Iazul Meu - Vatany

adrianam

Well-Known Member
Frumos!
Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el!
Cred ca iti ia destul de mult timp sa-l intretii!
 

vatany

Member
Multumescc...dupa cum se vede nu am mai apucat sa postez de ceva vreme..doerece am fost ff ocupat..cu TOATE :)..adica curtea ce include si iazul..si mai nou din primavara de noua gradina achizitionata pe malul raului Mures..unde am avut si voi avea mult mult de munca :ros_unghii: ..dar cum munca in natura ma face pe mine sa infloresc ...sa speram ca va fi inca placere :)
 

lelia

Well-Known Member
Foarte frumos !
Arcada ,podetul ,nuferii ,pestisorii ......intreg ansamblu e de vis ! superb ! :visator:
Felicitari ! :clap: sa te bucuri de reusita si spor la lucru !
 

vatany

Member
Multumescc :)..cei drept am inceput tare anul aceste cu modernizarea iazului..apoi am trecut brusc la defrisarea gradini..si lupta cu pomi fructiferi abandonati si netratati de vreo 5-6 ani..
Acusi trebuie sa ma apuc de pregatirea iazului pt iernare..aceste va fi al 2 an cand voi muta pestiii si plantele intrun bazin gonflabil in pivnita peste iarna :cool: ..
 

vatany

Member
Multumesc !!!

Chiar sambata trecuta am reusit sa ma lupt cu gheata..si sa scot apa din iaz..apoi plantele si pe urma toti pestii :whew: ..Mi au mai ramas cativa puieti mititei din anu acesta..pe care sau incapatanat si nu am reusit inca sai prind..dupe ce sa mai tulburat putina apa ramasa :cool: .

sa ne auzim cu bine si multa bucurie in prag de sarbatori :)
 

vatany

Member
observatii iaz 2014!!!

In cazul in care nu se vrea o investitie mare in filtre mari si performante (scumpe) se poate alege locatia iazului sa sa fie amplasata intr-o zona mai umbrita, ferita de razele directe ale soarelui, unde sa posede putine ore de soare direct, deoarece soarele direct favorizeaza algele din apa..si automat se produce inverzirea apei.

PRO - apa persista limpede mai mult timp, neffind necesar curatarea buretiilor si a accesorilor filtrelor
CONTRA - plantele acvatice ( Nuferi) infloresc mai rar
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Grozave poze Vatany.

O alternativa naturala la tzinerea apei curate este popularea cu scoici zebra. Scoicile respective sint mici, rezistente la frig si filtreaza apa in mod foarte eficient. Atentie, sint o specie invaziva. Trebuie citit mai mult despre ea, dar provin din europa . Sint si comestibile.......

Apa a mai multe lacuri in Canada a devenit foarte limpede dupa ce "zebra mussel" a devenit o specie comuna in apele lor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zebra_mussel
 

bunica

Member
Vatany , la iazul tau imi place foarte mult naturaletea lui, Nu se vede nimic artificial ,de prost gust ,plantele se acompaniaza perfect.
Ca sa nu mai vorbsc de pesti si nuferi ,care au deja microclimatul lor bine conturat.
Foarte frumos.:clap:
 

Genna

New Member
Super! Ai cumva tantari sau isi fac pestii treaba? Eu am un lacusor ff mic in gradina, insa fiind in soare se inverzeste repede si am multe larve de tantari. Evident nu am pesti in el, am avut acvariu mare in casa si incerc sa evit sa adaug pesti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Genna, incearca sa pui scoici zebra...... vor curatza apa in decurs de citeva zile, maxim o saptamina la un randament de 1l/scoica matura /zi .

Pestii sau larve de libelule pot sa te scape de larvele de tzantari
 

Genna

New Member
Ideea de scoici nu e rea, insa trebuie sa vad de unde as face rost... Lacusorul nu cred ca are mai mult de 150l, este intr-un bazin de fibra de sticla. Eventual o sa fac un post separat cu el si cu problemele intalnite, mai ales datorita filtrarii ineficiente.
 
Sus