iaz de la A la Z

marius.ionascu

New Member
Buna seara!
Vreau sa incep construirea unui iaz,dar nu am nimic pus pe hartie,inca nu am un plan bine pus la punct..asa ca va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi!
1.sa fac ceva mai mare?de exemplu un L=3 m,l=3 m si h=2 m sau:
2.ceva mai mic care sa contina o cascada,un vas la aproximativ 100 l unde sa cada apa si de unde sa fie praluata cu ajutorul unei pompe??!!

Mentionez ca.daca o sa ma hotarasc pe prima varianta,vreau si acolo o cascada,care o sa ma ajute la oxigenarea apei si vreau sa fie cimentat!
Astept sfaturi si pareri despre filtru,plante,daca e bine sa fie cimentat etc.
Va multumesc!
 

goodmans

Member
Salut!
Iti voi da cateva sfaturi din propria experienta,tu alegi ce crezi ca e bine:

Iazul nu se betoneaza,de ce?
-betonul degaja substante nocive in apa pe o perioada lunga,care distrug plantele si pestii.
-pe timpul iernii,la inghet,betonul se fisureaza rezultand pierderea volumului de apa.
Acum ca am lamurit treaba cu betonul,alternative ai:
-folie de pvc
avantaje:
ieftina
dezavantaje:
este casanta si se rupe/perforeaza relativ usor

-membrana epdm firestone
avantaje:
elastica
durata foarte lunga de viata
rezistenta la soare
dezavantaje:
este putin mai scumpa decat pvc aprox 30ron/mp

la ambele solutii se foloseste material geotextil

Ce e bine pentru iaz:
volum cat mai mare de apa
partial situat la umbra dar nu sub pomi
adancime minima 120cm
constructie in trepte
marginea iazului sa fie peste nivelul solului astfel incat sa impiedice suvoaiele de ploaie sa ajunga in iaz

Filtrare:
cele mai bune sisteme sint cele multicamerale gravitationale dar la noi sint destul de scumpe
volumul de apa din iaz trebuie recirculat in totalitate odata la 2ore minim
ex: la un volum de 10000l trebuie sa avem o pompa de 6000l/h


acum sint multe de povestit mai bine detaliezi tu ce anume iti doresti,daca vrei si pesti,etc.

In cazul tau,daca il faci 3x3x1.4 este foarte bine mai ales daca il poti face la umbra sau daca plantezi ceva pomi in jurul lui.
astfel membrana ti-ar trebui 6.1mx6.5m
6.1 e latime standard si lungime 6.5 ca sa poti ingropa o parte sau fixa cu pietre.
pretul ar fi de 1190ron
geotextil=200-300ron
 

elixir

Member
Si eu am in plan un laculet, ceva mai mare chiar- undeva la cca 5-6/3-4/1.5, spatiu am destul, dar pretul la membrana mi se pare destul de mare, momentan.
Si o intrebare: daca plantez niste salcii, la ce distanta sa le plantez, ca sa nu perforeze membrana epdm?
 

marius.ionascu

New Member
iaz

Eu deocamdata nu vreau sa introduc pesti,dar o sa il sap mai adanc in caz ca ma razgandesc!
Vrau sa ii fac o cascada,dar nu stiu ce pompa sa folosesc,goodmans,ajuta-ma te rog!
 

goodmans

Member
scuze dar am fost in concediu
acum ca am revenit iti recomand un volum de minim 8000L/h pentru cascada.
cauta o pompa sau doua chiar
magazin ti-am recomandat deja si iesi ieftin cu 2 pompe la 4000L/h,pana in 500ron
alea sint set de arteziana si poti sa pui una pe cascada iar la a doua folosesti bifurcatia din pachet,si o folosesti si ca arteziana si juma de debit il urci tot pe cascada.

apropo:
am mai gasit un magazin online cu produse bune si preturi decente,daca adminul considera reclama (jur ca nu e) se poate sterge
eu intentionez sa cumpar n filtru saptamana viitoare si va spun daca sint OK in colaborare
http://www.animale-companie.ro/index.ph ... =accesorii

11000L/h la 418ron e pomana

sau 8000L/h consum redus,doar 95W la 418ron

sau un model din asta:
http://www.animale-companie.ro/index.ph ... =accesorii
 

Sparow

Member
Nu cred sa perforeze salcia membrana,radacinile o sa mearga unde e mai usor deci pe langa folie,mai ales daca mai pui si geotextil.Problema e ca frunzele oricum ajung in iaz deci rezulta namol.Am pus si eu o salcie plangatoare la 1 m de iaz.
 
Sus