Identificare cactusi

anne`mary

Member
:clap: sunteti buni. Mai am un cereus forma monstruoasa tot de la Gino dar clar e o diferenta intre ei.
Dar mai exact in cat timp cresc monstrii astia? Ca am deja 2 variante monstruoase si incep sa ma ingrijorez...in cati ani nu o sa mai am loc de ei? 8)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ai mei nu cresc asa de repede. Am unul de ~15 ani si are cam 50 cm inaltime.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pozele sunt facute anul trecut, cu telefonul, nu-s asa de clare.

Pentru ca nu mai avea stabilitate si era monstruos, l-am despartit in bucati si bucatele pe care le-am tot impartit prin tot blocul si pe la cine a tot vrut. In poza a doua sunt o parte din bucati pregatite de transplantat.
Acum am cateva plantute din el, dar poze recente nu. :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am gresit cand am spus ca-l mai am, m-am gandit la Cereus jamacaru f. monstruosa, care are si el 15 ani. Este printre batraneii mei! Adica cel din imaginea 1. Totusi le-am facut niste poze si "resturilor", foto 2,3,4.

Datorita asfintitului, pozele au umbre!
 

anne`mary

Member
ce faini sunt . Sa-ti traiasca toti...sa se faca toti "monstruosi". Ai mei sunt pui de monstrii dar am rabdare. MI-a dat Gino un Cereus Monstruos care i-a luat imediat ochii sotului. Mi-a spus ca i-a vazut in Mexic dar erau foaaarte mari. Eu sunt multumita ca s-a prins, creste si nu-i displace compania mea
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Citez din "Monografie cactusii", de S. Copacescu: ".... Multi autori de renume includ genului Echinopsis sp. ce apartin conform clasificarii lui C. Backeberg genurilor, Trichocereus, Helianthocereus, Lobivia, Pseudolobivia, Soehrensia, Leucostele, Acanthocalycium etc."
Deci cam ambii aveti dreptate!
In privinta identificarii Roxanei nu stiu ce sa spun, am cautat si am vazut poze, dar la forma si desimea spinilor am dubii. E adevarat ca plantuta lui este mica, 2 cm, si e greu de identificat, cel putin de mine. :nu stiu: :oops: Colectionarii pot s-o faca, tinand cont de experienta lor. :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vă rog şi eu să mă lămuriţi privind identitatea următorilor cactuşi:
1 (bănuiesc a fi echinopsis)

2 (să fie o varietate de mammillaria?)

3

4
 
buna ziua tuturor,
recent am cumparat mai multe plante, unele de 40-45 de ani, dar din pacate nici una nu mai avea eticheta cu numele; persoana respectiva era foarte in varsta, plantele au stat iarna trecuta in sera neincalzita; ceea ce incerc eu acuma este sa salvez ce se mai poate dar, pentru asta, ar trebui mai intai sa le "botez" :)

http://cipriansuta.sunphoto.ro/Lithops

Sunt doar o parte, ma gandeam sa o iau incet, mai ales ca trebuie sa schimb si compostul la toate :(

O planta intereseanta:
http://cipriansuta.sunphoto.ro/Mammillaria_bombycina
Colonia respectiva are aproximativ 80 de capete, ghiveciul este de 60 cm

Multumesc pentru ajutor
Ciprian
 
Sus