Iarna in gradina

cornelia

Fondator
Membru staff
simonag Trimis: Joi Ian 05, 2006 8

Iarna in gradina
Majoritatea plantelor supravietuiesc iarna cu succes atunci cand zapada vine devreme si sta pana tarziu. Problemele apar atunci cand sunt vanturi si friguri puternice si pamantul este inca gol. Plantele mor iarna pentru ca radacinile se usuca sau sufera procese repetate de inghet-dezghet. De aceea, plantele ar trebuiesc protejate cu un strat de mulch. Protejarea le ajuta in special pe cele situate imediat in jurul casei unde se formeaza un microclimat mai uscat din cauza curentilor din jurul casei.

Ce trebuie facut toamna in gradina
1. La inceputul toamnei aruncati o mana de materie organica in jurul plantelor. Ajuta la intarirea vigoarii radacinii.
2. In general ghivecele nu se lasa afara iarna pentru ca au o cantitate insuficienta de pamant pentru a preveni inghetarea radacinilor (discutabil, depinde de specie si de temperaturile de afara). Plantele trebuiesc transplantate in gradina cu cel putin 2-3 saptamani inaintea inghetului, pentru ca radacinile sa aiba timp sa se adaptaze.
3. Daca nu este specificat (precum in cazul bujorilor) este de preferat sa amanati tunderea plantelor pentru primavara, pentru ca partile aeriene ale plantelor retin zapada in jurul lor. Daca totusi vreti sa tundeti plantele perene toamna, nu o faceti cat timp frunzele mai pot face fotosinteza (asteptati pana devin maronii) pt ca ele hranesc radacinile. Aveti grija sa nu tundeti plantele bianuale sau sempervirescente pentru ca nu vor inflori in anul urmator. De asemeni nu tundeti plantele perene plantate in acel an, pentru ca plantele �noi� sunt mai sensibile si au nevoie de extraprotectie in timpul iernii.
4. Nu uitati sa udati plantele toamna, in special in timpul perioadelor secetoase. Inainte ca inghetul sa vina udati-le inca odata din abundenta. Dupa primul inghet acoperiti plantele cu un strat de 20-30 cm de mulch. Ca mulch �de iarna�, puteti folosi compostul, peat moss sau conuri maruntite de conifere. Nu se foloseste frunze sau paiele (pt ca putrezesc si creaza conditii pt dezvoltarea mucegaiurilor parazitice), sau plasticul.

Ce se face iarna in gradina:
1. Cand dati zapada la o parte de pe alee, aruncati o parte din zapada moale peste plantele mai sensibile sau cele care sunt plantate aproape de casa. Zapada este cel mai bun mulch pentru izolarea plantele impotriva inghetului. Daca in timpul iernii zapada se topeste pe alocuri expunand pamantul unde aveti flori, aruncati zapada peste plante. Nu faceti lucrul acesta daca zapada contine multa sare.
2. In perioadele mai lungi, anormal de calde si de uscate din timpul iernii, udati plantele, in special cele din partea de sud si de vest a gradinii daca nu se anunta un inghet in urmatoarele zile.
3. Primavara aruncati din nou zapada peste plante. Acest lucru confera umiditate si pastreza pamantul suficient de rece pentru a preveni �trezirea� timpurie a plantelor. Tinand cont de schimbarile climatice din ultimii ani, cand a nins chiar si dupa ce pomii au inflorit, acest lucru ar trebui luat in considerare de toti gradinarii.

Primavara
1. Curatatul gradinii si indepartarea partilor moarte ale plantelor prin tundere se poate incepe imediat dupa ce pamantul s-a dezghetat. Taiati plantele perene la aproximativ 5 cm de la nivelul solului.
2. Mulch-ul se lasa pana cand plantele incep sa rasara si este de preferat sa se indeparteze cu mana pentru a nu rani mugurii. Nu trebuie lasat in continuare pentru ca impiedica dezvoltarea viguroasa a plantelor. Daca in perioada imediat urmatoare se anunta un inghet, puteti sa acoperiti pe timpul noptii plantele cu un material textil (cearsaf vechi, patura, etc) sau chiar ziar prins la colturi cu pamant ca sa nu-l ia vantul. Nu folositi plastic, pentru ca nu confera protectie impotriva inghetului.
3. Daca suspectati ca o planta a murit in timpul iernii, indepartati cu mana pamantul din jur. Daca sunt parti verzi sau muguri inseamna ca n-a murit totusi si in timp se va reface.
4. Transplantati sau insamantati noile achizitii cand pericolul inghetului a trecut.

Alte site-uri:
http://ingrijireaplantelor.gradinamea.r ... _2902.html
http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/1000/1016.html
 

cornelia

Fondator
Membru staff
mflorian Trimis: Joi Ian 05, 2006

-peat moss este turba fibroasa, careia i se vede clar textura vegetala.
-pentru "mulch" inca nu am gasit un echivalent convenabil in limba romana. In orice caz, cind spunem "mulch" (sau mulci cum este "tradus" prin revistele noastre) ne gindim in general la un strat de frunze sau paie sau turba fibroasa sau coaja de brad tocata, pus in jurul plantelor pentru a impiedica evaporarea apei si proliferarea buruienilor (vara) sau inghetarea solului (iarna).

