iazul meu-lucifier

Sparow

Member
Am vreo 250 de pui din primavara 2009 acum santem in octombrie 2010 si am pui de vreo 6 cm si toti sant simpli fara pic de culoare.Presupun ca deabia dupa 2-3 ani primesc culoare.Dupa ce se coloreaza [daca] am sa tin vreo 20 buc si restul in un rau curat si cu multa vegetatie.
 

goodmans

Member
ciudat cu marimea lor sau n-am inteles eu bine,puiet din vara 2009 cu 6cm acum?
mi se par foarte mici
oricum aia care nu au culoare,nici nu vor avea vreodata,am vorbit cu crescatori adevarati si mi-au explicat ca de la o crapoaica cca 2-5% sint pui viabili (colorati) si asa este.
Am vazut si la mine,din cca 100 pui maxim 25-30 buc erau colorate cat de cat,unii frumosi altii mai putin,iar restul sint ordinari.....
 
si la mine,din 40-50 de pui de caras,doar 2 sunt mai deosebiti,pestriti,colorati.....ma mir cum de asa putini au prins culoare.... :?
 

Sparow

Member
Da ,pui din primavara 2009 si nu au mai mult [fara coada] sa tot aibe vreo 8 cm lungime cu totul.Si mie mi se pare ca nu au crescut destul.
 

goodmans

Member
la mine puii de anul asta,adica din iunie-iulie,ca atunci au iesit,au cam 5-8cm.

Anul trecut insa,prin mai-iunie parca,am luat 2 pui de koi din hornbach.Unul alb si unul portocaliu categoria 5-8cm (aveau singur 5cm ca pe aia de 8cm pobabil ii vand la categoria 10-15cm)
Ala portocaliu a murit in 2 saptamani,ca l-am cumparat cu o rana care s-a agravat rau in ciuda tratamentului si pana la urma a murit.
Cel alb care anul trecut in iunie avea 5-6cm acum are...ghiciti....25cm si bate cam 600-700 grame.
Daca nu ma credeti va arat poze.Anul asta in primavara avea vreo 15cm cred iar acum mai mult de 25cm.
Este un platinum ogon veritabil,daca ar fi femela as fi foarte fericit pt ca mai am un mascul de 5 ani care are 45-50cm si 1.5KG,un exemplar superb.
Din astia doi ar iesi pui rasariti.
 
Doamne ajuta sa iasa multi si frumos colorati.oricum ti-au ,,explodat" pestii in dimensiuni,inseamna ca le merge bine.ai oprit instalatiile din iaz?
 

goodmans

Member
inca nu
desi apa e rece,am de gand sa le mai dau 2-3 saptamani hrana speciala JBL pond energil
si am nevoie de filtrare.
Momentan am doua filtre care merg dar voi lasa doar unul singur si o pompa de oxigen,pana vine inghetul,dupa care opresc tot mai putin pompa de oxigen.
Ba chiar am sa mai pun una la 1m adancime,ca previne inghetul acolo unde ies bulele la suprafata.
 

orlovszki

Member
goodmans a spus:
inca nu
desi apa e rece,am de gand sa le mai dau 2-3 saptamani hrana speciala JBL pond energil
si am nevoie de filtrare.
Momentan am doua filtre care merg dar voi lasa doar unul singur si o pompa de oxigen,pana vine inghetul,dupa care opresc tot mai putin pompa de oxigen.
Ba chiar am sa mai pun una la 1m adancime,ca previne inghetul acolo unde ies bulele la suprafata.
Deja este timpul sa opriti filtrele.
Iar piatra de aerare sa-l puneti mai sus, sa nu perturbe stratificarea apei din fund. In plus, cu cat piatra de aerare (se poate chiar si fara - chiar e mai bine ca misca apa mai energic) este mai sus, cu atat riscul inghetarii este mai redus. Impreuna cu o copca de polistiren face treaba mult mai buna.
 
Sus