Identificare bonsai

vali

Active Member
Moderator
Re: ma insel sau ....

sorinpasc a spus:
am tot vazut tot felul de plante poate fii si acesta un bonsai nu am taiat nimic la el mai degraba a fost tot timpul neglijat http://i278.photobucket.com/albums/kk89 ... C01918.jpg
Sincer, desi frunzele imi spuneau (oarecum) ca ma uit la un benjamin, a trebuit sa descarc imaginea si sa bag un zoom, ca sa ma conving :eek: .
Cam cat de "neglijat" zici ca a fost?... Intreb pt ca n-am vazut niciodata un ficus care "sa se-ntinda" atat de disperat dupa lumina (distanta internodala e imensa!!! n-am mai vazut asa ceva). Apoi, n-am mai vazut niciodata un benjamin cu mai multe ramuri decat frunze... Inca stau si ma intreb daca ce vad e chiar un benji...

Sorine, nu te supara pe mine, nu "fac mishto" si nici nu "te iau la rost", la urma urmei, e planta ta, faci ce vrei cu ea... dar zi-ne si noua ce-ai facut de-a ajuns asa, ca poate ne-o folosi in viitor.
 

vali

Active Member
Moderator
K, acum ca m-am lamurit, sa trecem peste "shock" :) si sa revenim la intrebarea ta (daca intrebare a fost).
Da, poate fi si acesta un bonsai. Ficusii (in general) si F. benjamina (in special) sunt specii extrem de rezistente (dovada, al tau), nu capituleaza cu una, cu doua. Ca sa omori un benjamin, trebuie sa muncesti mult...
DAR, in conditiile descrise de tine si avand in vedere felul in care arata planta din imagine (fara a vrea sa te descurajez), nu cred ca vei putea obtine ceva care sa se apropie de ideea de bonsai. Dar exista si "jumatatea plina": ai timp sa te ocupi cu cititul, sa te documentezi (netul e plin de informatii bonsai, bune-rele, cum or fi, reusesti tu sa filtrezi).
Daca situatia este temporara, iar in viitor se intrevad oarece sanse de a se schimba (mai mult spatiu, mai multa lumina, etc.), evident, lucrurile vor sta altfel, iar ficusul tau s-ar putea sa aiba o revenire spectaculoasa.

Totusi... TOTUSI, chiar nu exista niciun locusor pe undeva (si eu am locuit la inceput intr-o garsoniera cat o debara, in care cand intram eu, trebuia sa iasa sotia :rofl:... pe un pervaz de fereastra, intr-un ochi de geam, undeva unde sa vina un strop de lumina?...
Mi-e greu sa cred (iertat sa-mi fie) ca nu poti gasi o modalitate...

Toate bune.
 

vali

Active Member
Moderator
Carmona e, s-o stapanesti sanatos! Nu te lasa pacalit... chiar daca nu are toate frunzele "trilobate" spre varf, tot carmona e...
Altii, pe alte forumuri, au trecut prin multe pentru a afla ceea ce era evident din capul locului :) .
Sa fiti fericiti impreuna!
 

vali

Active Member
Moderator
Nu la tine ma refeream, Vasile (sau nu numai...)
Au fost altii, mult mai "savanti" (doar in ambalaj) care au incurcat lucrurile pe-acolo...
Si nu e singurul caz...
Deja mi se pare (sau devine) rusinos sa mai spun cuiva ca ma ocup cu bonsaii :) . Noroc ca sunt obisnuit sa fiu luat in ras... sau ca nu ma afecteaza prea mult ceea ce "crede lumea". :rofl:
 

Carmen

New Member
buna, imi poate da cineva sfaturi despre bonsaiul meu? cum il ud, unde il asez,in luminca,umbra?nu gasesc nimic despre el pe net,poate ma ajutati voi
 

v.cristina

Active Member
l-am tuns cam scurt ca se uscase dar inainte sa il tratez trebuie sa stiu ce planta am
daca aveti idee ? si niste sfaturi despre cum sa il ingrijesc :oops:

este cam intunecata poza cred ca va trebui sa revin cu alta noua :(
 
Sus