Iasi -taierea copacilor

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragi ieseni si nu numai caci se intimpla si prin alte orase...
Banuiesc ca in cadrul forumului vostru moldovenesc din cadrul forumului nostru ati discutat deja despre taierea abuziva a copacilor din orasul vostru care este o adevarata crima.
Pe cine Dzeu ati ales fratilor la primarie???

Va sugerez sa semnam cu totii o petitie
http://www.petitieonline.ro/petitie/opr ... 90145.html

si chiar daca nu este luata in seamna macar trage un semnal ca NE PASA.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta , din pacate la fel se intampla si la Tg Mures :( incet incet nu mai recunosc orasul in care am crescut :nu-mi_place: se taie toti pomii pe motiv ca nu se integreza in imaginea orasului :eek:
 

zamfira

Member
Cred ca e o boala generala .La noi, nu i-au taiat, dar i-au ciuntit si acum sunt ca niste tepuse golase.Nu stiu daca vor reusi sa dea din nou crengi la modul in care au fort taiati
 

ghia_don

Active Member
Pot sa spun ca au fost foarte eficienti in aceasta actiune, treaba s-a facut foarte repede, ca nu cumva vestea sa se raspindeasca foarte repede.
Eu am aflat dupa citeva zile, de la televizor si m-am ingrozit :eek: . La inceput nici nu mi-a venit sa cred...
Acum crima e deja facuta si vestitii tei inlocuiti cu acei salcimi, care cred ca au fost alesi dupa cum a avut cineva o afacere de facut. Am inteles ca s-au platit foarte multi bani pe acei pomi adusi din Italia, chiar daca in pepinierele noastre erau mult mai ieftin.
Problema cea mai grava e ca s-a distrus teiul ca simbol al Iasului. :(
 

sicora fabian

Active Member
Cu toata parerea de rau, dar va trebui sa va razboiti cu mine . . . :(
Gabiuto, sunt implicat si eu, mai mult sau mai putin!
Asta-toamna si in aceasta primavara s-au plantat cam 1200 de tei! Doar tei, caci cu celelalte specii (paltin, castan, malin) se ridica la aproape 2500 de arbori! Pe langa acestia s-au mai plantat individual cel putin tot atatia arbusti tufe, plus gardurile vii!
Apoi, cei care semneaza asa ceva, isi asuma si raspunderea pentru victimele sau daunele produse de arborii care cad? Acum vreo doi ani, Primaria n-a mai dat voie sa se taie si a cazut un tei peste un copil in Gradina Copou! Pe cine au tras la raspundere jurnalistii si opinia publica? Primaria! De ce? Ca nu taie arborii ce prezintra pericol! Cand cad arborii la furtuni pe masini cine-i vinovat? Primaria! De ce? pentru ca nu taie arborii ce prezinta pericol!!!!
Ati vazut cum arata acum Bulevardul? Stiti cata galagie au cu soferii pentru ca l-au inchis circulatiei auto?
Cand au inceput sa puna lalele prin oras, la fel a fost galagie, ca de ce lalele ca nu-s un simbol pentru Iasi si ieseni! Mai face galagie cineva acum?
Nu va lasati prinsi in plasa politicienilor, ca interesul lor este cu totul altul, nu Esplanada Stefan cel Mare!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fabiane nu ma mai razboiesc de mult cu nimeni (nu stiu daca ai observat :tavalit: :petrecere: :rose: ) dar mi se pare in continuare o crima sa tai toti arborii aceia BATRINI<STUFOSI> FRUMOSI si mai ales REPREZENTATIVI care faceau mindria orasului.
Si ce???Soferii nu au pe unde ocoli???Este foarte frumos ca au facut cale pietonala.Mi se pare semn de civilizatie :)
 

sicora fabian

Active Member
Problema-i complicata, Gabiuto . . .
Arborii erau batrani, bolnavi si prezentau pericol pentru pietoni, cladiri si masini. Ani la rand s-a incercat inlocuirea lor cu altii tineri, pe rand, pentru a nu fi o schimbare drastica, insa nici zece la suta nu s-au prins din cauza solului. Este argilos, impermeabil si acoperit de constructii in jur, iar gropile de un metru pe un metru si substratul schimbat nu au ajutat. Ei cresc acolo ca un bonsai . . .
Apoi . . . este o viziune noua! Niciodata schimbarile nu au fost bine-primite, insa de multe ori este rea-vointa!
. . . iar unii vor sa-si plateasca niste polite, invrajbind!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iesene...tu stii mult mai bine in cazul asta :D .
Esti consilier la primaria Iasului???Intrebare f serioasa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Asta vroiam sa zic si eu , tu nu poti fi impartial , ai interes direct sa vinzi pomii aia sau ma rog , sa i livrezi ca doar esti una cu Primaria , nu ?

Eu zic ca se putea si fara eliminare , altoiri sau alte metode , cercuri si pana la urma acelasi tei dar pe port mai rezistent , nu cred ca singura solutie e scoaterea lor

DAAAAAA , recunosc , magnolia e un spectacol de culoare , dar nici pe departe la nivelul mirosului de tei a carui prezenta istorica a ajutat Iasul si pe ieseni sa iubeasca frumosul

Succes :D
 

sicora fabian

Active Member
Plantele au fost aduse direct din Italia, Dane . . .
Nu-s consilier, Gabiuto! :rofl: Tre' sa fii "curva" sa ajungi acolo . . . Bine, nu spun ca toti politicienii sunt asa, insa toti se razboiesc pe spatele nostru pentru interesele lor! :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Plantele au fost aduse direct din Italia,
Da de ce, in Romania nu se mai 'fabrica' tei? :evil: Ce frumos, sa platim cu multi bani tei la italieni, care au o piata a plantelor a naibii de scumpa, in loc sa facem comanda la o pepiniera locala! Ma gandesc ca se incumeta vreo pepiniera din zona Moldovei sa creasca niste tei, sa le intre si lor un leu cinstit in buzunar...Sau a fost o hotarare de pe-o zi pe alta, ca la romani, ce sa vezi, nu stim decat de ieri ca arborii aia trebuie taiati asa ca ia sa-i aducem noi din Italia, ca doar acolo sunt :mrgreen:
 

cistele1

Member
Mda, lumea se schimba ...
Si in Timisoara sunt multi tei in parcuri, problema e ca sunt din ce in ce mai multe persoane alergice (medical) la ei!
 
Sus