi...
Nu are radacini si nu stiu cum se numeste.
As vrea sa stiu mai multe despre el.Multumesc anticipat de raspuns!
Este un cactus Austrocylindropuntia cylindrica.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Erythro ripsalis pilocarpa?

Oare sa fie Erythro ripsalis pilocarpa?
De cativa ani am un ghiveci cu aceasta planta. Cand era mica o trecusem in randul Hatiorelor, dar anul trecut s-a dezvoltat masiv, a facut si "bobite" banuiesc ca sunt fructe si acum vrand s-o mut la aer am vazut ca are floricele si alte cele :nu stiu: :gandit: . Fiind o noutate pentru mine habar n-am despre ce-i vorba. :nu-mi_place:



 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anysa, cactusul tau este un Echinopsis subdenudata, sa-ti traiasca. :clap: Din ce vad in foto parca substratul nu e prea potrivit. :nu-mi_place: Mai multe informatii despre aceasta specie gasesti aici viewtopic.php?f=14&t=9465 Lectura placuta!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu conteaza de cand e poza, conteaza daca substratul e la fel. :nu stiu: Ii trebuie altul mai mineral.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anysa, numele de "Scaunul soacrei" era al expozitiei in general nu al unei plante.
Din ce vad eu, cred ca este vorba despre un Echinocactus grusonii, florile sunt galbene, nu-s sigura pentru ca este o singura fotografie si nu pot vedea multe detalii. Plantele comercializate la acea expozitie le gasesti pe siteul Adariei, intra acolo si-ti poti identifica exact planta.
 
Sus