Iazul meu - Failed

goodmans

Member
e foarte frumos,dar da si tu mai multe detalii:
de cand il ai?
cum l-ai facut?sau din ce e facut?
ce suprafata/adancime?
ce filtre folosesti?
cati pesti si de care?
ce probleme ai intampinat pana acum?daca ai avut probleme sau poate ti-l intretine altcineva.
ideea este sa invatam unii de la altii....
de unde si cu cat ai luat pestii ca sint tare frumosi.
 

Failed

New Member
Multumesc! Il am de anul trecut, e facut cu folie pvc, adancime 120 cm, filtre am de la gardena unul e de 1500 l/h si altul de 3400 l/h, pesti am 50 de koi si 20 de carasei(de care as vrea sa scap :D). Probleme n-am avut pana acum. Pestii i-am luat de la un tip din Timisoara cu 5 ron buc :). Oricum iazul vreau sa-l modific, am ceva idei pe care le voi pune in aplicare. Accept orice comentariu pozitiv sau negativ in legatura cum arata si ce trebuia modificat.
 

goodmans

Member
sa inteleg ca vrei sa scapi de carasii rosii?
daca esti din Ploiesti cum scrie in semnatura si le faci un pret OK ii cumpar eu ca duc lipsa de pesti exotici si in momentul asta nu stau foarte bine financiar sa cumpar de la magazin.
deci...astept un raspuns de la tine si vin eu dupa ei.
Bafta!
ma mir totusi cum de ai apa asa curata cu atatia pesti....
 

emundin

Member
Acest iaz este tare rau :) Imi place cum ai ales sa pui dalele si sa pui plante in ele. Este reusit insa spune-mi si mie nu ai avut pana acum nici o problema cu el ?
 

Sparow

Member
Salut!50 de KOY?Oi OI OI ce de Koy! eu am avut 10 si mi-au murit vreo 4 in timp ce mi-au facut vreo 150 de pui!!La toamna dupa ce primesc culoare ii aleg care raman si care pleaca.Cei care pleaca ii arunc in raul Timis sau ii fac cadou la cine vine sa ii ia.Dar la tine la 50 de pesti maturi....Cata mancare le dai pe zi si ce anume?Eu le dau pufuleti pt pesti cu vreo 10 ron punga pe saptamana.
 

Failed

New Member
Da, sunt din ploiesti, stau in sud, in legatura cu carasii momentan n-am cum sa-i prind, eventual sa fac un schimb mare de apa..o sa vad.
N-am avut nici o problema cu iazul.
N-am stat sa cantaresc mancarea care le-o dau intr-o zi, dar imi mananca in 10 zile o galeata de sticks-uri de la tetra(80 lei - 1,5 kg), le dau de 3 ori pe zi, la un interval de 6 ore. :D
 

emundin

Member
Eu la ai mei le dau si Paine , mamaliga si ce mai gasesc prin casa :) si le cumpar mancare de pesti la 65 ron sacul de la Hornbach :)
 

alias

New Member
Failed a spus:
Da, sunt din ploiesti, stau in sud, in legatura cu carasii momentan n-am cum sa-i prind, eventual sa fac un schimb mare de apa..o sa vad.
N-am avut nici o problema cu iazul.
N-am stat sa cantaresc mancarea care le-o dau intr-o zi, dar imi mananca in 10 zile o galeata de sticks-uri de la tetra(80 lei - 1,5 kg), le dau de 3 ori pe zi, la un interval de 6 ore. :D
Salut. Desi nu vreau sa fiu eu primul care scrie un comentariu negativ, totusi neaparat trebuie sa-ti atrag atentia ca am sesizat cateva greseli in cele spuse de tine si anume:
1) pestii se hranesc doar o singura data pe zi si atunci le dai doar cat pot manca in 5 minute. Neaparat daca ramane ceva mancare o strangi inainte de a se duce la fund. Pestii ar manca oricat le-ai da si nu trebuie sa faci aceasta greseala. Este suficienta o singura masa pe zi si intotdeauna un peste sanatos este un peste flamand. Nu trebuie sa le dai pana se satura.
si 2) Iazul tau este suprapopulat. In 2x2m si 1,2m adancime sunt prea multi 50 de koi, chiar si fara cei 20 de carasei. Undeva in jur de 12-15 cred ca ar fi cifra corecta si asta la dimensiunile actuale, can mai cresc trebuie sa mai scazi numarul ...
3) Desi nu ai pomenit nimic sunt aproape sigur ca folosest si un filtru UV de cel putin 11w. Altfel fara pic de plante instant ai fi napadit de alge.

Mult noroc in continuare ;-)
 

alias

New Member
emundin a spus:
Eu la ai mei le dau si Paine , mamaliga si ce mai gasesc prin casa :) si le cumpar mancare de pesti la 65 ron sacul de la Hornbach :)
Emundin, la 400 metri patrati iti permiti sa le dai paine, dar daca dai paine intr-un iaz de 4-5 metri patrati, nu mai zic de mai putin, rezolvi apa rau de tot in sensul ca se tulbura rapid de la amidon. Partea proasta e ca amidonul respectiv se depune si pe frunzele si radacinile plantelor si le sufoca daca nu sunt spalate destul de des.
 
Sus