Identificare cactusi

celeste

Member
Este mammillaria prolifera, dar... exista mai multe subspecii:

Mammillaria prolifera
Mammillaria prolifera ssp. arachnoidea
Mammillaria prolifera ssp. haitiensis
Mammillaria prolifera ssp. texana

Sigur nu e mammillaria prolifera ssp. arachnoidea. Nu stiu care dintre celelalte este pentru ca nu se vad prea bine spinii.
 

anne`mary

Member
nici intr-o mie de ani nu as fi aflat cum se numeste plantuta mea. Era la standul de cactusi, printre multi cactusi si am considerat ca este cactus. Acum cu siguranta am facut o prostie caci am facut un aranjament dintr-un grusoni, cleistocactus, Euphorbie si un cactus "clasic"- hematocactus (orice greseala sa-mi fie cu iertare caci mi-e greu sa le pronunt/scriu/retin). Ar trebui sa scot Euphorbiul din aranjamentul asta? Il am de vreo 3 saptamani si nu pare deranjat...chiar creste in inaltime. dar daca pe termen lung tratamentul pentru cactusi il deranjeaza, prefer sa-l scot pentru ca imi place cel mai mult.
multumesc pt raspunsul promp...chiar credeam ca va pun in dificultate cu asta mic :)
 

anne`mary

Member
este Euphorbia enopla. NU-mi vine sa cred ca am gasit-o. Multumesc frumos tzeposule...nu m-as fi gandit sa caut la suculente
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Euphorbiile ma fascineaza tare de tot! Anul trecut am luat si eu una E. mammillaris dar nu a rezistat frigului prelungit din iarna! :cry: La sfarsitul lui februarie a sucombat!
Ma bucur ca te-ai straduit sa-ti identifici singura plantele! Felicitari! :clap:
Si eu-s incepatoare si nu ma pricep la identificari....dar rasfoiesc site-urile si ma tot uit si minunez de ceea ce vad.
Da, e mai bine sa o pui separat de cactusi!
 

anne`mary

Member
pai si cum s-a intamplat? Ca eu intentionez la iarna sa las cactusii si suculentele pe balcon in repaus. E balcon inchis in termopat iar in zilele cu cod rosu la temepratri oarte scazute ma gandeam sa-i bag intr-un dormitor neincalzit dar care nu are fereastra (da direct in balcon...deci nu pot sa-i tin in dormitor toata iarna caci nu ar avea suficienta lumina. Asa imi facusem eu planul pentru prima iarna impreuna. Oricum, cred ca prima mutare ar fi sa-l scot din aranjament si eventual sa-l inlocuiesc cu mammilaria.
 

celeste

Member
Anne`mary, in general nu e bine sa faci aranjamente de cactusi sau cactusi si suculente pentru simplu motiv ca fiecare are propriul mod de crestere si tinde sa se extinda mai mult mai mai putin pe orizontala sau verticala. Daca totusi vrei sa-l faci, trebuie sa tii cont de modul in care creste fiecare, viteza de crestere, temperatura de iernare, cantitatea de lumina necesara, toate pentru fiecare in parte. Se pot combina cactusi si suculente, dar trebuie sa aiba aceleasi conditii de trai. Oricum, in general genul asta de aranjamente nu are viata prea lunga tocmai datorita felului in care creste fiecare.
 

anne`mary

Member
recunosc ca nu m-am interesat de speciile de cactus pe care le-am luat. M-am dus in Dedeman, am cumparat 3 cactusi si recipientul si pe aici ti-e drumul. nu am stiut ca Euphorbia enopla este suculenta caci nu o adaugam in aranjament. In ignoranta mea, cand ma gandeam la cactus ma gandeam la teposi din desert, identici ca si conditii de ingrijire. Acum stiu ca e gresit dar bine ca nu am omorat nici un tzepos in the process. Am sa-i scot pe toti si-i plantez in ghivece separate, dar ii aranjez in acelasi recipient dar fiecare cu ghiveciul lui.
 

anne`mary

Member
gata, i-am separat. Trebuie sa ma duc sa mai cumpar un ghiveci mai inalt pentru columna lui traian si pana atunci sta cu radacinile la aer. Nu cred ca se supara daca sta in pozitia asta vreo 2 ore, nu? Am separat si un individ din Euphorbia enopla si l-am lasat sa se cicatrizeze. Nu i-am udat (caci am inteles ca nu trebuie udati imediat dupa transplantare), i-am pus la geam iar peste vreo 2 zile ii coafez (trebuie sa indepartez pamantul de printre tepi). Oricum am observat la Grusoni ca are in mot, cristale de zahar....am mai citit de problema asta, aici pe forum, doar ca acum, ca stiu ca si un frumos de-al meu are asa ceva, trebuie sa reiau subiectele si sa citesc cu atentie cum sa-l tratez.
Scuze ca sunt off-topic
 

anne`mary

Member
prea tarziu.... toti sunt plantai in ghivece individuale. Turba nu mai au pe radacini caci i-am curatat cand i-am cumparat. Si azi la inspectie totul parea sa fie bine: nu s-au prezentat lanosi la apel sau alte vietati ci doar cateva cristale mici in varful gruson-ului. Stau acum la geam si ii tin sub observatie.
oricum, data viitoare am sa tin cont de ce sfaturi ne-a dat Gino. Merci
 

anne`mary

Member
pot sa-i scot cu min la plimbare prin parc :) mai mult nu pot sa le ofer. Stau la bloc dar am mari sperante ca in vreo 2 ani imi termin casuta si sa vezi rasfat pe floricelele mele. Pana atunci imi dau toata silinta sa le ingrijesc.
Dar nu sunt asa impacientata in privinta lor: anul trecut am primit de la o prietena un cactus (genul acela f des intalnit la noi) si o subulata care aratau rau. In martie am schimbat pamantul la toate florile mele inclusiv la cactusul care era inghesuit intr-o cutie. M-am interesat de transplantarea la toate florile, mai putin la cactus. Era planta mama, un pui de dimensiuni mari si multi pui mici. Pe toti i-am separat si plantat direct in pamant si chiar i-am si udat mult asa cum invatasem ca trebuie sa uzi plantele dupa transplantare. Rezultatul: planta mama s-a umplut iar de pui si creste in inaltime iar puii cresc si ei. Intre timp, citind zilnic pe site cate unele cate altele despre cactusi, m-am indragostit de ei. Am cumparat mai multe specii, i-am transplantat la cateva zile dupa si toti cresc. Asa ca nu sunt ingrijorata in privinta lor.
Dar asta nu inseamna ca data viitoare o sa procedez la fel. Orice lucru invatat il pun in aplicare...dar in viitor caci retroactiv nu pot.
 

Blitz

Active Member
Dragilor, ma ajutati si pe mine cu o identificare a cactusului primit de la vecin

Stiu ca poza nu e foarte reusita :oops: , dar poate-poate va dati seama :wink:

Multumesc anticipat!
 

Blitz

Active Member
Multumesc! :D

Da, cred ca este epiphylium, mai ales ca am vazut planta "mama" la vecinu' si are flori rosii si arata ca si in link-ul pe care mi l-ai trimis. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ii trebuie substrat un pic mai organic. Este cactus epifit. Gasesti pe acolo .....sfaturi.
 
Sus