Cine stie o traducere rezonabila a lui "mulch"?
limba romana sta prost cu o multime de cuvinte noi, academia romana doarme pe ea si cind mai tresare in somn scoate reguli gen "scrierea cu q din j". Intre timp, ne descurcam cum putem iar "mulci" nu este trecut in DEX, deci nu exista.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
simonag Trimis: Vin Ian 06, 2006

Se practica in Romania folosirea mulch-ului 'de vara', deci cel pt a impiedica pierderile de apa din sol si cresterea buruienilor? Ce anume se foloseste? In Canada se foloseste foarte mult scoarta de copac (pt ca este mai ieftina, banuiesc) dar am vazut si turba (peat moss) sau compost. In gradinile cu pietre se folosesc pietre mici (gravel) care par calcaroase dupa culoare (gri). Metoda este eficienta si nu cred ca am vazut o gradina de flori fara mulch. Si pt ca vorbim despre mulch am gasit urmatorul site (pt incepatori):
http://www.ehow.com/how_9294_mulch-flowers.html
http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/1000/1083.html


mflorian Trimis: Sam Ian 07, 2006

Nu prea am vazut. Probabil clima nu cere neaparat acest lucru, desi la cit de naravasa a devenit, nu mai stiu ce sa spun. Am vazut la un garden center scoarta de brad sau pin in saci, dar preturile sint descurajante. Normal, doar erau de import, astora de taie padurile pina le aluneca delu-n cap, nu le vine in minte sa valorifice si coaja de brad, probabil o ard sau o arunca pe undeva
 

cornelia

Fondator
Membru staff
adriana Trimis: Lun Ian 30, 2006

Termenul de mulch este preluat in limba romana ca atare si folosit in horticultura. Se vorbeste despre "mulcirea" plantelor. Se practica si in Romania, de catre cei care au bani , pentru ca asa cum spui Florian, la noi pretul este exorbitant. In schimb, in Anglia, nu am vazut cottage garden fara mulch. O metoda mai la indemana pentru noi, folosita cu succes la capsuni de exemplu (sotul meu e inginer agronom), este mulcirea cu fan. Dupa ce se taie sau se coseste iarba, se lasa sa se usuce si apoi se poate folosi ca mulch.

De asemenea, acoperirea cu cetina de brad a trandafirilor sau altor plante sensibile, pe perioada de iarna, tot o mulcire este. Se mai pot utiliza si frunzele uscate dar eu am rezerve pentru acestea din urma, deoarece pot transmite boli plantelor. Cetina e insa OK, am folosit-o deja de 3 ani la trandafiri.

Florian, Potenttila din poza ta reprezinta o singura tufa? (are 3 ani am inteles). Bradul acela minunat cati ani are? Vreau sa-mi cumpar si eu unul la toamna, mai micut, sa nu ma falimenteze si as vrea sa stiu cat trebuie sa astept sa devina atat cat al tau.
 

ghia_don

Active Member
La mine "mulch"= resturi vegetale, adica lujeri, frunze, chiar crengute subtiri.

Cu acestea am protejat niste radacini de plante mai sensibile , la risc...sa vad daca rezista asa acoperite, si chiar rozmarinul, pe care l-am lasat in gradina. Despre rezultate, va spun la primavara... :?
 
A

Anonymous

Guest
frunze de la pomii fructiferi am pus si eu peste bujori,clematita,iasomnie,si peste noutatile plantate in toamna,adica bulboase,2 vite de vie frantuzesti si samburi de piersic

multumim frumos pt articol
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata ca de mult nu s-a mai scris pe aici iar iarna este chiar in gradinile noastre.
 

ghia_don

Active Member
fixpix a spus:
La ultima verificare... cu putina zapada dar fara temperaturi foarte joase, plantele inca aratau bine...

(dafin)

si o daphne care incearca sa infloreasca...

claude a spus:
Sper ca dorm ale mele, ca au paturica de zapada! :) Gaillardiile sunt tare naravase, nici frigul din ultimele nopti (-8 grade) nu le-a muiat! :eek:
 

michaela

Active Member

Si singura camellie supravietuitoare fara protectie


Calin a tinut dafinul in gradina???? :eek:
O sa cumpar si eu unul daca rezista- Super!!
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
A folosit cineva in iarna asta asa numitul "mulch"???
Eu una nu-l folosesc. Am facut asta intr-o iarna(acum cativa ani) si practic ramurile azaleei au mucegait, noroc ca a lastarit iar de la baza. De atunci eu nu mai folosesc la nimic, resturile vegetale eu cred ca intra in descompunere si planta respectiva poate suferi. Acum.... ce sa zic unii se pare ca o folosesc cu rezultat, eu am fost dezolata.
ghia_don a spus:
....rozmarinul, pe care l-am lasat in gradina. Despre rezultate, va spun la primavara... :?
- Doina eu rozmarin am afara in gradina -la ghiveci....... tre` sa ma uit daca o fi murit......offff :eek:
 

ghia_don

Active Member
Rozmarinul ala n-a supravietuit, cu toate ca-l acoperisem cu ceva...si era asa de mare :cry: ...
Acum am altii mici, dar nu i-am mai lasat afara..
 

sicamin

Member
Nici la mine nu a rezistat rozmarinul in gradina.Acum dupa ce s-a topit zapada am vazut ca multe bulboase sant deja rasarite,(crocusii,zambile,lalele,narcise,irisi,piciorul cocosului )
Asa arata azi




Si saptamana trecuta
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sa spercam ca nu mai da zapada cine stie ce mare... la mine au inflorit ghoiceii si se pregatesc crocusii...
Eu zic insa ca iarna o sa vina inapoi cel putin pina la mijlocul lui februarie...


 

isabella

Active Member
Si la mine au inflorit ghioceii , sunt atat de delicati... :D Dupa ce trecem in luna februarie parca incep sa simt primavara aproape...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai stii cum zic romii adica tziganii nu?Ianuarie-fe-martie,asa ca............ :)
Trece ea si luna februarie. :D
 
Sus