Iasomie dubla (Philadelphus x virginalis Schneestur

claude

Well-Known Member
Moderator
si mie mi-a inflorit cea plantata primavara trecuta, dar nu mi-e prea draga pentru ca nu are parfum! Eu am fost toanta, ca n-am stiut cand am cumpart-o si topaiam de bucurie ca o sa am multe petale parfumate pe care sa le adaug in ceaiul verde :rofl: :rofl:
 

riana

Active Member
este foarte frumoasa. si eu am luat una in primavara, abia astept sa infloreasca
 

bradut

Well-Known Member
Eu am achizitionat una de curand, care avea ceva boboci. Doi dintre ei s-au deschis astazi si au un miros fin. Ale voastre n-au parfum deloc?
 

nick1971

Active Member
:D sa creasca mare!!! azi am fost asa o fuguta ca mi-era un dor de gradinuta :) si am bagat nasul in ea, are un miros foarte fin, dar nu ca nu miroase deloc
 

bradut

Well-Known Member
Philadelphus "Snowbelle" din cate vad scris... Gabiuta, din ce am citit, asa, pe fuga, este o iasomie mica, compacta si foarte parfumata. Sa-ti traiasca si sa infloreasa!

Imi plac foarte mult iasomiile de gradina. Am vreo 6 specii. Voi reveni cu imagini cand li se vor deschide bobocii.

Era bine daca topicul se chema doar Philadephus. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,am citit si eu si am vorbit si cu cei de la care am cumparat.Prin tundere se formeaza frumos, exact cum imi place mie:tufa compacta.Din pacate florile sunt pe trecute si nu miros de loc sa stii.Poate in momenul in care infloreste :? si florile sunt proaspete :?
 
Sus