Iberis (lilicele)

aleynad

Active Member
Moderator
Nu am gasit un topic al acestei plante minunate de stancarie, asa ca am zis ca merita un topic al ei!
Le am de vreo 2 ani in stancarie si pe an ce trece sunt din ce in ce mai bogate!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiam ca arata atat de frumos! Am si eu cateva seminte primite de la o persoana draga de pe forum. Oare germineaza direct in gradina?
Cat timp tin florile?
 

aleynad

Active Member
Moderator
florile tin cam 2 saptamani, depinde si cat de cald este pentru ca la calduri mari se trec mai repede!
Nu am inmultit-o prin seminte, deoarece dupa ce se trec florile o tund pentru a-o mentine compacta!
Am inmultit-o prin butasi (primiti de la Dana_rusu acum 3 ani careia ii multumesc si acum) pusi direct in pamant intr-o jardiniera, prin septembrie. Am mentinut pamantul umed, mai la umbra si s-au prins fara probleme.

Imi place pentru ca e vesnic verde, se mentine compacta tot anul! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Exista si varianta colorata iberis umbellata, dar care insa nu este perena, ci bianuala
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, pe acesta il stiam eu ca iberis. Acum m-am lamurit, multumesc frumos! :D
Voi semana semintele acelea, vedem ce iese din ele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Umbrelata am avut si eu anul trecut, obtinut din seminte. Asa ca ai toate sansele, Carmen, bafta!
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu una de anul trecut:


Mai am inca trei de la starkl din primavara asta si una de la dl Levi dar sunt inca mici.

Au trecut florile dar nu le-am tuns inca. Ma uit diseara sa le fac freza! :D

La toamna voi incerca sa le inmultesc prin butasi sa le imprastii prin gradina ca sunt tare frumoase primavara!
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am pus seminte afara si ma tot uit sa vad daca ce a rasarit e ce trebuie sau vreo buruiana :D

Am fost si le-am pozat. Credeti ca acestea sunt iberis sau buruieni?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o tufa frumusica,varianta perena, imi place ca e compacta...daca vrea cineva seminte sa-mi spuna, ca sa le las sa se coaca, altfel o tund dupa inflorire :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau...semintele s-au scuturat de mult :( Si cred ca nu am strans nimic, daca nimini n-a dorit :?
 
Sus