Idei pentru etajere

Meca25

New Member
Dragele mele, dupa cum v-am mai spus, sunt in renovare si am nevoie de ajutorul vostru! :) :wink:

Am un apartament de 2 camere si plante cat pentru 5 camere! :rofl:
Va rog dati-mi idei pentru pus plante pe pereti si etajate si orice alta idee ca sa incapa 70 de ghivece pe peretii a 2 camere :rugaciune:

Dar va avertizez ca am mai mult plante mari. Le-am mai enumerat eu pe aici pe undeva :hug: :hug: :hug: :hug:

Astept idei si sugestii!! Nu de alta, dar de abia asteapta barbatelul meu un motiv sa scape de ele :oops: si pe urma.... :suparat: :pumni: :tavalit:
 

blueheart_d

Member
in primul rand trebuie sa-ti proportionezi spatiul in asa fel incat sa ai cat mai mult spatiu liber. renunta la dulapurile supraetajate (gandeste-te cat loc liber ai pe care l-ai putea folosi la flori de exemplu). intr-un colt in care florile ar putea supravietui foarte bine poti face etajere din pal melaminat sau sticla groasa (numai ca e mai scumpa) prins pe papagali.
le poti aranja haotic pe pereti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si cu lumina pentru plante cum ramane? La 1 m de geam lumina este injumatatita. Se etioleaza bietele plante si mor.
 

blueheart_d

Member
etajerele se pot face langa geam pe peretii care cad perpendicular cu peretele geamului, plus ca sunt si plante care prefera umbra. pe ecelea le poate departa de geam. eu am o dracena care cat timp era la lumina era tot timpul plostita si i se uscau frunzele foarte des. am "ascuns-o" apoi dupa o comoda, acum e in dormitor unde lumina e foarte putina si ii merge mai bine
 
A

Anonymous

Guest
Peste geamurile care nu le deschizi iarna,poti face etajere,din scandura mai groasa pe console fixate pe peretii laterali.Daca aerisesti prin gemulet mic,deschis deasupra,acoperi florile cu o panza.
 
D

dyayzh

Guest
cornelia a spus:
Am si eu o dilema: vreau sa-mi pun etajere in balcon. Dar nu niste etajere clasice si din acelea suspendate pe perete pentru ca am ajuns la concluzia ca asa as castiga un pic de spatiu. Ideea e ca ar trebui sa le fiexez pe doi pereti cu faianta (asa intentionez). Reprezinta asta o problema? Trebuie impuscat zidul inainte de faiantare sau dupa? Si etajerele in sine, pot fi din orice fel de lemn? Trebuie lacuit? Sau e mai bine sa fie din sticla? Ati facut si voi ceva asemanator? Daca da, cine vi le-a facut si cam la ce pret?
Roxana a spus:
Eu zic ca daca vrei sa cumperi o etajera care trebuie suspendata (presupun ca incap mai multe flori pe ea) este mai bine sa fie din sticla, deoarece lemnul se cam unfla o data cu timpul si cu umezeala. daca vrei o etajera suspendata doar pentru o singura planta poate sa fie si din lemn. Asa o am eu.
La mine sunt date gauri in perete, dar cred ca merge si in faianta.
Eu nu am lacuit etajerele suspendate ca nu este nevoie (sunt deja).
Le-am cumparat de la o florarie si nu sunt foarte scumpe.

Si eu am o etajera pentru flori. Mi se par practice (sunt si frumoase si incap si multe plante).
Eu mai am si suporturi suspendate pentru florile ''curgatoare'' (Tradescantia, Plectranthus si Cissus) si suport pentru flori (in care incap 10 ghivece).
Roxana a spus:
Eu zic ca daca vrei sa cumperi o etajera care trebuie suspendata (presupun ca incap mai multe flori pe ea) este mai bine sa fie din sticla, deoarece lemnul se cam unfla o data cu timpul si cu umezeala. daca vrei o etajera suspendata doar pentru o singura planta poate sa fie si din lemn. Asa o am eu.
La mine sunt date gauri in perete, dar cred ca merge si in faianta.
Eu nu am lacuit etajerele suspendate ca nu este nevoie (sunt deja).
Le-am cumparat de la o florarie si nu sunt foarte scumpe.

Si eu am o etajera pentru flori. Mi se par practice (sunt si frumoase si incap si multe plante).
Eu mai am si suporturi suspendate pentru florile ''curgatoare'' (Tradescantia, Plectranthus si Cissus) si suport pentru flori (in care incap 10 ghivece).

