Identificare cactusi

celeste

Member
Gabrielais, "domnisorul" tau e un echinopsis, care a crescut ca un columnar datorita lipsei de lumina.
 

gabrielais

Active Member
multumesc Celeste; eu l-am primit asa cum il vezi...deci nu-i vina mea :) toata vara a stat afara (l-am primit prin mai si direct la soare in curte l-am cazat); la somn ii duc in mansarda unde e racoare dar lumina este destula de la cele 3 ferestre; si intr-adevar de cand e la mine s-a "umflat", nu s-a inaltat;multumesc inca o data!...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
A inceput sezonul achizitiilor! De o saptamana tot trec prin dreptul unei tarabe unde printre alte buruienoase sunt si niste aranjamente cu C&S. :indragostit: Am tot rezistat, dar de, om sunt si azi nu s-a mai putut :oops: . Am achizitionat un ghiveci unde sunt doi cactusi (ca suntem la sectiunea asta :wink: ), unul este un Astrophytum myriostigma, dar celalalt oare ce este? Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

 
Buna dimineata,

Planta ta este o Mammillaria elongata, denumita si "Golden Stars" - pentru varianta cu spini galbeni sau "Lady Fingers". Cred ca varianta cu spini rosii se numeste v. autumn. Ii place in plin soare, fiind din zona Hidalgo, Mexic.

Ciprian
 
Buna,

Planta este un Gymnocalycium clorofil deficitar; ai mare grija cu ea, sunt foarte sensibile, in general au nevoie de temperaturi mai mari peste iarna.

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=8869

aici poti gasi mai multe informatii despre plantele clorofil deficitare.
cred ca am pe undeva o poza cu denumirea completa (am cautat la un moment dat mai multe informatii despre ele pentru ca si copii mei au fost interesati de astfel de plante si au cumparat mai multe variante - culori) si dupa o saptamana s-au plictisit.
Se pare ca este un Gymnocalycyum mihanovichii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gymnocalycium_mihanovichii

Ciprian
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna dimineata!
Multumesc Ciprian pentru identificare si sfaturi!
De obicei mie-mi plac cactusii cu spini mai putini, dar asta chiar are spinii asa de frumosi, ca m-au incantat. Si-uite asa a crescut familia Mammillaria din ograda mea. :indragostit:
Acum a mai aparut o intrebare suplimentara. Oare e bine sa las aranjamentul asa sau sa separ plantele? In privinta substratului nu cred ca trebuie sa-mi fac griji ca e achizitionata din "ograda" unui mare colectionar de prin zona. Ca aspect e frumos aranjamentul, dar eu vreau ca plantelor mele sa le creez conditii de viata lunga pe cat posibil.

O zi buna!
 
Buna dimineata,

cu placere, ma bucur ca am putut ajuta;

referitor la "despartirea" aranjamentului, depinde de ceea ce vrei sa faci: aranjamentul arata foarte frumos si daca le ti in casa, e mai de efect asa, dar trebuie sa ti cont si de necesitatile fiecarei plante in parte, mai ales legate de udare. PArerea mea este ca, fiind achizitionata de la un colectionar, nu a combinat plante cu necesitati diferite, asa ca poti linistita sa il lasi asa. Cred ca e si o problema de optiune personala, daca tie iti place cum arata si se "integreaza" mai bine asa in modul in care iti ti plantele....eu de exemplu am toate (ok, aproape toate :D ) plantele in sera si imi place mai mult ca fiecare sa fie in ghiveciul ei.

Ciprian
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna!
Inc-odata iti multumesc! :D
Acum este in casa (~18 grade C), dar pe viitor o sa fie in balcon (amenajarea nu e terminata :( ) tot timpul anului. Cred ca un sezon o sa ma bucur de aranjament si apoi ma hotarasc. :?
 

gino

Member
Cu cativa ani buni in urma, cactusul prezentat, un Echinocactus grusonii, era un fel de rege neincoronat al cactusilor...si trebuia neaparat sa fie prezent intr-o colectie de cactusi mai mult sau mai putin serioasa...
Timpul a trecut, moda s-a schimbat, acum alt / alti cactusi sunt la moda...
Eu am ramas in urma modei....eu tot mai cred ca o colectie de cactusi trebuie sa aiba macar un E. grusonii...
Din punctul meu de vedere ( probabil subiectiv, dupa unii... ) Echinocactus grusonii, ramane regele cactusilor din captivitate, asa cum Carnegia gigantea este regele tuturor cactusilor...
 
Buna seara,

nici o parere?
din linkurile anterioare am reusit sa rezolv cateva probleme, dar tot mai sunt plante neidentificate;
astazi am mai adaugat un album, o parte le-am identificat, cel putin genul, cu mentiunea ca nu sunt sigur de denumiri, astept si alte pareri:

http://cipriansuta.sunphoto.ro/Unknown_ ... ruary_2011

albumul are mai multe sub-albume, m-am gandit ca asa este mai usor.

Multumesc
Ciprian
 

VreauSaStiu

Member
Noah, sara bun?, amatori de ?epo?i! :)
Am trecut azi prin pia?? ?i ia-n privi?i cu ce m-am procopsit ! :) Vânz?torul mi-a spus doar c? sunt din cei ai c?ror flori dureaz? mai mult in timp, dar de specie, gen sau alte am?nunte, habar n-avea :nu-i nimic: Sunt mândr? nevoie mare de fiecare în parte, dar a? avea maaare nevoie de ajutoare la identificare :rugaciune:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sara buna si bine-ai venit printre "tzeposi"!
Incerc eu o identificare, dar nu-s sigura 100%. Merg in zig-zag.
1. Mammillaria elongata ssp.elongata v. rubrispina
2. Gymnocalycium multiflorum
3. Nu-s sigura, asa ca te rog o poza numai cu cactusul cu boboci rosii.
4. Ferocactus acanthodes v. eastwoodiae.
5. Idem 3, dar boboci galbeni.
6. Astrophytum myriostigma, cel de pe ultimul rand.
Te rog fotografiile fa-le individual, eventual fata si profil. :rofl: Sa se vada si spinii foarte bine. :oops:
Poate mai sunt si alte pareri mai bune, asteptam.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sunt de acord cu Magda si mai este cel cu floare galbena. Din cate-mi dau seama este Parodia aureispina, dar fotografia tot nu-i foarte clara. :(
Tu avand plantele in fata mai arunca cateva priviri si pe aici http://egradinicactusi.sunphoto.ro/ , ca doar avem galerii. :D
Oricum genurile sunt bine identificate, asa ca poti pune etichete. :wink: :D
Multumesc pentru "turceasca", a fost foarte bine venita! :salivat: :hug: :*
 
Sus