Idei de combinatii de plante pentru jardiniere

Blitz

Active Member
Multumesc pentru info si bunele intentii. Deocamdata am pus in 4 jardiniere mai mici cate doua petunii curgatoare. In cele 4 jardiniere mari exista si prospera "amestec anual pentru jardiniere", deci acolo ma las surprinsa sa vad ce-o fi, deci mai am inca 2 jardiniere mai mici pe care nu stiu inca cu ce le voi aranja, dar ma mai gandesc...

Mama4you: cred ca florile de piatra se pun din seminte, lastarii nu prea cred ca trebuie taiati si oricum nu cred ca se prind.
 

mama4you

Member
florile mele de piatra le-am adus cu tot cu radacini..si fac vara niste floricele mici roz! nu stiu ce soi sunt..sau cum se numesc..o sa le fac poze si mai vb dupa aceea! s-au prins foarte repede si s-au raspandit in jardiniera..s-au dublat! de unde le-am luat ..pers respectiva le avea in curte! mi le-a scos cu pamant si le-am adus intr-o galetusa! au rezistat vitejeste asta iarna..acum sunt verzi toate!
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu o jardiniera cu seminte de portulaca, au crescut foarte dese si frumoase, astept florile. Eu am prins foarte usor portulaca din lastari, efectiv rupte de pe marginea drumului si infipte in pamant. S-au prins rapid si au inflorit :D
 
Blitz,daca vrei vorbim prim pm,florile de piatra sunt cele postate de Mymo,dar eu am luat in toamna semintele pe culori.Cu draga inima pot sa-ti trimit.Se pot combina in jardiniere cu garofite mici,albe si roz,frumoase si parfumate.
 

mama4you

Member
o combinati trasnita am facut si eu aseara: in buturugi de copaci am plantat petunii, turbarea cainelui si alyssum....sunt curioasa cur or sa arate!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am mai intrebat:ce e turbarea asta??
O denumire ca sa stiu ce caut si sa nu turbez :mrgreen:
Nemesia ati incercat?Desi micute si delicate sunt foarte frumoase,colorate si acopera spatiul unei jardiniere cu eleganta.
 

bebe Iris

Active Member
Gabiuta a spus:
Am mai intrebat:ce e turbarea asta??
O denumire ca sa stiu ce caut si sa nu turbez :mrgreen:
Nemesia ati incercat?Desi micute si delicate sunt foarte frumoase,colorate si acopera spatiul unei jardiniere cu eleganta.
Gata Gabiuta!!! Mi-au iesit urechile pana am gasit plicul, dar ptr tine ce nu fac eu!?! :D
Asteptarea a luat sfarsit, iata Turbarea cainelui:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Gradinuta_mea/14145983
http://bebeiris.sunphoto.ro/Gradinuta_mea/14145984
si dosul plicului, nu scrie ca e otravitoare, ptr ca nu e cea de care zicea Constantin
http://bebeiris.sunphoto.ro/Gradinuta_mea/14145985
 

IZA

Active Member
Planta cu fz frumoase , decorative si curgatoare este vinca cea variegata ....
 

Blitz

Active Member
"Ghivecele" chiar sunt grozave :rofl: :rofl: :rofl: M-am gandit sa transform in "jardiniera" o troaca de spalat veche de lemn, pe care am primit-o cadou ca si copil. Mai studiez amplasamentul :)

Apropos: in ultimele doua jardiniere ramase am pus seminte de zorele, vad ca au iesit. Sper sa se "catere" pe garaj. :wink:
 

lacrimioara

Member
Ce plante au rezistat cel mai bine in jardinierele voastre?
Eu am 3 buturugi la soare si pana acum nu am gasit o combinatie buna. Am pus muscate, dar din cauza soarelui puternic nu s-au dezvoltat si s-au ars frunzele; am pus si amestec pentru jardiniere, flori de piatra si nu mai stiu cate alte feluri. Problema cea mai mare dupa parerea mea este ca pamantul este putin si se intareste. Mi-am dorit mult buturugile dar nu stiu cum sa le pun in evidenta. http://lacrimioarao8.sunphoto.ro/flori/80796744 aceasta este cea mai mare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pana acum combinatia care a mers cel mai bine la mine, a fost de lobelii cu petunii. Ghivecile suspendate de anul trecut au fost o incantare. Ambele plante au inflorit continuu pana după caderea brumei. In special lobeliile m-au incantat cu bogatia de flori. Doar cateva poze am la dispozitie in noul album.
 

lacrimioara

Member
Adina multumesc pentru sfat , am sa incerc si eu aceasta combinatie, petunia rosie este foarte frumoasa.
Duduta multumesc , din pacate acum ii pica frunzele de la baza
 
Sus