angela draganoiu a spus:
Cornelia sotul meu cel circotas mi-a facut rafturi in balcon din PAL/PFL din resturi de la mobila si le-a prins in perete cu niste suporti metalici, care se gasesc in mai multe dimeniuni si culori pe la magazinele de specialitate, in felul asta am pus ce culoare am vrut eu iar suportii sint albi, daca nu ma insel la magazinul de la piata poti gasi astfel de suporti daca nu sigur pe la Brico sau Hornbach, dar acolo nu te-as sfatui ca tentatia e foarte mare la plante.
Gabiuta a spus:
Cornelia............nu vad de ce nu se pot agata etajerele pe un perete faiantat!
Eu zic ca da!
Tu vrei sa ti le faca cineva ?Nu e mai rentabil sa le cumperi gata facute?
Cele mai misto,parere pur personala sunt cele din fier forjat.De gustibus :oops: :rofl: ...............
Dar.......trebuie sa existe pe la magazinele astea de bricolaj fel de fel de materiale din care poti sa-ti faci.
O fi prin zona cineva mai priceput care poate da sfaturi pertinente..........
Eu mi-am dat numai cu parerea.
angela draganoiu a spus:
Gabi cele de fier forjat sint cam scumpe ca acum "se poata' fierul forjat. cele cumparate sint de anumite dimensiuni care nu intotdeauna se potrivesc la dimensiunile tale.
peretii faiantati se pot gauri cu o bormasina il intrebam pe sotul meu ca a dat gauri in faianta pentru dulapuri la bucatarie sau la baie si stie cum. nu cred ca se pot face gauri in pereti inainte de faiantare pt ca ar trebui taiata faianta pe linga cuie si nu este estetic, dar dupa se pot si nici nu se sparge faianta.

cornelia a spus:
Situatia se pune in felul urmator: vreau sa chem un om care se pricepe si care sa se ocupe de tot. La final sa iasa treaba buna. Nu sunt priceputa la astfel de lucruri, n-am nici timp si nici chef.

Etajerele din fier forjat sunt frumoase, dar eu vreau ceva care sa ma ajute sa fac economie de spatiu. Adica suspendat, simplu, spatios pentru flori, usor de intretinut. Fara nici un fel de element de decor. Etajerele vor fi decorate cu flori, nu cu briz-brizele.

Tina a spus:
Eu am din pal, luate din Bricostore (250 mii bucata) cu suportii aferenti, le-am udat la greu (in curind fac 4 ani) si nu s-au umflat.. pina acum.. ;-)
Si sunt de mai multe culori: alb, negru, maro, etc..
 
D

dyayzh

Guest
Hai fetelor sa exemplificam cu pozele etajerelor pe care fiecare le avem, astfel, fiecare in functie de spatiu si lumina se poate orienta mai usor ce sa-si "construiasca"
 

blueheart_d

Member
eu am doua astfel de etajere in bucatarie unde tin aparatele electrocasnice. etejerele sunt din PAL melaminat si prinse pe suporti (papagali). si acolo este umiditate si nu o data mi-a curs apa din aparatul cu care incalzesc apa pt ceai, sau aburii de la sandwich maker si nu am probleme cu ele de doi ani.
 

manuela

Member
Pentru Simona am decis a pun o poza cu rafturile despre care am vorbit azi la intalnire...asta ca sa-ti faci o idee si sa vezi ca tavitele de care vorbeai nu ar fi utile pentru mine! Ahh si o comparatie intre cum erau aranjate violetele anul trecut si cum arata acum :oops:

 

simonac

Member
aoleu manuela ce frumuseti ai acolo...si rafturile si florile :D acum am inteles de ce nu le poti pune pe tavite...eu am noroc ca am doar polite si glafuri si se preteaza tavitele; te anunt cand ma mai duc la hornbach (pana atunci sa-mi spui cate farfuriute vrei)
 

manuela

Member
Despre rafturi, se gasesc de cumparat. Eu le-am luat din Auchan, cate putin ca mai am si pe balcon si aici normal ca nu se vad. Sunt mai multe modele: raft semirotund cu 2 sau 4 etaje, (cu trei nu am vazut), raft drept, mai ingust(se vede in poza), cu 3 sau 4 etaje, rapt de colt(o sa incerc sa pun o poza) cu 2 sau 3 etaje. Pretul nu e foarte mare, pentru alea cu 4 etaje semirotunde care sunt cele mai scumpe am dat cam 200 de mii daca nu ma insel.
 

Roxana

Active Member
Eu, am cumparat de la florarii suporturi de o planta care se agata de perete si plantele atarna.
wow manuela, cei idei bune si practice ai! si ce flori frumoase!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Foarte ingenios Manuela!Felicitari,chiar imi place.Si ce de minunatii ai tu acolo.... :eek:
 

manuela

Member
Hahaha, chestia cu cantitatea dubla de flori nu cred ca e buna, pentru ca atunci chiar as dormi pe pres afara. Mai bine sa fie astea sanatoase si sa le mearga bine. In rest ne descurcam noi cumva.
 

Ariana

Member
Multumim Manuela pentru poze, florile dar si rafturile sunt foarte frumoase. Uite asa mi-a venit si mie o idee cum sa mai restrang florile pe balconul de la bucatarie unde ar avea mai multa lumina.
 

AngelEyes

Member
Ideea e super buna,pacat ca nu se gasesc si pe la noi ... :( Mi-ar folosi foarte mult iarna,sa le pun la geam unde au mai multa lumina.
 
Sus